بازار نفت هنوز در وضعیت قرمز است

بازار-نفت-kianpetroleum
بازار-نفت-kianpetroleum

وضعیت قرمز بازار

به گزارش میز نفت :

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در وبیناری که از سوی شورای کسب و کار کانادا-امارات متحده عربی سازماندهی شده بود،

اظهار کرد: اگرچه هنوز از شرایط بحرانی بازار نفت خارج نشده‌ایم اما با شرکای غیراوپکمان ثابت کردیم که چندجانبه گرایی در دنیای متنوع انرژی که گاهی تحت تاثیر مسائل ژئوپلیتیکی قرار می‌گیرد، غیرقابل جایگزینی است.

گروه اوپک پلاس که متشکل از ۲۳ کشور است، از ابتدای ماه مه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز را آغاز کرده و بدون در نظر گرفتن ۱۰۰ هزار بشکه در روز سهم مکزیک در کاهش تولید،تا پایان ژوییه به آن ادامه می‌دهد. کاهش تولید این گروه از ژوییه تا آوریل سال ۲۰۲۲ به تدریج کمتر خواهد شد. کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس که اکنون هر ماه نشست خواهد داشت قرار است روز ۱۵ ژوییه دیدار کند و نشست فنی که در سطح نمایندگان اوپک پلاس است، یک روز قبل آن برگزار می‌شود.

اوضاع دشوار تمامی ندارد

امارات متحده عربی که سومین تولیدکننده نفت بزرگ اوپک (بازار نفت) است، با تبعیت از اقدام عربستان سعودی، کویت و عمان، در ژوئن ۱۰۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولید خود اضافه کرد تا به روند بازیابی توازن بازار نفت سرعت ببخشد.

بهبود اوضاع نفت (بازار نفت):

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در این وبینار گفت: اوضاع دشوار برای بازار نفت به قوت خود باقی مانده اما بازار نفت رو به بهبود هستند. بر اساس گزارش پلاتس، وی در ادامه افزود: هیچ کس پیش بینی نمی‌کرد حتی پس از اعلام کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز بازار نفت به سرعت بهبود پیدا کنند و به سطحی که اکنون مشاهده می‌کنیم برسند. در این بین، رویترز گزارش داد که بازار نفت عراق در ژوئن تقریبا ۹ درصد معادل ۳۱۰ هزار بشکه صادرات در روز کاهش پیدا کرده و این کشور به سه پنجم تعهد خود برای کاهش تولید تحت توافق اوپک پلاس عمل کرده است. طبق آمار رفینیتیو آیکان و شرکت پترو لجستیک: صادرات عراق از جنوب این کشور در ۲۸ روز نخست ژوئن به ۲.۹۰ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با آمار رسمی صادرات در ماه مه کاهش داشت. نرخ پایبندی عراق به توافق اوپک  پلاس در ماه مه ۳۸ درصد بود و بر مبنای محاسبات اخیر در ژوئن به ۶۰ درصد رسیده است.

مقالات مرتبط