فلوکولانت چیست؟

فلوکولانت-چیست؟

فلوکولانت (Flocculant) لخته ساز یا منعقد کننده ها مواد شیمیایی هستند که با ایجاد لخته به رسوب مواد ناخواسته و زاید در یک محلول کمک می کند. فلوکولاسیون به فرایندی گفته می شود که در آن کلوئیدها – ذرات با قطر کم که بر رنگ یا کدورت آب تأثیر می گذارند – به صورت ذرات آزاد و انعقادی به نام فلاک به هم متصل و معلق می شوند. این ها می تواند به صورت خود به خودی یا با افزودن یک ماده تسریع کننده به نام فلوکولانت ایجاد شوند.

هنگامی که این ذرات به هم متصل می شوند ، فرآیند تصفیه فیزیکی را برای حذف آنها آسان می کند. مهمترین کاربرد فلوکولانت ها در تصفیه آب می باشد، تاسیسات تصفیه آب از مواد منعقد کننده برای خنثی سازی ذرات باردار معلق در آب استفاده می کنند. بنابراین می توان از فلوکولانت آنیونی ، کاتیونی یا دی فلوکولانت استفاده کرد.

لخته سازی یا فلوکولانت یک فرآیند تجمع ذرات دو مرحله ای است که در آن تعداد زیادی ذرات کوچک تعداد محدودی لخته های بزرگ را تشکیل می دهند.

انواع فلوکولانت

طیف گسترده ای از فلوکولانت و لخته سازها برای تصفیه انواع فاضلاب ها وجود دارد. به طور کلی ، آنها را می توان به دو نوع غیر آلی و آلی طبقه بندی کرد . ترکیبات غیر آلی معمولاً نمک های فلزی هستند که به طور معمول آلومینیوم یا آهن می باشند (بیشترین استفاده از آنها سولفات آلومینیوم ، سولفات آهن و کلرید آهن است).

فلوکولانت ها به محض حل شدن در آب یونیزه می شوند و با توجه به گروه های عاملی متصل به آنها به ۳ دسته کلی آنیونی، کاتیونی و خنثی تقسیم بندی می شوند. معمولا برای تصفیه آب از فلوکولانت خنثی یا آنیونی استفاده می شود.

فلوکولانت آنیونی

این فلوکولانت دارای بار منفی هستند که نسبت به لامپ‌های کاتیونی سمی برای محیط زیست مناسب نیستند. فرمول‌های آنیونی اختصاصی اغلب برای نفی تأثیرات سمی منعقدکننده‌های کاتیونی استفاده می‌شوند. Clearflow لخته سازهای آنیونی را به صورت گرانول (فلوکولانت پودری)، مایع و ژل ارائه می‌دهد.

فلوکولانت کاتیونی

 فلوکولانت کاتیونی، یا پلی الکترولیت کاتیونی گروه‌های دارای بار مثبت را نگه می‌دارند که برای خنثی سازی مولکول‌های رنگی معلق با بار منفی اهمیت دارند. به طور کلی در ساختار پلیمری نوع کاتیونی ، گروه‌های فسفونیوم، آمونیوم وسولفونیوم وجود دارد که دارای بار مثبت است. علاوه بر آن، به دلیل زنجیر نسبتاً طولانی پلیمرها با تراکم بار متوسط، ایجاد پل بین ذرات مکانیزم مکمل خواهد بود.

فلوکولانت خنثی

فلوکولانت خنثی نوع دیگری از منعقدکننده ها هستند که فاقد بار هستند یا به بیان دیگر دارای بار خنثی هستند. از اصلی‌ترین پلی اکریل آمیدهای خنثی می‌توان پلی آکریل آمید و پلی اتیلن اکساید را نام برد.

آنالیز فلوکولانت Tianrun – چین

فلوکولانت آنیونیک ۵۶-AKTAFLOC A


فلوکولانت ۵۶ -A کوپلیمر آکریل آمید و اکریلیک اسید با وزن مولکولی متوسط می باشد.

این ماده پلیمری که بصورت پودر سفید رنگ شکری عرضه می شود را می توان جهت رسوب دادن ذرات معلق موجود در پساب های مواد معدنی درصد بالا از ناخالصی های رسی مورد استفاده قرار داد. وزن مولکولی بالای این ماده پلیمری (۱۳ تا ۱۸ میلیون گرم بر مول) همراه با درصد بالای گروههای آنیونی (۲۰ تا ۲۵ درصد) در آن باعث جذب ذرات به زنجیره های پلیمری و در نتیجه تشکیل لخته های سنگین که به سادگی ته نشین می شوند شده و با سرعتی زیاد ذرات معلق در آب را ته نشین می نماید.

