مازوت چیست؟

مازوت---کیان-پترولیوم
مازوت—کیان-پترولیوم

مازوت چیست؟

Mazut ( روغن مازوت ) یک روغن سوخت سنگین و با کیفیت پایین است که در تولید گیاهان و کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایالات متحده و اروپای غربی روغن مازوت مخلوط یا خراب است و محصول نهایی آن دیزل است. از مزوت ممکن است برای گرم کردن خانه ها در اتحاد جماهیر شوروی سابق و در کشورهای خاور دور استفاده شود که امکان مخلوط کردن یا تجزیه آن در مواد شیمیایی پتروشیمی معمولی را ندارند. در غرب ، کوره هایی که ماسوت را می سوزانند معمولاً “بخاریهای روغن زباله” یا کوره های “روغن زباله” نامیده می شوند. Mazut-100 یک روغن سوخت است که با مشخصات GOST تولید می شود ، به عنوان مثال GOST 10585-75 (فعال نیست) ، سوخت روغن GOST 10585-99. مزوت مشخصات (فعال ، آخرین تغییر در ۰۷.۰۱.۲۰۱۰). (به عنوان مثال GOST سیستم استاندارد روسیه است ، دقیقاً مانند ASTM یا ANSI). Mazut تقریباً به طور انحصاری در فدراسیون روسیه ، قزاقستان ، آذربایجان و ترکمنستان تولید می شود. این محصول معمولاً از دیگهای بخار بزرگتر در تولید بخار استفاده می شود زیرا میزان BTU زیاد است. مهمترین ملاحظه (نه تنها مورد توجه) هنگام درجه بندی این سوخت ، میزان گوگرد است که بیشتر از آن ممکن است از مواد اولیه منبع تأثیر بگذارد.

برای اهداف حمل و نقل ، این محصول یک محصول “روغن کثیف” به حساب می آید و از آنجا که ویسکوزیته به شدت تأثیر می گذارد که آیا قادر به پمپاژ است ، حمل و نقل دارای الزامات منحصر به فردی است. مزوت تقریباً شبیه روغن شماره ۶ است و بخشی از محصولاتی است که پس از تبخیر بنزین و اجزای سبک تر از نفت خام باقی مانده است.

انواع مختلف Mazut-100

تفاوت اصلی بین انواع مختلف Mazut-100 در محتوای گوگرد است. نمرات توسط این سطح گوگرد نشان داده می شوند: “گوگرد بسیار کم” روغن مازوت با مقدار ۰.۵٪ گوگرد است “گوگرد کم” یک روغن مازوت با گوگرد ۰.۵-۱.۰٪ است “گوگرد طبیعی” یک روغن مازوت با گوگرد ۱.۰-۲.۰٪ است “گوگرد بالا” یک روغن مازوت با گوگرد ۰-۳-۳.۵٪ است مازوت گوگرد بسیار کم عموماً از کمترین مواد اولیه خام گوگرد ساخته می شود.

صادرات روغن مازوت

دارای حجم بسیار محدودی برای صادرات است زیرا:

تعداد تولید کنندگان در روسیه محدود است. پالایشگاه هایی که این تولید را انجام می دهند ، متعلق به بزرگترین شرکت های نفتی داخلی ، مانند لوکوویل و روزنفت و غیره است. در روسیه و CIS حداقل ۵۰٪ از کل حجم تولید شده فقط به مصرف کنندگان داخلی در روسیه و CIS فروخته می شود. بیشتر مبلغ باقیمانده توسط سهمیه های دولتی برای شرکت های تحت کنترل در خارج از کشور محفوظ است.

حجم باقیمانده موجود برای صادرات با توجه به سهمیه های ایالتی ، از طریق حراج های دولتی ، فقط برای شرکت های داخلی روسیه قابل فروش است. روغن مازوتگوگرد کم و زیاد از روسیه و سایر کشورهای CIS (قزاقستان ، آذربایجان ، ترکمنستان) در دسترس است. مشخصات فنی مطابق استاندارد GOST روسی ۱۰۵۸۵-۹۹ به همین روش ارائه می شود. روغن مازوت با منشاء روسی قیمت های بالاتری را طلب می کند

روغن سوخت چیست

روغن سوخت (روغن مازوت) ، (همچنین به عنوان روغن سنگین ، سوخت دریایی یا روغن کوره نیز شناخته می شود) کسری است که از تقطیر نفت یا به عنوان تقطیر یا باقیمانده بدست می آید. به طور گسترده ، روغن سوخت هر سوخت مایع است که در کوره یا دیگ بخار برای تولید گرما سوخته و یا در موتور برای تولید نیرو مورد استفاده قرار می گیرد ، به جز روغن هایی که دارای نقطه شعله تقریبی ۱۰۷ درجه فارنهایت (۴۲ درجه سانتیگراد) و روغنهای موجود در مشعل پنبه ای یا حصیری. به این معنا ، دیزل نوعی روغن سوخت (روغن مازوت) است.

روغن سوخت از زنجیره های طولانی هیدروکربن ، به ویژه آلکان ها ، سیکلوکلان ها و آروماتیک ها ساخته شده است. اصطلاح روغن سوخت نیز به معنای دقیق تر مورد استفاده قرار می گیرد تا تنها به سنگین ترین سوخت تجاری که می توان از نفت خام ، یعنی سنگین تر از بنزین و نفتا بدست آورد ، اشاره کند. در بعضی از کشورها اصطلاح روغن سوخت معمولاً به سوخت دیزل اطلاق می شود در حالی که در استرالیا ، خود سوخت دیزل معمولاً به عنوان تقطیر شناخته می شود.

انواع مازوت

• CST 180
• CST 230
• CST 280
• CST 380
• M 100

مقالات مرتبط