مجتمع-پالایشگاه-پاراگوانا-kianpetroleum
06
مهر

درباره پالایشگاه های ونزوئلا بیشتر بدانید

مجتمع-پالایشگاه-پاراگوانا-kianpetroleum
مجتمع-پالایشگاه-پاراگوانا-kianpetroleum

مجتمع پالایشگاه پاراگوانا

مجتمع پالایشگاه پاراگوانا ، (به اسپانیایی: Centro de Refinación de Paraguaná) پالایشگاه نفت مستقر در پونتو فیجو، ونزوئلا است ، که متعلق به شرکت پترولئوس دی ونزوئلا می‌باشد.

پالایشگاه پاراگوانا که در سال ۱۹۴۹ فعالیت خود را آغاز نموده، هم‌اکنون با ظرفیت تولید نفت خامی معادل ۹۴۰٫۰۰۰ بشکه در روز، به‌عنوان سومین پالایشگاه جهان، شناخته می‌شود. این مجتمع پالایشی، از سه پالایشگاه بنام‌های پالایشگاه اوای، پالایشگاه کادون و پالایشگاه گرانده تشکیل شده است.

دومین پالایشگاه بزرگ جهان

مرکز پالایشگاه پاراگوانا ونزوئلا دومین پالایشگاه بزرگ جهان با ظرفیت 955 هزار بشکه در روز است. ویژگی و بزرگی این مجتمع پالایشگاهی به دلیل ادغام و قرار گرفتن چهار مجتمع پالایشگاهی در کنار یکدیگر است. پالایشگاه های کاردون، گرنده، باجو و آمویی این مرکز پالایشگاهی را تشکیل می دهند.

این مجتمع پالایشگاهی به تدریج از سال 1949 ساخته شد و هم اکنون بیش از 50 درصد نیاز کشور ونزوئلا را تامین می کند انفجار مخزن شماره 23 این مرکز پالایشگاهی و کشته شدن 25 نفر در آن مهمترین خبر این پالایشگاه در چند سال اخیر بوده است.

شرکت کریول پترولیوم

پالایشگاه نفت خام آموی ونزوئلا در سال 1950 میلادی به وسیله شرکت آمریکایی کریول پترولیوم تاسیس شد و فعالیت خود را با ظرفیت پالایش روزانه 60 هزار بشکه آغاز کرد و هم اکنون ظرفیت پالایش این پالایشگاه به 645 هزار بشکه در روز رسیده است.

پالایشگاه آموی که به وسیله شرکت ملی نفت ونزوئلا اداره می شود، در سال های اخیر بارها با حوادث این چنینی رو به رو بوده که بر تولید و روند توسعه این پالایشگاه تاثیر منفی داشته است.

در سال 2005 میلادی 6 حادثه در پالایشگاه آموی ونزوئلا رخ داد که در پی انفجاری در نوامبر 2005 پنج نفر از کارگران این پالایشگاه کشته و 20 نفر زخمی شدند، همچنین در سال 2006 این پالایشگاه با پنج حاثه رو به رو بود که در یکی از این حوادث در اثر یک انفجار دیگر سه نفر کشته و پنج نفر زخمی شدند.

شرکت نفت دولتی ونزوئلا تولید بنزین در پالایشگاه کاردون با ظرفیت 310 هزار بشکه در روز را آغاز کرد. این کشور عضو اوپک به شدت از کمبود سوخت رنج می برد.

 کاردون تنها پالایشگاهی است که در حال حاضر در ونزوئلا بنزین تولید میکند. بیشتر شبکه پالایشگاهی ونزوئلا با ظرفیت 1.3 میلیون بشکه در روز پس از سالها کمبود سرمایه گذاری و عدم سرویس و نگهداری متوقف شده و تحریم های آمریکا بر شرکت نفت دولتی ونزوئلا واردات بنزین این کشور را هم مختل کرده است.