صنعت-پتروشیمی-در-کره-جنوبی-kianpetroleum
16
مهر

پالایشگاه های کره جنوبی

صنعت-پتروشیمی-در-کره-جنوبی-kianpetroleum
صنعت-پتروشیمی-در-کره-جنوبی-kianpetroleum

صنعت پتروشیمی در کره جنوبی

کره جنوبی با تولید ناخالص داخلیِ اسمی GDP-n1500 میلیارد دلار، یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است. این رقم حدود ۴ برابر GDP-n جمهوری اسلامی ایران می باشد. 

از مهمترین دلایل کسب این جایگاه اقتصادی، توجه دولت کره جنوبی به توسعه صنعت پالایشی و پتروشیمی می باشد.

حدود ۶۰% از اقتصاد کشور کره جنوبی در اختیار شرکت‌های خوشه‌ای کره‌ای ( نظیر سامسونگ، ال جی، هیوندای و . . .) می باشد.

پالایشگاه شهر اولسان کره جنوبی

سومین پالایشگاه بزرگ جهان در شهر اولسان کره جنوبی قرار دارد. این پالایشگاه با ظرفیت روزانه 840 هزار بشکه تولید مقام سوم را از آن خود کرده است. پالایشگاهی که در سال 1964 نخستین یونیت آن در عرض کمتر از 16 ماه به بهره برداری رسیده که در نوع خود در آن تاریخ بی نظیر بوده است.

سومین پالایشگاه بزرگ جهان دارای پنج واحد تقطیر نفت خام و یک واحد پارازایلین با ظرفیت 758 هزار تن در سال است. از ویژگی‌های مهم سومین پالایشگاه بزرگ جهان وجود مخازن بسیار بزرگ دخیره سازی نفت خام و فرآوده‌های نفتی است که در کمتر پالایشگاهی در سطح جهان دیده می‌شود.34 مخزن بزرگ پالایشگاه اولسان کره ظرفیت بسیار بالایی را در اختیار این کشور برای ذخیره سازی نفت خام و دیگر فرآورده های نفتی قرار داده است.

پالایشگاه یئوسو (صنعت پتروشیمی در کره جنوبی)

پالایشگاه یئوسو چهارمین پالایشگاه بزگ جهان با ظرفیت پالایش روزانه 775 هزار بشکه در استان jelloa کره جنوبی قرار دارد. این پالایشگاه ابتدا در سال 1969 ساخته شد و واحد دوم آن نیز در سال 2007 به بهره برداری رسید. سورون یکی از سهامداران اصلی این پالایشگاه به شمار می رود.

پالایشگاه اونسان در سال 1969 از سوی هولدینگ دو شرکت بزرگGS کلتکسو شورون تاسیس شده است و دارای ویژگی‌های خاصی است. برای نمونه این پالایشگاه دارای کارخانه بزرگ روغن هیدروکراکر و تبدیل مواد سنگین و بی ارزش کوره ها به محصولات با ارزشی همچون نفت سفید و گازوییل است.

ویژگی پالایشگاه اونسان یعنی پنجمین پالایشگاه بزرگ جهان نیز در قرار گرفتن دو مجتمع بزرگ پالایشگاهی و پتروشیمی در کنار یکدیگر است به عبارت دیگر پالایشگاه اونسان که در سال 1990 تاسیسی شد با کاربردی دو گانه و تجهیزات خاص خود محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی را تولید و به بازار عرضه می کند.

میعانات گازی

كره جنوبي يكي از بزرگترين خريداران ميعانات گازي ايران است و پالايشگاه‌هاي اين كشور به ‌خوبي مي‌توانند نفت سبك ايران را مورد پالايش قرار دهند.
در پي خصومت آمريكا عليه ايران و ايجاد محدوديت براي فروش نفت آن ، شركت هاي پتروشيمي كره جنوبي در حال بررسي نفت ديگر فروشندگان نفت براي جايگزين كردن نفت ايران هستند .
اما با اين وجود دلايلي مانند قيمت بالا، نوع كيفيت ميعانات گازي و سنگين بودن نفت ديگر كشورها باعث شده است تا انتخاب براي شركت‌هاي كره جنوبي بسيار سخت شود.

 به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کره جنوبی در 2017 تقریباً 3 میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی وارد کرد و پنجمین وارد کننده بزرگ دنیا شد و روزانه  2.7 میلیون بشکه نفت و سایر مایعات مصرف کرد. سه تا از 10 پالایشگاه بزرگ نفت خام دنیا در کره جنوبی قرار دارند و این کشور یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات نفتی در جهان است. کره جنوبی تا حد زیادی وابسته به عرضه نفت خام از خاورمیانه است و در 2017 بیش از 82 درصد نفت خام مورد نیاز خود را از این منطقه وارد کرد.

پالایشگاه های کره جنوبی حالا باید دنیا را به دنبال جایگزین گران‌تری برای میعانات گازی ایران بگردند. واحد های پالایشی کره  برای فراوری میعانات گازی قطر و ایران طراحی شده اند که سولفور کمتری دارند و هیچ پسماندی تولید نمی کنند.