کاربرد های فلوکولانت A-56


– در شفاف سازی و بازیافت پساب عملیات فراوری سنگهای معدنی آهن، مس، طلا، آلومینا، اورانیوم و …
– در تصفیه و شفاف سازی پساب کارخانجات ماسه شوئی و ذغالشوئی
– در شفاف سازی و بازیافت پساب کارخانجات سنگ بری و تهیه سنگ های ساختمانی
– در فرایند باز یافت آب کارخانجات کاشی و سرامیک ، موزائیک سازی و تولید لوله های آزبست و سیمانی

روش استفاده فلوکولانت A-56

مقدار نیم کیلو گرم پودر فلوکولانت ۵۶-A را وزن نموده و به آرامی به ظرفی از آب که حدود یکصد لیتر حجم دارد همراه با هم زدن کامل اضافه کنید. در هنگام ریزش پودر فلوکولانت در آب دقت نمائید که این کار را بسیار آرام و به گونه ای انجام دهید که ذرات پودر فلوکولانت بر سطح آب پخش شود و به هیچ وجه چسبندگی بین ذرات اتفاق نیفتد.

معمولا یک ساعت طول می کشد تا ذرات فلوکولانت به خوبی در آب حل شود ولی در صورتی که به هم زدن محلول بصورت مداوم مقدور نیست می توانید محلول را به حال خود گذارده و در طول روز فقط چند بار توسط یک هم زن دستی آن را به هم بزنید تا هیچ ذره جامدی در آن دیده نشود. پس از حل شدن کامل پودرها در آب، محلولی کش دار بدست می آید که می توانید بصورت قطره قطره از طریق یک ظرف شیردار به مسیر آب-گل اضافه نمایید.
حتی می توانید مقدار کمتر از نیم کیلو گرم فلوکولانت را حل کنید که هر چقدر مقدار فلوکولانت کمتر باشد، حل شدن آن نیز ساده تر و سریعتر اتفاق می افتد. مقدار قطرات فلوکولانت که به جریان آب – گل اضافه می شود را می توانید با نگاه کردن به کیفیت آب – گل و شفافیت آن در حوضچه ته نشینی تنظیم نمایید. بهتر است مقدار ریزش قطرات فلوکولانت حل شده را ابتدا در کمترین مقدار ممکن تنظیم کنید و سپس با مشاهده کیفیت آب – گل در حوضچه ته نشینی مقدار آن را در صورت لزوم بیشتر نمایید. فلوکولانتی که در آب حل می کنید را لازم است حداکثر در مدت سه روز مصرف نمایید چون ماندن محلول آماده فلوکولانت بیش از سه روز مقدار مصرف آن را کمی افزایش می دهد.

بسته بندی و ماندگاری

فلوکولانت ۵۶-A در بسته بندی های بیست و پنج کیلوگرمی بصورت وکیوم شده در کیسه پلی اتیلنی که خود در داخل کیسه پلی پروپیلن روکش دار قرار گرفته شده است عرضه می شود. مدت پایداری محصول در شرایط نگهداری در انبار (دمای معمول) و بصورت باز نشده، تا دو سال پس از تاریخ تولید می باشد.

آنالیز فلوکولانت آنیونیک A-56

فلوکولانت

فلوکولانت آنیونیک ۲۶-AKTAFLOC A

فلوکولانت ۲۶- A دارای پایه کوپلیمر آکریل آمید و اکریلیک اسید می باشد.
این ماده پلیمری که بصورت پودر سفید رنگ عرضه می شود را می توان جهت رسوب دادن ذرات معلق در آب و پسابهای صنعتی مورد استفاده قرار داد. وزن مولکولی بسیار زیاد این ماده پلیمری همراه با درصد آنیونی بودن آن باعث جذب ذرات به زنجیره های پلیمری و در نتیجه تشکیل لخته های سنگین که به سادگی ته نشین می شوند شده و با سرعتی زیاد ذرات معلق در آب را ته نشین می نماید.

کاربرد های فلوکولانت A-26

– در تصفیه و شفاف سازی پساب کارخانجات ذغال شونی
– در کارخانجات تولید فولاد به روش احیاء مستقیم جهت بازیافت آب در فرایند شستشوی هوا
– در جداسازی ذرات معلق از پسابهای شهری و همچنین پساب واحدهای رنگرزی و چاپ و تکمیل پارچه – در بازیافت آب کارخانجات ماسه شوئی
– در شفاف سازی و بازیافت پساب کارخانجات سنگ بری و تهیه سنگهای ساختمانی
– در فرایند بازیافت آب کارخانجات کاشی و سرامیک ، موزائیک سازی و تولید لوله های آزبست و سیمانی
– در تصفیه پساب حاصل از فرایندهای حفاری چاههای عمیق خصوصا در میدانهای نفتی

روش استفاده فلوکولانت A-26

مقدار نیم کیلو گرم پودر فلوکولانت ۲۶-A را وزن نموده و به آرامی به ظرفی از آب که حدود یکصد لیتر حجم دارد همراه با هم زدن اضافه کنید. معمولا یک ساعت طول می کشد تا ذرات فلوکولانت به خوبی در آب حل شود ولی در صورتی که به هم زدن محلول بصورت مداوم مقدور نیست می توانید محلول را به حال خود گذارده و در طول روز فقط چند بار توسط یک هم زن دستی آن را به هم بزنید تا هیچ ذره جامدی در آن دیده نشود. پس از حل شدن کامل پودرها در آب، محلولی کش دار بدست می آید که می توانید بصورت قطره قطره از طریق یک ظرف شیردار به مسیر آب – گل اضافه نمایید. حتی می توانید مقدار کمتر از نیم کیلوگرم فلوکولانت را حل کنید که هر چقدر مقدار فلوکولانت کمتر باشد، حل شدن آن نیز ساده تر و سریعتر اتفاق می افتد.

