پالایشگاه نفت بندرعباس را بشناسید

پالایشگاه-نفت-بندرعباس-kianpetroleum
پالایشگاه-نفت-بندرعباس-kianpetroleum

ذخایر نفتی ایران

ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان ، نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد و یکی از محوری‌ترین اهداف برنامه ششم توسعه نیز تحقق نرخ رشد ۸ درصدی اقتصاد است که نمی‌توان از نقش شرکت پالایش نفت بندرعباس در جهش تولید و نرخ رشد غافل بود.

پالایشگاه نفت بندرعباس

پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از ۱۰ شرکت پالایشی کشور است که در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار مطالعه و طراحی ساخت این پالایشگاه با کوشش متخصصان داخلی در سال ۱۳۷۱ ساخته و شروع کار نصب تجهیزات نیز در سال ۷۳ اجرایی شد و در نهایت با تلاش متخصصان ایرانی مرداد سال ۷۶ با ظرفیت پالایش ۲۳۲ هزار بشکه در روز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از ۹ شرکت پالایشی ایران است که در زمینی به وسعت تقریبی ۷۰۰ هکتار در کرانه شمالی آب‌های خلیج‌ فارس و مجاورت شهر بندرعباس قرار دارد. این شرکت، تنها پالایشگاه مدرن پالایش نفت خام سنگین در سطح ایران و خاورمیانه است.

پالایشگاه نفت بندر عباس در سال ۱۳۷۱ تأسیس و در سال ۱۳۷۶ به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر با نام شرکت پالایش نفت بندرعباس فعالیت می‌کند.

ظرفیت اسمی و ظرفیت عملیاتی این پالایشگاه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز است که ۱۸ درصد از فرآورده‌های نفتی ایران را شامل می‌شود.

بخش های پالایشگاه

طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز، واحد جدید بنزین‌سازی این پالایشگاه شامل سه ﺑﺨﺶ اصلی پالایش نفت ﺳﻨﮕین ، اﮐﺘﺎن اﻓﺰا و احیاء ﮐﺎﺗالیست و همچنین بخش پالایش هیدروژنی ﻧﻔﺘﺎی سبک واحد ایزومریزاسیون به بهره‌برداری رسید که در پی آن روزانه ۴میلیون لیتر بنزین به ظرفیت بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس افزوده شد و ظرفیت کلی تولید بنزین در این پالایشگاه به ۱۲میلیون لیتر در روز رسید.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام ، نفت خام سنگین و میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و عسلویه است

در حال حاضر حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن محصولات مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

فن آوری پیشرفته ای که درطراحی پالایشگاه بندرعباس بکاررفته،استعدادتوسعه صنعتی وارتقاء کمی وکیفی فرآورده های این پالایشگاه را موجب شده است.در طراحی این پالایشگاه که با پیشرفته ترین فن آوری های روز جهان ساخته شده ، رعایت اصول ایمنی ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست ، تقلیل اتلاف انرژی و انعطاف پذیری عملیاتی و تولید ، مهمترین اصولی است که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

این شرکت در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و در تیرماه ۱۳۹۱ با نماد شبندردر بورس عرضه شد.

محصولات و فرآو رده های اصلی

۱              گاز مایع              ۸حلال ۴۰۲
۲بنزین موتور۹VAC SLOPS
۳سوخت جت (ATK ) ۱۰VAC.BOT
۴نفت سفید۱۱آیزوریسایکل
۵نفت گاز۱۲لوبکات سنگین
۶نفت کوره۱۳گوگرد
 

افتخارات پالایشگاه بندرعباس

 کسب تندیس جایزه جهانی سبز جهان، گواهینامه رضایت مشتری از سوی موسسه ICS GROUP کانادا، گواهینامه کیفیت اروپا و دیگر استانداردهای بین المللی و همچنین رتبه های برتر حراست، روابط عمومی و HSE در سطح وزارت نفت، از افتخارات شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال ۹۳ است.

مقالات مرتبط