جهش قیمت نفت در شروع سال ۲۰۲۰، آینده قیمت چی خواهد شد؟

قیمت-نفت-کیان-پترولیوم
قیمت-نفت-کیان-پترولیوم

تشدید تنش ها در خاورمیانه و تهدید ترامپ برای وضع تحریم ها علیه عراق و حمله به تاسیسات نفتی خاورمیانه، قیمت نفت خام را به بالاترین رقم ۶ ماه اخیر رساند. به طوری که قیمت نفت در معاملات ابتدایی روز گذشته از ۷۰ دلار فراتر رفت. این جهش قیمتی از روز جمعه شروع شد و تا زمان تنظیم این گزارش در روز گذشته از مرز ۵ درصد افزایش، عبور کرد. به عبارت دیگر قیمت نفت خام در روز دوشنبه حدود ۴ دلار بالاتر از پنجشنبه هفته گذشته بود. ۲.۴ درصد از این جهش ۵ درصدی قیمت نفت خام در روز گذشته رقم خورد که بنابر گزارش «فایننشال تایمز» نتیجه تشدید درگیری های لفظی میان واشنگتن و تهران بود.

روز یکشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا عراق را تهدید کرد که اگر نیروهای امریکایی وادار به ترک عراق شوند، تحریم هایی را علیه دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک وضع خواهد کرد. مجموعه رفتارهای ترامپ باعث شده که شاخص جهانی قیمت نفت، یعنی برنت، به رقمی برسد که هیچ کارشناسی برای شروع سال ۲۰۲۰ میلادی پیش بینی نمی کرد. آخرین باری که قیمت نفت خام از ۷۰ دلار عبور کرد، ماه سپتامبر و پس از حملات موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان بود. البته افزایش قیمت سپتامبر گذرا و برای مدت محدودی بود.

آیا افزایش قیمت نفت گذراست؟

کارشناسان پیش بینی می کنند که جهش قیمت نفت خام ممکن است تا محدوده ۷۵ تا ۸۰ دلار برای هر بشکه ادامه داشته باشد. اما با توجه به ظرفیت مازاد عرضه نفت خام از سمت تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک و ضعف تقاضای جهانی این رشد کوتاه مدت خواهد بود و استمرار ندارد. به گزارش رویترز، آیهام کامل، تحلیلگر موسسه اوراسیا گروپ در یادداشتی نوشت، اتفاقات اخیر «موجب ایجاد چرخه ای طولانی از تقابل منطقه ای می شود و ریسک فراوانی را متوجه دارایی های امریکا و زیرساخت های انرژی خاورمیانه می سازد. هرچند جنگ تمام عیار بعید است رخ دهد، اما ریسک رویارویی محدود بالاست.»

ارزش سهام آرامکو ریخت

در پی اتفاقات اخیر و اوج گیری تنش ها در خاورمیانه، ارزش سهام آرامکو به کمترین سطح از زمان عرضه اولیه خود رسید. براساس آخرین گزارش ها، ارزش سهام شرکت ملی نفت عربستان در بورس داخلی این کشور (تداول)، نسبت به آخرین روز معاملاتی در پنجشنبه گذشته ۱.۷ درصد افت داشت. روز گذشته قیمت هر سهم آرامکو (قیمت نفت) به ۳۴.۵۰ ریال عربی معادل ۹.۲۱ دلار امریکا رسید. اوج قیمت هر سهم آرامکو از زمان عرضه، ۳۸.۷ ریال عربستان بوده است.

افت ارزش سهام آرامکو که به الماس سعودی شهرت دارد، بسیار زودتر (کمتر از یک ماه) از آنچه انتظار می رفت، رخ داد و علت آن هم افزایش تنش های ژئوپلیتیک در منطقه است. به گزارش رسانه های بین المللی، تا پیش از این تحلیلگران امکان تکرار حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، مانند آنچه در سپتامبر گذشته رخ داد، مهم ترین ریسک برای خریداران سهام آرامکو می دانستند. اما حالا اقدامات آتش افروزانه امریکا به عنوان متحد سیاسی و اقتصادی عربستان در منطقه، به ریسک حمله به تاسیسات نفتی آرامکو اضافه شده و ارزش سهام شرکت ملی نفت عربستان را تحت تاثیر قرار داده است.

عربستان سعودی، با وجود افزایش قیمت نفت در پی تشدید تنش ها در منطقه که اصولا می تواند به نفع این بزرگ ترین صادرکننده نفت خام باشد؛ روز جمعه با صدور یک بیانیه از جامعه جهانی خواست تمام اقدامات لازم برای تضمین امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه را انجام دهند، زیرا امنیت این منطقه برای تمام دنیا اهمیت دارد. هرچند که کارشناسان معتقدند، دلارهای نفتی این کشور در برهم خوردن نظم خاورمیانه بی نقش نبوده است. عربستان سعودی بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک است و در نوامبر ۹.۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

مقالات مرتبط