قیر چیست؟

قیر چیست؟

قیر که در آمریکا به آسفالت نیز معروف است ماده ای است که از طریق تقطیر نفت خام تشکیل می شود. دارای خاصیت ضد آب و چسبندگی است. تولید قیراز طریق تقطیر اجزای سبکتر نفت خام مانند بنزین و دیزل را از بین می برد و قیر “سنگین تر” را در پشت سر می گذارد. تولیدکننده اغلب برای بهبود درجه خود چندین بار آنرا تصفیه می کند.

قیر همچنین می تواند در طبیعت رخ دهد:

انبارهایی از قیر طبیعی که در انتهای دریاچه های باستانی وجود دارد ،جایی که موجودات ماقبل تاریخ از آن زمان پوسیده شده و تحت فشار و گرما قرار گرفته اند.

کاربرد قیرها

به طور کلی برای استفاده در صنعت است. قیر برای اولین بار به دلیل ویژگی های چسب طبیعی و ضد آب بودن مورد استفاده قرار گرفت ، اما از آن به عنوان دارو نیز استفاده می شد. این برای اتصال مواد ساختمانی به یکدیگر و همچنین خطوط پایین کشتیها مورد استفاده قرار گرفت. تمدنهای باستان مواد قیری را معامله می کردند. هرودوت ، مورخ یونانی قرن پنجم قبل از میلاد ، ادعا کرد که دیواره های بابل باستان حاوی قیراست. در زیر بارهای سنگین ، بسته به ترکیب مخلوط آسفالت ، دمای محیط و میزان استرس روی مواد ، قیرمی تواند به طور دائم تغییر شکل دهد.

قیر اکسیده می شود ، که می تواند آسفالت را شکننده کند و منجر به ترک خوردگی آن شود. قیرهمچنین اصطلاحی است که برای اشاره به ماسه های روغنی یا ماسه سنگی که به طور جزئی تکمیل شده است حاوی مخلوطی از ماسه ، خاک رس و آب طبیعی است که با شکل متراکم و بسیار چسبناک نفتی اشباع شده است. ماسه های قیر در کانادا بویژه در استان آلبرتا بسیار زیاد است ، جایی که افزایش قیمت نفت استخراج نفت از این ماسه ها را در مقیاس وسیع اقتصادی کرده است. موسسه تحقیقات انرژی کانادا تخمین می زند که قیمت نفت خام باید ۷۰.۰۸ دلار در هر بشکه برسد تا یک معدن قیر مستقل سودآور باشد.

مقالات مرتبط