انواع الکل و کاربرد های الکل-کیان-پترولیوم
18
اسفند

الکل و کاربرد های آن را بشناسیم

از نظر علم شیمی هر ماده‏ی كه در فرمول شیمیایی آن عامل‏ هیدروكسیل(-OH) وجود داشته باشد، الكل محسوب مى ‏شود و الکل انواع مختلفی دارد که در این مقاله با آن ها اشنا میشویم.

الكل از مشتقات هیدروكربن هاست كه در آن‏ها هرمولكول، تركیبی ازچند اتم هیدروژن و كربن مى ‏باشد. نهایت، یك عامل (OH) جانشین ‏یك اتم هیدروژن مى ‏گردد. و بنابر تعداد عامل(OH) ، الكل‏ها را یك یاچند ظرفیت مى ‏گویند.
الكل و کاربرد های آن:

الف) الكل متیلیك
ساده ‏ترین الكل‏ها، الكل متیلیك است كه مبنی الكل‏ های یك‏ظرفیتی مى ‏باشد. الكل متیلیك از تقطیر چوب به دست مى ‏آید و ازاین رو به آن عرق چوب نیز مى ‏گویند. این ماده مایعی است‏بی رنگ‏ كه در ۶۶ درجه سانتی گراد مى ‏جوشد، با شعله كمی آبی رنگ‏ مى ‏سوزد و چون با آب مخلوط گردد، تقلیل حجم یافته و تولیدحرارت مى ‏كند.
الكل متیلیك، در صنایع رنگ‏سازی كاربرد دارد. به علاوه سمى ‏است قوی كه با شرب ۸ تا ۱۰ گرم آن اختلالات هاضمه و اغلب‏كوری دست داده و تلف مى ‏كند.
پس از الكل متیلیك یا متانول بقیه الكل ‏های یك ظرفیتی یا یك ‏عاملی را به الكل ‏های نوع اول، دوم و سوم طبقه ‏بندی مى ‏كنند.
اتانول كه موضوع بحث ماست، در زمره الكل‏ های نوع اول است.هم چنین الكل‏ های دو ظرفیتی و سه ظرفیتی و … نیز وجود دارد كه‏ مى ‏توان از ضدیخ به عنوان الكل دو ظرفیتی (یا الكل دو عاملى ‏اشباع) و گلیسیرین به عنوان الكل سه ظرفیتی (یا الكل سه عاملى ‏اشباع) نام برد.

ب) الكل اتیلیك
اگر واژه الكل بدون هیچ پسوند یا پیشوندی به كار رود، مقصود الكل ‏اتیلیك یا اتانول است كه معروف‏ترین انواع الكل مى ‏باشد. در آینده ‏خواهیم دید كه الكل اتیلیك در صنایع گوناگون و در زندگی روز مره ‏مردم، كاربرد زیادی دارد.
چنان كه در مقدمه اشاره شد، موضوع بحث ما در این نوشتارمنحصرا الكل اتیلیك یا اتانول است. و هر كجا در این رساله، واژه ‏الكل را بدون افزودن كلمه دیگر به كار بریم مقصودمان همین نوع ‏الكل مى ‏باشد.
اتانول به طور طبیعی و به مقدار بسیار كم در نان (۵/۰ درصد)،مغزانسان و گیاهان وجود دارد. علاوه بر مخمر و بعضی باكترى‏ها،بدن انسان نیز مقدار چشمگیری الكل تولید مى‏كند. در اكثر موارد،تمام این تولید، مربوط به میكروب‏ های موجود در روده انسان‏ مى ‏باشد. برای آشنایی بیش تر با این ماده، به تبیین اوصاف الكل وآثار ظاهری الكل برجسم و روان آدمی مى ‏پردازیم.
1 – ویژگى ‏های الكل و آثار آن
الكل اتیلیك در ۳/۷۸ درجه سانتی گراد به جوش مى ‏آید و در۱۱۴-درجه ذوب مى ‏شود. الكل مطلق، آب گونه ‏ی است‏بى ‏رنگ وزود آتش‏گیر، با بویی ویژه، در برودت زیاد ابتدا قوام آمده و سپس ‏مانند شیشه منجمد مى ‏گردد

2- كاربرد الكل
از الكل، به عنوان پرمصرف‏ترین ماده شیمیایی در فرایند ساخت وسنتز، جدا سازی و تولید مى‏توان نام برد.
در صنعت، الكل را جهت تهیه لاك، ورنی و رنگ‏های انیلین ودواجات به كار مى‏گیرند. الكل در آزمایشگاه‏ها به عنوان سوخت‏كاربرد دارد. ولی استفاده از آن به این منظور، به صرفه نیست.
الكلی كه در صنعت‏به كار گرفته مى‏شود، از لحاظ ماهیت، هیچ‏تفاوتی با الكل طبی ندارد و هر دو همان الكل اتیلیك یا اتانول‏مى‏باشند. منتها به دلایلی نظیر گرفتن مالیات از نوشابه‏های الكلی و یاجلوگیری از سوءاستفاده از آن‏ها، كارخانجات تولید كننده الكل، موادسمی، بد بوكننده (هم چون متانول یا عرق چوب) و مواد رنگین‏كننده (هم چون پریدین) به آن مى‏افزایند.
الكل بهترین حلال آلی است و لذا در آزمایشگاه‏ها و صنایع داروسازی كاربرد بسیار زیادی دارد. در مواردی نیز الكل جهت محافظت‏از رشد میكروبی در فرآورده‏های دارویی، ساخت روكش قرص‏ها، وضدعفونی كننده وست‏به كار مى‏رود.
در پزشكی نیز الكل جهت ضدعفونی كردن ابزارهای طبی و غیره‏به كار گرفته مى‏شود. به علاوه قطعات تشریحی را به خوبی مى‏توان‏در الكل از گندیدن و عفونت محافظت نمود. هم چنین الكل درساختن ادكلن‏ها و لوازم آرایشی نیز كاربرد فراوان دارد.

شرکت کیان پترولیوم به تولید و تامین انواع مشتقات پتروشیمی و پالایشگاهی برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی ، به اخذ نماینده در کشور های پاکستان، افغانستان و … مبادرت نموده است.

شما نیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات کیان پترولیوم با بالاترین کیفیت و رقابتی ترین قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا درخواست خود را بصورت آنلاین در وبسایت کیان پترولیوم ثبت نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

شرکت کیان پترولیوم دارای پرسنل متخصص در زمینه های فنی مهندسی ، عملیات ،IT ،HSE و عملیات مالی و بازرگانی و همچنین دارای چندین واحد پالایشگاهی زیرمجموعه و تحت قرارداد است که امکان ارائه انواع محصولات پالایشگاهی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل های بالای این شرکت در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.