اسید-اگزالیک-چیست-؟-کیان-پترولیوم
27
مهر

اسید اگزالیک چیست ؟ مشخصات فنی این ماده

اسید-اگزالیک-چیست-؟-کیان-پترولیوم
اسید-اگزالیک-چیست-؟-کیان-پترولیوم

اسید اگزالیک یک ترکیب آلی است. این اسید از خانواده ی دی کربوکسیلیک اسیدها است که به نام اتاندیونیک اسید نیز شناخته می شود. اسید اگزالیک یک جامد کریستالی بی‌رنگ است که در آب حل می‌شود و محلول حاصل بی‌رنگ است.
نام های مترادف : اسید اکسالیک ; جوهر ترشک; اگزالیک اسید ; دی اتانوئیک اسید ;   Oxalic acid; 

اسید اگزالیک چیست ؟

اگزالیک اسید یک ترکیب ارگانیک و جامد بلوری بی‌رنگ است که یک محلول بی ‌رنگ در آب را تشکیل می‌دهد. این اسید به عنوان ساده ‌ترین اسید دی‌کربوکسیلیک طبقه ‌بندی می‌شود. قدرت اسیدی آن خیلی بیشتر از اسید استیک است. آنیون آن یعنی یون اکسالات به عنوان یک عامل کاهنده مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصول به دو صورت بدون آب و آبپوشی شده وجود دارد. در فرم آبپوشی به ازای هر مولکول این ماده دو مولکول آب نیز وجود دارد. فرم بدون آب آن به صورت کریستال های سفید رنگ است. فرم آبدار این ماده آب خود را در 100°C از دست می دهد.

کریستال های اسید اگزالیک

کریستال های این ماده بر اساس تفاوت در آرایش مولکولی و توزیع پیوندهای هیدروژنی، به دو صورت مختلف می توانند شکل بگیرند. در حالت آبدار این محصول دارای دو مولکول آب (C2H2O4. 2 H2O) در ساختار خود است و به آن اگزالیک اسید دو آبه گفته می شود.
این ماده در شرایط محیطی به صورت کریستال های بی رنگ و یا پودر سفید رنگ بی بو پایدار می باشد و به صورت دهیدراته دارای خلوص 99.5 درصد و یا بالاتر است.این ماده نسبتا اسیدی قوی است و حلالیت متوسطی در آب دارد.

اسید اگزالیک و نمک های آن به عنوان آخرین محصول متابولیسم در مقداری از بافت های گیاهی به وجود می آید. ممکن است دارای اثرات مضر باشد زیرا اگزالات با کلسیم و دیگر عناصر ترکیب شده و سودمندی آن راکاهش می دهد. مصرف بیش از حد سبزی های حاوی اگزالیک اسید می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه گردد. اسیداگزالیک همچنین در جذب آهن دخالت کرده و جذب آن را کاهش می دهد.

اسیداگزالیک غالبا در غذا های گیاهی یافت می شود کلسیم با اگزالات در روده ترکیب می شود. برای همین گاهی سنگ های اگزالاتی در اثر کافی نبودن کلسیم در روده به وجود می آید. در نتیجه مقدار زیادی اگزالات برای دفع از بدن به طرف کلیه ها می رود.

تعیین درصد خلوص

در سنگهای کلیوی از نوع اگزالات کلسیم بیمار بهتر است منابع غذایی اگزالاتی را در رژیم غذایی خود کاهش دهد. روشهای تعیین درصد خلوص اسید اگزالیک : اسیداگزالیک آبدار(H2C2O4+2H2O) خاکستر حاصل از مواد معدنی(Ash): برای انجام این آزمایش باید 3 گرم از اسید اگزالیک را در یک ظرف پلاتینی حرارت داد. پس از خشک شدن و سپس سوختن کامل آن،نباید هیچ اثری از مواد معدنی درظرف باقی بماند. اسید اگزالیک خشک(H2C2O4) خاکستر حاصل از مواد معدنی(Ash): برای اسید اگزالیک خشک باید 10 گرم از این ماده را حرارت دهیم، پس از سوختن کامل آن نباید هیچ اثری از خاکستر مواد معدنی در ظرف مشاهده شود.

مشخصات فنی

  • نام شیمیایی : اسید اگزالیک | Oxalic acid
  • فرمول شیمیایی : C2H2O4
  • نقطه ذوب:۱۸۹ تا ۱۹۱ درجه سانتی‌گراد
  • نقطه جوش:۱۳۸۸ درجه سانتی‌گراد
  • حلال‌ها: آب، اتانول و دی اتیل اتر
  • شکل ظاهری :جامد بلوری بی‌رنگ
  • گرید : صنعتی و خوراکی