مقدار قطرات فلوکولانت که به جریان آب-گل اضافه می شود را می توانید با نگاه کردن به کیفیت آب گل و شفافیت آن در حوضچه ته نشینی تنظیم نمایید. بهتر است مقدار ریزش قطرات فلوکولانت حل شده را ابتدا در کمترین مقدار ممکن تنظیم کنید و سپس با مشاهده کیفیت آب – گل در حوضچه ته نشینی مقدار آن را در صورت لزوم بیشتر نمایید.
فلوکولانتی که در آب حل می کنید را لازم است حداکثر در مدت سه روز مصرف نمایید چون ماندن محلول آماده فلوکولانت بیش از سه روز مقدار مصرف آن را کمی افزایش می‌دهد.

آنالیز فلوکولانت آنیونیک A-26

کاربردهای فلوکولانت


• عملیات معدن
• صنایع استخراجی
• مواد شیمیایی
• دارویی
• مواد غذایی و نوشیدنی
• نساجی
• چرم
• حفاری نفت و گاز
• بازیافت جامدات
• آب آشامیدنی
• فاضلاب شهری
• فلوکولانت زغال سنگ (در فرآیند زغالشویی)

تصفیه آب با استفاده از فلوکولانت ها

لخته سازی یکی از فرآیندهای مهم تصفیه آب است که در آن مواد جامد خوشه های بزرگتری را تشکیل می دهند تا از آب خارج شوند. این روند می تواند خود به خود یا با کمک عوامل شیمیایی اتفاق بیفتد. این یک روش معمول برای تصفیه آب باران ، تصفیه فاضلاب ها و تصفیه آب آشامیدنی می باشد.

یکی از الزامات مورد نیاز برای  تصفیه  فاضلاب ها ، حذف مواد جامد معلق است. ذرات جامد کوچک روی رنگ آب تأثیر می گذارند و ناخالصی ها را به منابع طبیعی آب مانند رودخانه ها و اقیانوس منتقل می کنند.

محتوای فسفر نیز باید در فاضلاب ها محدود شود زیرا انتشار فسفر به رودخانه ها باعث رشد جلبک ها می شود. مشخص شده است که آزاد شدن کنترل نشده فسفر باعث تلفات انبوه ماهی ها و دیگر حیوانات آبزی می شود. بنابراین فلوکولانت ها کاربرد گسترده ای در صنعت تصفیه آب دارند.

فلوکولانت

مزایای استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت در تصفیه آب

در صورت استفاده صحیح ، مزایای لخته سازها در فرآیند تصفیه آب بسیار زیاد است. با استفاده از منعقد کننده ها در مرکز تصفیه آب  می توان:

  • آلودگی ذرات جامد و کلوئیدها را کاهش می دهد
  •  حجم لجن موجود را کم کرد
  • به حذف ذرات کوچک کمک کرد
  • بازده فرآیند فیلتراسیون آب را بهبود ببخشد
  • عملکرد فیلتراسیون را افزایش دهد
  •  در هزینه های تصفیه آب صرفه جویی کرد

قیمت فلوکولانت

قیمت فلوکولانت به نوع و کاربرد و خارجی یا ایرانی بودن آنها بستگی دارد. این ترکیبات در انواع مختلف آنیونی و کاتیونی موجود هستند و در صنایعی مانند کاشی و سرامیک استفاده می شوند. فلوکولانت در تیکنرها نیز برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و به ته نشینی ذرات جامد کمک می کند.

شرکت بین المللی کیان پترولیوم بزرگ ترین وارد کننده فلوکولانت و نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، به تهیه و تامین تمام محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران در رینگ بین الملل ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای برون مرزی ، امکان ارائه انواع محصولات پتروشیمی ، فولادی و معدنی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل بالای این شرکت در حوزه مقاطع پتروشیمی ، فولادی و معدنی می‌باشد.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین و جدیدترین اطلاعیه عرضه ها با کارشناسان فروش ما در داخل ایران و خارج از ایران در ارتباط باشید.

دفتر ایران : ۰۰۹۸۳۵۳۵۲۲۷۵۰۰ – ۰۰۹۸۹۱۲۰۵۲۵۶۵۸

دفتر ترکیه : ۰۰۹۰۵۳۸۷۴۴۵۸۶۹

ایمیل : export@kianpetroleum.com

مقالات مرتبط