صرفه-جویی-در-هزینه-سوخت-kianpetroleum
24
شهریور

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت

صرفه-جویی-در-هزینه-سوخت-kianpetroleum
صرفه-جویی-در-هزینه-سوخت-kianpetroleum

سوخت

سوخت ماده‌ای است که در اثر تغییرات (معمولاً شیمیائی) تولید انرژی مفید می‌کند که بعداً می‌تواند تبدیل به انرژی مکانیکی شود. این تغییرات معمولاً با سوختن (یعنی ترکیب با اکسیژن) همراه است. فرایندهای مورد استفاده برای تبدیل سوخت به انرژی عبارتند از: واکنش‌های شیمیایی مختلف و گرمازا واکنش‌های هسته‌ای مانند شکافت هسته‌ای یا گداخت هسته‌ای. هیدروکربن‌ها تا حد زیادی شایع‌ترین منبع سوخت مورد استفاده توسط انسان است، اما در بسیاری از موارد فلزات رادیو اکتیو نیز استفاده می‌شوند.

صرفه جویی در هزینه سوخت

برای صرفه جویی در هزینه سوخت نیازی نیست یک خودروی الکتریکی داشته باشید. همانطور که احتمالا می دانید در حالی که انبوهی از رانندگان در امریکا در حال تعویض سدان های بزرگ خود با SUVها و وانت هایی با مصرف سوخت بیشتر هستند، اخیرا قیمت بنزین پیوسته رو به افزایش بوده است. در واقع در جولای 2018 قیمت سوخت در 4 سال اخیر به بالاترین حد ممکن رسیده است، با این حال این قیمت هنوز هم کمتر از قیمت سوخت در سال 2008 است زیرا در آن زمان میانگین قیمت بنزین در سرتاسر ایالات متحده از مرز 4 دلار به ازای هر گالن عبور کرد.


فرقی نمی کند که یک کراس اوور کاملا جدید داشته باشید یا یک خودروی قدیمی و قابل اطمینان که فکر می کنید ارزش مبلغ پرداختی را دارد، زیرا با هر دو خودرو می توانید مصرف سوخت خود را کاهش دهید و زیاد کار سختی نیست و کاملا امکان پذیر است. اگر مالک خودرویی هستید که از یک موتور جدید توربوشارژ با تراکم بالا نیرو می گیرد و با بنزین سوپر کار می کند، پتانسیل کاهش مصرف سوخت آن بالاتر است.

اتحادیه مصرف کنندگان آمریکا


اتحادیه مصرف کنندگان امریکا اخیرا با اعداد و ارقام نشان داد که رانندگان تنها با تغییر تعدادی عادت های غلط در رانندگی و اطمینان حاصل کردن از اینکه خودروهایشان از نظر فنی در وضعیت عالی هستند، چه مقدار می توانند در هزینه سوخت صرفه جویی کنند (بر اساس قیمت 2.86 دلار به ازای هر گالن برای بنزین معمولی). طبق گفته این اتحادیه، رانندگان محتاط با رعایت این نکات کاربردی می توانند مصرف سوخت خودروها یا وانت های خود را تا 13 درصد کاهش دهند.

کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو، یکی از راه‌های مدیریت اقتصاد خانوار است و می‌تواند تا حد زیادی در کاهش مخارج زندگی موثر باشد. از سویی، ایران هم یکی از کشورهای پرمصرف از این نظر است. هر دوی این موارد باید دلایل خوبی انگاشته شود برای اطلاع از راههای کاهش مصرف سوخت و عملی کردنشان.

سال‌ها پیش تنها دغدغه مردم برای خرید اتومبیل به قیمت آن ارتباط پیدا می‌کرد. در سال‌های اخیر اما دیگر قیمت خرید اتومبیل به‌عنوان تنها فاکتور مهم در خرید به شمار نمی‌رود.

افزایش نرخ قیمت سوخت عملا به عنوان مشکل سازترین عامل در زمان نگهداری خودرو شناخته می‌شود. این البته مشکلی جهانی است و شرکت‌های تولیدکننده خودرو در سرتاسر جهان سعی دارند محصولاتی طراحی و تولید کنند که سوخت کمتری مصرف می‌کنند.

خرید چنین محصولاتی در ایران با توجه به تعرفه‌های واردات برای هر کسی امکان‌پذیر نیست، پس سعی می‌کنیم در این مطلب به مواردی بپردازیم که می‌توانند در کاهش مصرف سوخت اتومبیل فعلی شما تاثیرگذار باشند.

1 در رانندگي با دو موتور بالا پرهيز كنيد. اين كار حتي تا 40% مصرف سوخت را افزايش مي‌دهد.

2 «كم گاز» رانندگي كنيد. سعي كنيد پدال گاز را در يك سوم وحتي در يك چهارم ارتفاع آن حفظ كنيد.

3 بهتر است زودتر به دنده سبك‌تر برويد. اين عمل را در سربالايي‌ها به هنگامي انجام دهيد كه دور موتور شما به كمي بيش از نصف limit line رسيده باشد؛ در سرپاييني‌ها به دور موتور توجه نكنيد و تنها دنده را افزايش دهيد (به دنده سبك تر برويد) و گاز را رها كنيد (در سراشيبي‌هاي تند اين كار خطرناك است). در كفي‌ها هنگامي كه دور موتور نصف limit line است دنده را افزايش دهيد. كمتر معكوس بكشيد، با ترمز دور موتور را كاهش دهيد بعد دنده را كاهش دهيد. دقت كنيد كه افزايش دنده در سر بالايي‌ها، وقتي دور موتور پايين است (كمتر از نصف limit line و بسته به شيب) به موتور آسيب مي‌رساند.

4 هر چه سرعت شما بالاتر باشد (تا حد مجاز!) و در دنده سبكتري حركت كنيد مصرف بنزين خودرو كمتر خواهد بود (به نسبت مسافتي كه طي مي‌كنيد). در هر دنده و سرعتي كه حركت مي‌كنيد، دو پارامتر «دور موتور پايين» و «حركت كم گاز» را فراموش نكنيد. و براي خودرويي چون پيكان به هيچ وجه اين نسخه تجويز نمي‌شود چون قدر سرعت بالاتر مي رود مقاومت هوا هم بيشتر مي‌شود.