مشخصات پلی پروپیلن گرید تزریقی

پلی-پروپیلن-هموپلیمر-kianpetroleum
پلی-پروپیلن-هموپلیمر-kianpetroleum

پلی‌پروپیلن هموپلیمر

از نقطه نظر خواص فیزیکی و مکانیکی تفاوت پلی‌پروپیلن هموپلیمر و کوپلیمر در مقاومت ضربه‌ای ، استحکام کششی و سختی است. پلی‌پروپیلن هموپلیمر با اینکه استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن کوپلیمر دارد ولی نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه‌ای آن است.

در واقع پلی‌پروپیلن هموپلیمر شکننده‌تر از پلی‌پروپیلن کوپلیمر است. این ضعف بیشتر در دماهای پایین و به ویژه زیر صفر خود را نشان می‌دهد. به همین جهت کاربرد پلی‌پروپیلن هموپلیمر در تولید قطعات تزریقی که در معرض ضربه و دمای پایین قرار می‌گیرند، به شدت محدود است. برای رفع این نقطه ضعف با افزودن مونومر اتیلن در حین پلیمریزاسیون پروپیلن، کوپلیمر پلی‌پروپیلن تولید شده است. پلی‌پروپیلن کوپلیمر مقاومت ضربه‌ای بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن هموپلیمر دارد.

پلی پروپیلن RP340R

پلی پروپیلن RP340R (شیمیایی) یک رندوم کوپلیمر هسته دار پلی پروپیلن گرید تزریق می باشد. که مواد RP340R به دلیل شفافیت بالا جهت مصارف قالبگیری تزریقی ظروف مواد غذایی، دارویی و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. 
به لحاظ کاربردی پلی پروپیلن رندم کوپلیمر مقاومت ضربه ای بالاتری نسبت به پلی پروپیلن هوپلیمر و کمتر نسبت به پلی پروپیلن بلاک کوپلیمر دارد. پلی پروپیلن رندم کوپلیمر شفافیت نسبتا خوبی دارد که پس از افزودن مواد هسته زا شفافیت آن بیشتر می گردد بنابراین برای کاربردهای بهداشتی و شفاف مانند ظروف مواد غذایی مناسب است.

پلی پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست یا گرمانرم است بدین مفهوم که با دریافت گرما، نرم تر می شود. 

بنابراین در زمان تزریق درون قالب، لازم است که بدنه قالب توسط المنت های حرارتی گرم گردد تا مذاب، جریان یابد و سپس با عبور سیال خنک کننده در بدنه قالب، بدنه تزریق شده، سخت شود و در نهایت از قالب جدا شود.

این پلاستیک، به صورت معمول، توانایی تحمل حرارت تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد را دارا می باشد. از جمله شاخصه هایی که به شناسایی این پلیمر در بین سایر نمونه ها کمک می کند، عدم خراش پذیری سطح آن با ناخن و نیز مقاومت آن در برابر خرد شدن است، هر چند در اثر وارد شدن نیروی بیش از حد تحمل خمش، سفیدک می زند.

ویژگی های کلی پلی پروپیلن

 از ویژگی های کلی پلاستیک پلی پروپیلن ، می توان موارد ذیل را برشمرد: مقاومت بالا در برابر اسیدها، بازها و چربی ها قیمت مناسب سهولت قالب سازی برای تولید به شیوه تزریق و سیالیت قابل قبول در قالب قابلیت مخلوط شدن با پرکننده هایی همچون خاک اره و ایجاد کامپوزیت غیر سمی بودن نسبی و مناسب بودن برای ساخت اسباب بازی و لوازم مربوط به کودکان در دسترس بودن و غیر استراتژیک بودن محصول تولید ماده اولیه توسط کارخانجات داخلی رنگ پذیری عالی توسط مستربچ های مختلف قابلیت جوش حرارتی قابلیت بازیافت قابلیت تلفیق با هسته و بوش های فلزی در زمان تزریق.

پلی پروپیلن PPRP340 معادل پتروشیمی جم است. این پلی پروپیلن در تولید ظروف بادی پلی پروپیلنی –قطعات نسبتا سبک و …کاربرد دارد . این گرید معادل گرید PP2X است.


دسته پلی پروپیلن کوپلیمر  RP340R

پلیمر، ترموپلاستیک، پلی پروپیلن رندوم کوپلیمر (PP-Co)

ویژگی پلی پروپیلن RP340R

شفافیت بالا

کاربرد مواد RP340R

ظروف مواد غذایی، دارویی و لوازم آرایشی

مقالات مرتبط