نحوه عملکرد واحد تقطیر در خلإ در پالایشگاه ها چیست؟

تقطیر-در-خلإ-در-پالایشگاه---کیان-پترولیوم
تقطیر-در-خلإ-در-پالایشگاه—کیان-پترولیوم

نحوه عملکرد واحد تقطیر در خلإ در پالایشگاه ها:

مواد اولیه پس از انتقال از مخازن به واحد تقطیر در یک سری مبدلهای حرارتی با خرپالهای گرم موجود در واحد، تبادل حرارت کرده و گرم می شود، سپس به برج تقطیر وارد شده و به گاز مایع، بنزین، نفت سفید، گازوئیل و نه ماده برج تقطیر (Residue) تفکیک می شود. در فرایند فوق، فاز گاز موجود در برج تقطیر با حرکت به سمت بالا از اجزای سبک هیدروکربنی و فاز مایع با حرکت به سمت پائین از اجزای سنگین تر هیدروکربنی غنی تر می شوند. محصولات مدنظر به ترتیب از بالا به پائین شامل گاز مایع، نفتای سبک (بنزین نرمال)، نفت سفید، نفتای سنگین (گازوئیل) می باشد که هرکدام از آنها روی یک سینی خاص برج تقطیر بدست می آید.

پس از آن، این محصولات از مبدل های پیش گرم کننده خوراک و سیستم چیلر عبور داده می شوند تا در دمای معین به مخزن مربوطه منتقل شوند. الباقی مواد به عنوان ته مانده برج تقطیر، (Residue) به مخزن محصولات جانبی ارسال می شوند. مواد سوختنی این ترکیب می تواند به عنوان نفت کوره یا خوراک برخی واحدهای پالایشگاهی دیگر، به فروش برسد و یا در خود مینی پالایشگاه به عنوان سوخت کوره ها به مصرف برسد.

مواد غیرسوختنی مانند ترکیبات گوگردی به عنوان محصولات جانبی تولید به صنایع دیگر فروخته می شوند در سیستم گرمادهی برج تقطیر از مشعل های گازسوز و دیگ روغن داغ مطابق با استانداردهای محیط زیست استفاده می گردد به منظور کاهش مصرف انرژی در کوره ها، فرایند تقطیر در فشار خلاء صورت می گیرد. این امر با استفاده از سیستم وکیوم صورت می پذیرد. برای گازهای خروجی از وکیوم سه سیستم به شرح زیر استفاده می گردد تا کلیه گازهای حاصله جذب یا سوزانده شده و بدین ترتیب از آلودگی های محیطی و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری شود.

 

شرکت کیان پترولیوم

شرکت کیان پترولیوم به تولید و تامین انواع مشتقات پتروشیمی و پالایشگاهی برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی ، به اخذ نماینده در کشور های پاکستان، افغانستان و … مبادرت نموده است.

شما نیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات کیان پترولیوم با بالاترین کیفیت و رقابتی ترین قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا درخواست خود را بصورت آنلاین در وبسایت کیان پترولیوم ثبت نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

شرکت کیان پترولیوم دارای پرسنل متخصص در زمینه های فنی مهندسی ، عملیات ،IT ،HSE و عملیات مالی و بازرگانی و همچنین دارای چندین واحد پالایشگاهی زیرمجموعه و تحت قرارداد است که امکان ارائه انواع محصولات پالایشگاهی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل های بالای این شرکت در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

مقالات مرتبط