تولید-گاز-طبیعی-کیان-پترولیوم
07
بهمن

آخرین اخبار از تولید جهانی گاز طبیعی

بر اساس برآوردها و نتایج تحقیقات Rystad Energy ، تولید جهانی گاز طبیعی طی سال 2020 با کاهش 3.6٪ به 3918 میلیارد متر مکعب دست پیدا کرد.

علی رغم کاهش و افت بازار‌های جهانی مانند نفت و گاز در سال ۲۰۲۰، تعمیراتی نیز اندیشیده شده است که از افت بیشتر جلوگیری می‌کند
ترفندی مانند پایین نگه داشتن قیمت گاز در رده‌ی برق. با این تدابیر تقاضای گاز به اندازه تقاضای نفت کاهش نیافت و فقط 2.5٪ دچار نزول شد. که این ۲ درصد معادل 3840 میلیارد متر مکعب تولیدات گاز جهان بود.

اما تقاضا گاز در قاره آسیا نسبتاً به قوت خود باقی است با این حال دو قاره اروپا و آفریقا با کاهش شدیدترین نسبت به آسیا روبه رو شدند.
در سال ۲۰۲۰ در اروپا حدود 7٪ نسبت به سال ۲۰۱۹ یا حدود 40 میلیارد مترمکعب تولیدات گاز کاهش یافت و به دنبال آن آفریقا با 26 میلیارد مترمکعب این کاهش تقاضا را حس کردند.

با شروع فعالیت‌های کارخانه‌های جدید که بیشتر در ایالات متحده واقع شده‌اند ظرفیت در سال گذشته با رشد 5 درصدی ، به 464 میلیون تن در سال رسید.

واردات LNG در جهان با وجود محدودیت‌ها و مسدود بودن موقتی حمل و نقل در سال 2020 با رشد 3 درصدی به 363 میلیون تن رسید.
این تقاضا (LNG) در قاره آسیا با رشد صعودی 4 درصدی نسبت به سال گذشته (۲۰۱۹) روبه‌رو شد.
سهم زیاد این افزایش در گرو چین می‌باشد. سایر مشتریان در منطقه آسیا(به جز چین) از قیمت پایین برای جایگزینی زغال سنگ به منظور تولید نیرو مورد نظر استفاده کردند.
واردات اروپا در نیمه اول سال 2020 همچنان به قوت خود باقی ماند زیرا خریداران از گاز لوله کشی روسیه کمتر استفاده می‌کردند.

چشم انداز بلند مدت تولید گاز طبیعی

پیش بینی برای تولید در سالهای آینده بدین شکل است که تولید جهانی گاز طبیعی در سال 2040 با رشد صعودی 24 درصدی به میزان 4857 میلیارد مترمکعب خواهد رسید.
نکته‌ی مهم این است که در آینده وابستگی‌های جوامع به انرژی‌های تجدیدناپذیر کمتر شده است و در این راستا
سیاست‌های زیست محیطی در انرژی‌های تجدیدپذیر منجر به کاهش تقاضا از سال 2024 در اروپا خواهد شد.