lpg چیست؟

lpg---کیان-پترولیوم
lpg—کیان-پترولیوم

lpg چیست؟

بنزین مایع (LPG) ، بنام گاز LP نیز نامیده می شود ،هر یک از چندین مخلوط مایع از هیدروکربنهای فرار پروپن ، پروپان ، بوتن و بوتان. از اوایل سال ۱۸۶۰ برای یک منبع سوخت قابل حمل استفاده می شد ، و از آن زمان تولید و مصرف آن برای مصارف خانگی و صنعتی نیز گسترش یافته است.

یک مخلوط تجاری معمولی همچنین ممکن است حاوی اتان و اتیلن باشد ، و همچنین یک مرکاپتان فرار نیز وجود دارد که ماده ای خوشبو کننده به عنوان احتیاط ایمنی است.بنزین مایع (LPG) با جذب از گاز طبیعی “مرطوب” (گاز با ترکیبات سنگین قابل احتراق) قابل بازیابی است.

محصول بهبود یافته دارای نقطه جوش کم است و برای از بین بردن بخش های سبک تر باید از آن تقطیر شود و سپس برای از بین بردن سولفید هیدروژن ، دی اکسید کربن و آب برای درمان استفاده شود. محصول نهایی توسط خط لوله و توسط تانکرهای دریایی مخصوص ساخته شده حمل می شود.

حمل و نقل با کامیون ، راه آهن و باربری نیز بویژه در ایالات متحده توسعه یافته است. LPG تحت فشارهای نسبتاً کم ، در سیلندرها به مصرف کننده داخلی می رسد. بیشترین بخش تولید LPG در سیستمهای گرمایشی مرکزی و دیگری بزرگترین ماده اولیه به عنوان مواد اولیه گیاهان شیمیایی است.

LPG معمولاً به عنوان سوخت برای کوره های کباب پز و اجاق گاز و اجاق گاز ، اجاق گاز و بخاری های قابل حمل استفاده می شود. در اروپا آبگرمکن های LPG رایج است. همچنین از آن به عنوان سوخت موتور و برای ژنراتورهای پشتیبان استفاده می شود. برخلاف دیزل ، LPG را می توان تقریباً به طور نامحدود و بدون تخریب ذخیره کرد.

مقالات مرتبط