پالایشگاه-دوم-خوزستان-kianpetroleum
09
مهر

راجع به پالایشگاه نفت خوزستان بیشتر بدانید

پالایشگاه-دوم-خوزستان-kianpetroleum
پالایشگاه-دوم-خوزستان-kianpetroleum

پالایشگاه دوم آبادان با هدف پالایش نفت خام فوق سنگین میدان‌های نفتی آزادگان و یادآوران و تولید فرآورده‌های سبک مانند بنزین و نفت‌گاز به ظرفیت ۱۸۰ هزار بشکه درروز ساخته خواهد شد. این در حالی است که تولید روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین و ۱۲٫۵ میلیون لیتر گازوئیل در دستور کار این پالایشگاه قرار خواهد گرفت.

پالایشگاه دوم خوزستان

چنانچه در هر یک از شهرهای کشور که دارای پالایشگاه نفت باشد ، پالایشگاه دومی احداث شود نام دیگری برای آن انتخاب می شود ، به عنوان مثال پالایشگاه آناهیتا به عنوان دومین پالایشگاه نفت کرمانشاه و پالایشگاه هرمز به عنوان دومین پالایشگاه نفت بندرعباس هم اینک در حال احداث هستند.

وی با اشاره به گزارش های مدیریت طرح پالایشگاه خوزستان در مورد روند اجرایی احداث آن، ادامه داد: زمین مورد نظر پالایشگاه خوزستان با مساحت 525 هکتار تحویل گرفته شده، اقدامات نقشه برداری به اتمام رسیده و مشاور مطالعات ژئوتکنیک نیز انتخاب شده است.

عملیات اجرایی پالایشگاه دوم آبادان در سال جاری آغاز شده و قرار است براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته این پالایشگاه که در حال حاضر ۱٫۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تا پایان سال ۱۳۹۰ به بهره برداری برسد.

پالایشگاه نفت سنگین

اين پالايشگاه نفت سنگين كه به پالايشگاه دوم خوزستان نيز معروف است در فاصله هفت كيلومتري شمال آبادان در جاده آبادان – اهواز و كانال ژيان در منطقه آزاد اروند احداث مي شود و پس از بهره برداري از اين پالايشگاه كه ظرفيت آن 180 هزار بشكه در روز است، روزانه حدود 10 ميليون ليتر بنزين توليد مي كند.
بر اساس اين مصوبه، مقرر شد كه خوراك اين پالايشگاه از ميادين نفتي آزادگان و يادآوران كه از ميادين تازه به توليد رسيده جنوب خوزستان و نزديكي شهر آبادان به حساب مي آيند، تامين شود.


طرح احداث پالايشگاه 180 هزار بشكه اي نفت خام فوق سنگين خوزستان با حدود سه ميليارد يورو سرمايه گذاري و مشاركت 75 درصدي بخش خصوصي پس از آغاز به كار پيمانكار اجرايي، سه سال تعيين شد، در حالي كه اين روزها نزديك به 10 سال از تصويب آن مي گذرد ولي اين طرح در حد تابلو باقي مانده است.
بر اساس مصوبه سال 85 مجلس شوراي اسلامي نيز، مقرر شد كه‌ اين پالايشگاه كه به پالايشگاه دوم آبادان معروف است تا پايان سال 91 به بهره‌برداري كامل برسد.
بر اين اساس، 20 درصد از سهام متعلق به شركت توسعه صنايع پالايش نفت، 5 درصد مربوط به شركت نفت آبادان و 75 درصد بقيه سهام توسط سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي به بخش خصوصي واگذار شود.


محصولات :
بنزین-LPG – نفت گاز – نفت کوره-سوخت جت – گوگرد (استاندارد یورو 5)