نفت خام برنت چیست؟

نفت-برنت-kianpetroleum
نفت-برنت-kianpetroleum

نفت برنت ( Brent )

نفت خام برنت، یکی از مهمترین مراجع قیمت‌گذاری نفت خام در بازار بین‌المللی است. برنت یک سبد نفتی شامل نفت خام برداشت‌شده از چهار چاه نفت بریتانیایی و نروژی در دریای شمال می‌شود و نفتی سبک و شیرین محسوب می‌شود.

برنت اسم یک نوع غاز و هم‌چنین نام یک میدان نفتی بزرگ در دریای شمال است که در اقیانوس اطلس و در قاره اروپا واقع شده.

نفت برنت، از نوع نفت خام سبک است و گزینه‌ای مناسب برای تولید بنزین، گازوئیل و نفت سفید به حساب می آید.

نفت برنت، بزرگترین دسته از دسته‌بندی‌های نفت خام است. برنت مهمترین مرجع قیمت نفت خام در منطقه آتلانتیک است و حدود دو سوم نفت مبادله‌شده در بازار بین‌المللی بر اساس نفت برنت، قیمت‌گذاری می‌شود. وست تگزاس اینترمیدیت، سبد نفتی اوپک، نفت خام دوبی و نفت خام عمان از دیگر مراجع قیمت‌گذاری نفت در کنار نفت برنت، هستند.

مشخصات نفت برنت

نفت برنت، از نوع نفت خام سبک است. نفت برنت،  سنگین‌تر از نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) و سبک‌تر از نفت اپک است. این نفت شامل تقریباً ۰٫۳۷٪ گوگرد است که آن را در دسته بندی نفت خام شیرین (کم‌گوگرد) قرار می‌دهد (ولی نه به شیرینی نفت WTI).

نفت خام برنت گزینه‌ای مناسب برای تولید بنزین، گازوئیل و نفت سفید است. این نفت دارای چگالی ای‌پی‌آی ۳۸.۰۶ و وزن مخصوص ۰٫۸۳۵ است .

قیمت‌گذاری برنت 

مقدار گوگرد نفت برنت، بیشتر از WTI و کمتر از اپک است به همین دلیل در گذشته قیمت این نوع نفت کمی کمتر از نفت وست تگزاس و کمی بیشتر از نفت اپک بود. البته از اواخر سال ۲۰۱۰ به این سو نفت برنت، تقریباً همیشه از وست تگزاس گرانتر معامله شده‌است و اختلاف قیمت برنت و وست‌تگزاس گاهی تا ۲۰ دلار رسیده‌ است.

مقالات مرتبط