هیدروکربوری-kianpetroleum
28
مرداد

بازار سوخت افغانستان و پاکستان

بازار سوخت افغانستان و پاکستان

در ایران بیش از سیصد و چند کارخانه هیدروکربوری وجود دارد که 200 کارخانه صادرکننده هم هستند

بخشی از نیاز کشور افغانستان به سوخت از طریق ترانزیت محصولات ترکمنستان از طریق خاک ایران تامین می‌شود،

همین باعث شده بود اتحادیه صادرکنندگان در آن سال از دولت بخواهد به نوعی در جواب استانداردهای وضع شده در افغانستان، تزانزیت محصولات ترکمنستان از خاک ایران را محدود کند.

در ایران بعضی فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، نفت گاز و نفت‌سفید با قیمتی یارانه‌ای توزیع می‌شود که اختلافی قابل توجه با قیمت آن در کشورهای همسایه و با قیمت محصولی که باید به جای آن در تولید هیدروکربور به کار رود دارند، افشاریان گفته بود این اختلاف حدود 3 الی 4 هزار تومان در هر لیتر است.

بر طبق آخرین ادعاها و اکتشافات در مورد نفت ‌وگاز در افغانستان، در حدود ۱٫۸ میلیارد بشکه نفت خام و ۷۰۰ و یا ۳۰۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و ۵۶۲ میلیون بشکه گاز مایع وجود دارد.

همچنین افغانستان توانایی استخراج روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام را داراست که درآمدی معادل سالانه ۹–۱۰ میلیارد دلار برای افغانستان ایجاد می‌کند.

كشور افغانستان متقاضي واردات بيشتر فرآورده هاي نفتي به ويژه نفت گاز از ايران است كه براي 6 ماه آينده اين تقاضا بررسي مي شود و در صورتي كه توان صادرات بيشتر وجود داشته باشد، نفت گاز بيشتري به اين كشور تحويل داده خواهد شد

محصولات هیدروکربوری که در ایران تولید و به افغانستان صادر می‌شوند اغلب «حلال» هستند که ترکیباتی متفاوت با گازوئیل و بنزین دارند.

افغانستان البته در طول سال‌های اخیر بیشتر اوقات همین محصولات را دریافت و در چرخه تقاضای سوخت خود به مصرف می‌رساند.

حالا اما به دلایل و انگیزه‌هایی که طرف ایرانی «فشار امریکا» را نیز در آن دخیل می‌داند طرف افغانستانی عنوان کرده خواهان واردات فرآورده‌های اصلی مانند گازوئیل است و فرآورده و سوخت هیدروکربوری نیاز ندارد.

در حال حاضر تمامی کشورهای همسایه اللخصوص افغانستان و پاکستان متقاضی خرید فرآورده های مختلف نفتی از ایران هستند.

ایران در حالی تنها یک درصد از واردات کشور پاکستان را به خود اختصاص داده که همسایه دیگر این کشور یعنی چین به تنهایی 24.18 درصد از کالاهای وارداتی پاکستان را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای فعالیت تجار ایرانی در پاکستان فراهم است

آمارها حاکی از آن است که پاکستان در سال 2018 به میزان 60.3 میلیارد دلار کالا وارد کرده که نسبت به سال 2014 به میزان 26.9 درصد افزایش داشته است.

این میزان آمار همچنین نسبت به سال قبل از آن یعنی 2017 نیز جهش 5 درصدی را تجربه کرده است. این آمارها نشان می‌دهد که نفت و سوخت‌های فسیلی اصلی‌ترین گروه کالایی در میان محصولات وارداتی پاکستان است.

در شرایط فعلی صادرات فرآورده های نفتی ایران به کشورهای همجوار بالاتر از قیمتهای فوب خلیج فارس انجام می شود و بخش عمده ای از کشورهای آفریقایی برای واردات سوخت هواپیما از ایران درخواست دارند و در حال حاضر مجموع کشورهای آفریقایی خواستار واردات روزانه 80 تا 100 میلیون لیتر بنزین هواپیما از ایران شده اند که در حال حاضر ظرفیت صادرات این حجم فرآورده های نفتی وجود ندارد.

با وجود مخازن ذخیره سازی در کشور پاکستان که منجر به تسریع و تسهیل در امر صادرات فرآورده های مختلف نفتی می شود ؛ اخیرا با وجود افزایش تحریم های بین المللی کشورهای مختلف شرق آسیا همچون سریلانکا و میانمار هم درخواست هایی برای واردات برخی از فرآورده های نفتی ویژه به ایران ارائه کرده اند.