قیر چیست؟

با توجه به ترکیب نفت خام و بسته به تقاضای بازار، پالایشگاه ها می توانند سهم های متفاوتی از فرآورده های نفتی تولید کنند.

بیشترین سهم فرآورده های نفتی به عنوان «حامل انرژی» استفاده می‌شود.
یعنی درجات مختلف نفت کوره و بنزین. این سوخت‌ها را می‌توان باهم مخلوط کرد تا بنزین، سوخت جت، سوخت دیزل، روغن گرمایشی و روغن‌های سوخت سنگین‌تر تولید شود.


تولید آسفالت، قیر، پارافین واکس، روان کننده و سایر روغن های سنگین. پالایشگاه ها مواد شیمیایی دیگری نیز تولید می کنند که برخی از آنها در فرآیندهای شیمیایی برای تولید پلاستیک و سایر مواد مفید استفاده می شود. از آنجا که نفت اغلب حاوی چند درصد مولکولهای حاوی گوگرد است ، گوگرد عنصری نیز اغلب به عنوان فرآورده نفتی تولید می شود. کربن به شکل کک نفتی و هیدروژن نیز ممکن است به عنوان فرآورده های نفتی تولید شوند. هیدروژن تولید شده اغلب به عنوان یک محصول میانی برای سایر فرآیندهای پالایشگاه نفت مانند هیدروکراکینگ و گوگردزدایی هیدروژنی استفاده می شود.

فرآیند تولید قیر

قیر یک ماده بر پایه روغن است. این یک محصول نیمه جامد هیدروکربنی است که با حذف بخش های سبک تر (مانند گاز مایع، بنزین و گازوئیل) از نفت خام سنگین در طول فرآیند پالایش تولید می شود. بنابراین ، به درستی به عنوان قیر تصفیه شده شناخته می شود. در آمریکای شمالی ، قیر معمولاً به عنوان “سیمان آسفالته” یا “آسفالت” شناخته می شود. در حالی که در جاهای دیگر، “آسفالت” اصطلاحی است که برای مخلوطی از سنگ‌های کوچک، ماسه، پرکننده و قیر استفاده می‌شود که به عنوان یک ماده روسازی جاده استفاده می‌شود. مخلوط آسفالتی حاوی تقریباً ۵ درصد قیر است. در دمای محیط، قیر یک ماده پایدار و نیمه جامد است.

اکثریت قیر تصفیه شده در ساخت و ساز استفاده می شود: در درجه اول به عنوان اجزای محصولات مورد استفاده در سنگ فرش و سقف استفاده می شود. با توجه به الزامات استفاده از قیر نهایی با مشخصات تولید می شود. این امر یا از طریق فرآیند تصفیه و یا از ترکیب حاصل می شود.

تخمین زده می شود که مصرف کنونی قیر در جهان تقریباً ۱۰۲ میلیون تن در سال است. تقریباً از قیر تولید شده به عنوان چسب در آسفالت جاده ها استفاده می شود. همچنین در سایر مناطق آسفالت شده مانند باند فرودگاه ، پارکینگ ماشین و پیاده رو استفاده می شود.

به طور معمول ، تولید آسفالت شامل مخلوط کردن ماسه ، شن و سنگ خرد شده با قیر است که به عنوان عامل اتصال عمل می کند. مواد دیگر ، مانند پلیمرها ، ممکن است به قیر اضافه شوند تا خواص آن را با توجه به کاربردی که در نهایت آسفالت در نظر گرفته شده است ، تغییر دهند.

۵ درصد باقی مانده قیر عمدتا برای مقاصد آب بندی و عایق کاری در انواع مصالح ساختمانی مانند پوشش لوله ، پوشش کاشی فرش و رنگ استفاده می شود.

قیر نفتی

قیر نفتی اغلب با قیر اشتباه گرفته می شود. اگرچه قیر و قیر ذغال سنگ به طور مشابه سیاه و چسبناک هستند ، اما از نظر منشأ ، ترکیب شیمیایی و خواص آنها کاملاً متفاوت هستند. تار زغال سنگ با حرارت دادن زغال سنگ در دمای بسیار بالا تولید می شود و محصول جانبی تولید گاز و کک است. در اوایل قرن گذشته به طور گسترده به عنوان عامل اتصال در آسفالت جاده مورد استفاده قرار گرفت ، اما از آن پس با قیر تصفیه شده جایگزین شده است.

قیر همچنین گاهی با سنگ نفت اشتباه گرفته می شود ، اگرچه از نفت خام نیز گرفته می شود ، اما ماده ای است که با فرایندی متفاوت از آنچه برای قیر تصفیه شده استفاده می شود ، تولید می شود. زمین های نفتی بقایای عملیات حرارتی شدید یا “ترک خوردن” بخش های نفتی هستند. بنابراین خواص و ترکیب شیمیایی آنها با قیر کاملاً متفاوت است.

قیر طبیعی که گاهی به آن آسفالت طبیعی ، آسفالت سنگ ، آسفالت دریاچه یا ماسه روغن نیز گفته می شود ، بیش از ۸۰۰۰ سال است که به عنوان چسب ، درزگیر و ضد آب استفاده می شود. اما فقط در مقادیر کم رخ می دهد و خواص آن با قیر تصفیه شده کاملاً متفاوت است.

شرکت بین المللی کیان پترولیوم ، نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، به تهیه و تامین تمام محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران در رینگ بین الملل بورس انرژی و بورس کالا ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای برون مرزی ، امکان ارائه انواع محصولات پالایشگاهی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل های بالای این شرکت در حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی می‌باشد.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین و جدیدترین اطلاعیه عرضه ها با کارشناسان فروش ما در داخل ایران و خارج از ایران در ارتباط باشید.

دفتر ایران : ۰۰۹۸۳۵۳۵۲۲۷۵۰۰ – ۰۰۹۸۹۱۲۰۵۲۵۶۵۸

دفتر ترکیه : ۰۰۹۰۵۳۸۷۴۴۵۸۶۹

ایمیل : export@kianpetroleum.com

مقالات مرتبط