دوده-صنعتی-kianpetroleum
08
آذر

دوده صنعتی چیست

دوده-صنعتی-kianpetroleum
دوده-صنعتی-kianpetroleum

دوده يكي از قديمي ترين محصولات توليد شده توسط بشر است. تاريخچه استفاده از آن به قرن ها پيش باز مي گردد يعني زماني كه چيني ها و هندي ها از اين ماده به عنوان رنگدانه در جوهر استفاده مي كردند. گرچه پس از قرن شانزدهم با گسترش صنعت چاپ، اهميت اين ماده افزايش يافت.

اصطلاح كربن بلك يا دوده صنعتي، در واقع به گروهي از محصولات گفته مي شود كه از اتم كربن تشكيل شده اند. اما دوده صنعتي با دوده معمولي متفاوت است. دوده صنعتي تحت شرايط كنترل شده و براي مصارف خاصي توليد مي شود و بيش از 97 درصد از تركيب آن ، عنصر كربن مي باشد . در حالي كه دوده معمولي يك فرآورده جانبي نا خواسته است.

كربن بلك ماده اي است كه نه تنها مورد توجه كساني قراردارد كه با صنعت دوده سر و كار دارند، بلكه توانسته است نظر بسياري از محققان و دانشگاهيان را در سراسر دنيا به خود معطوف نمايد. اين محصول كاربرد زيادي به عنوان فيلر براي تغيير خواص مكانيكي، الكتريكي و عبوردهي نور در محيط هايي دارد كه به آن ها افزوده مي شود و در نتيجه نقش مهمي در خواص الاستومرها، پلاستيك ها، رنگ ، جوهر و لاستيك دارد. براي مثال، اين ماده در پلاستيك ها محافظت در برابر اشعه ماورابنفش را افزايش مي دهد. در پليمرهاي ترموپلاستيك رساناي خوبي است و زماني كه به عنوان فيلر در لاستيك استفاده مي شود، پارامترهايي نظير فرسايش، ساييدگي، خراشيدگي و شكست را بهبود مي بخشد.

دوده صنعتی بنا به تركيب شيميايي، خواص رنگ دهي، اندازه ذرات و خواص كلوئيدي آن در صنايع مختلف مخصوصاً صنعت لاستيك به طور گسترده و وسيع مورد استفاده قرار مي‌گيرد. حدوداً 30-25 درصد وزن لاستيك را كربن تشكيل مي‌دهد، نه تنها اين ماده بعنوان پركننده در اين صنعت استفاده مي‌شود بلكه با توجه به خصوصيات مختلفي كه دارا مي‌باشد به آن استحكام قابل توجهي مي‌بخشد. بيشترين استفاده دوده پس از صنعت لاستيك سازي در صنايع جوهر سازي بخصوص براي چاپ روزنامه، رنگ سازي و پلاستيك مي‌باشد.

دوده صنعتی اغلب در پلاستيك و توليدات آن جهت رنگ بخشيدن، محافظت در مقابل حرارت، محافظت در مقابل فساد ناشي از تشعشعات ماوراء بنفش، خصوصيات الكتريكي و همچنين خاصيت استحكام بخشي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بعضاً در صنعت به عنوان ماده احيا كننده نيز به كار مي‌رود. همچنين نقش مهمي را در الاستومرها، پلاستيك ها، رنگ و جوهر بر عهده دارد. به ويژه صنعت تاير، در حدود 80 درصد از دوده صنعتي توليدي را مصرف می نماید.

دوده  صنعتی که به شکل پودری مشکی رنگ است جهت محافظت در مقابل نور، رنگ دهی و افزایش خواص عبور دهی مورد استفاده قرار میگیرد.

دوده در تولید رنگ و مرکب و همچنین قطعات پلاستیکی و لاستیکی به کار برده می شود و دارای نقش تعیین کننده کیفی است. میزان مصرف این ماده در تولید لاستیک در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد وزنی و در صنعت رنگ و مرکب در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد وزنی می باشد.

دوده N-220 :

این گرید با خاصیت تقویت کنندگی و مقاومت در مقابل پاره شدن بالا و قابلیت فرآیندی خوب ، در تایرهای سواری مورد استفاده قرار می گیرد.

دوده N-234 :

این گرید با مقاومت سایشی بسیار زیاد و ساختار بالا ، در الاستومرها و آمیزه های SBR/SR مورد استفاده قرار می گیرد.

دوده N-330 :

با توجه به خاصیت تقویت کنندگی متوسط و رو به بالای این گرید و قابلیت فرآیندی و قالب پذیری مطلوب آن ، در کناره های لاستیک ، کامپوندهای کارکاس ، کامپوندهای روکش شده و تسمه های تایر مورد کاربرد دارد.

دوده N-339 :

خاصیت تقویت کنندگی و ضریب سختی بالای این گرید به همراه قابلیت فرآیندی عالی آن ، کاربرد آنرا جهت ساخت لایه میانی تایر امکان پذیر می سازد.

دوده N-375 :

از این دوده با توجه به خاصیت تقویت کنندگی و ضریب سختی بالا و قابلیت فرآیندی عالی آن ،  می توان جهت ساخت لایه های میانی تایر استفاده کرد.

دوده N-550 :

خاصیت تقویت کنندگی و ضریب سختی بالا و قابلیت شکل گیری سطوح صاف با این گرید ، موجب کاربرد فراوان این گرید در ساخت قالب و اسکلت داخلی تایر ، کامپوندهای جداره ، لوله ها و شلنگ ها شده است.

دوده N-660  :

از خواص این گرید دوده ، تقویت کنندگی متوسط می باشد و این گرید جهت ساخت لایه های داخلی و جداره بیرونی تایر ، پوشش کابل ، رینگ های آب بندی و … کاربرد دارد.

دوده N-772  :

از خواص این گرید دوده ، تقویت کنندگی کم ، ساختمان کوچک و با قدرت جهندگی بالا می باشد و در تسمه پروانه ، لاستیک هواپیما ، مورد مصرف در قطعات حساس به فشارکاربرد دارد.