03
خرداد

کاربرد های گاز مایع LPG در صعنت و در مصارف عمومی

.

گاز پتروشیمیایی مایع، که به طور عمومی LPG نامیده می‌شود، یک سوخت قابل اشتعال است که به خانواده‌ها و صنایع در سراسر جهان کمک می‌کند. ترکیب آن شامل هیدروکربن‌هایی از جمله بوتان یا پروپان است. این سوخت به صورت مایع در ظروف تحت فشرده می شود، و معمولاً در تانک‌ها و سیلندر های فولادی، ذخیره و حمل می‌شود.

این سوخت دارای محدوده گسترده‌ای هم از کاربردهای خانگی و هم تجاری است و از اوایل دهه ۱۸۶۰ به عنوان یک منبع سوخت چند منظوره به کار رفته است. در این مقاله هم به کاربرد های عمومی و هم کاربرد های صنعتی  گاز مایع، می پردازیم.

گاز مایع (LPG)

کاربردهای عمومی LPG

1. پخت و پز

LPG به عنوان یک شریک قابل اعتماد در آشپزخانه، در بسیاری از خانه‌ها در سراسر جهان به عنوان سوخت دستگاه‌های پخت و پز مانند اجاق گاز، رنج‌ها، فر‌ها و گریل‌ها به کار می‌رود. LPG با کارآیی بالا و سوزاندن تمیز با اثر کربن پایین عمل می‌کند. همچنین اقتصادی و آسان در کاربرد است، که آن را به یکی از انتخاب‌های اصلی سوخت در بسیاری از خانه‌ها و رستوران‌ها تبدیل کرده است.

.

2. گرمایش

سیستم‌های گرمایش قابل حمل، شومینه‌های گازی و کتل‌ها نیز با گاز مایع کار می‌کنند. این سوخت به سیستم‌ها اجازه می‌دهد تا گرمایش داخلی را به ساکنین و ساختمان‌های بسته و آب گرم از شیر را فراهم کنند. سیستم‌های گرمایش با سوخت LPG کارآمد هستند و نیاز به مراقبت و تعمیرات کمتری دارند.

استفاده از گاز مایع در وسایل نقلیه0
استفاده از گاز مایع در وسایل نقلیه

3. وسایل نقلیه

این گاز کارآمد و با بهره‌وری بالاتر از بنزین و دیزل به عنوان سوخت وسایل نقلیه استفاده می‌شود. زمانی که برای موتورهای احتراق داخلی در خودروها و کامیون‌ها استفاده می‌شود، به آن اتوگاز گفته می‌شود. با توجه به اینکه این سوخت یک سوخت سوزاندنی تمیز است که باقیمانده کمی را به جا می گذارد، بسیاری از صاحبان خودرو، LPG را به عنوان یک منبع سوخت جایگزین ترجیح می‌دهند تا خسارتی به موتور نرسد. ویژگی اکتان بالای آن همچنین، به آن اجازه می‌دهد که بدون مشکلات احتراق، سریع‌تر شعله ور شود.

.

4. کشاورزی

LPG به عنوان سوخت تجهیزات و لوازم مخصوص کشاورزی و در فرآیندهایی مانند آبیاری، برداشت محصول، خشک کردن محصولات، سوزاندن علف‌های هرز، کنترل دما و پردازش محصولات استفاده می‌شود. همچنین در پرورش طیور، احتراق زباله و تقطیر نیز به کار می‌رود. بنابراین LPG یک سوخت ارزشمندی است که به توسعه و پایداری بخش کشاورزی کمک می‌کند.

.

5. تولید

از صنایع شیمیایی تا فلزی، شیشه، سرامیک، بافت، غذا و بسیاری از صنایع دیگر، LPG انرژی مورد نیاز برای کارخانه‌ها و فرآیندها را فراهم می‌کند. به عنوان یک منبع نیرو اولویت دارد، زیرا هزینه‌ای کمتر و تأثیر زیست محیطی کمتری نسبت به منابع سوخت دیگر دارد. به عنوان یک منبع سوخت ارزشمند، این منبع سوختی برای رشد اقتصادی بسیاری از کشورها اساسی بوده است.

.

6. لجستیک

LPG سوختی برای ماشین‌آلات بالابر و سایر تجهیزات حمل و نقل است که در انبارها و اماکن لجستیک استفاده می‌شود. به دلیل انبساط کمتر، چندکاربردی و دسترسی آسان، صنعت حمل و نقل، از LPG به عنوان یک جایگزین برای نفت در عملیات و سیستم‌های گرمایش انبار استفاده می‌کند. با رشد صنعت تجارت الکترونیک، استفاده از یک منبع انرژی کارآمد در بلند مدت برای پاسخ به تقاضای رو به افزایش ضروری است.

.

نیاز به LPG با توجه به فواید آن

به دلیل فواید بسیار زیاد آن، بسیاری از صنایع و افراد LPG را به عنوان یک منبع انرژی بهتر برای نیازهای روزمره خود می‌بینند. با توجه به اینکه بسیاری از بخش‌ها در حال حرکت به سوی پایداری کسب و کار و محیط زیست خود هستند، گاز پتروشیمیایی مایع یک جایگزین خوب را فراهم می‌کند که با کم کردن هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، بدون آسیب به زمین و نسل‌های آینده، به یک منبع قابل اعتماد قدرت می‌بخشد. این یک منبع پایدار انرژی است! شرکت کیان پترولیوم در حال حاضر، فعالیت عمده در زمینه گاز مایع دارد. به دلیل افزایش تقاضای گاز مایع و همچنین مزایایی که دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از گاز مایع به عنوان سوخت در صنعت
استفاده از گاز مایع به عنوان سوخت در صنعت

کاربرد های LPG در صنعت

.

چه کاربردهای صنعتی دیگری برای LPG وجود دارد؟

LPG علاوه بر استفاده به عنوان سوخت داخلی در گرمایش و پخت و پز، چندین کاربرد صنعتی و تجاری نیز دارد. بیشتر صنایع از گاز LPG استفاده می کنند زیرا این گاز تمیز، ایمن و کارآمد است. این گاز محتوای انرژی بالاتری نسبت به بیشتر سوخت های دیگر دارد. در ادامه به چهار کاربرد صنعتی گاز LPG خواهیم پرداخت.

.

1) گالوانیزه کردن

منظور از گالوانیزه کردن،افزودن یک لایه محافظ روی به آهن یا فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی آن است. در فرآیند گالوانیزه کردن، از یک حمام روی داغ استفاده می کند، جایی که فلزات در یک حمام روی داغ غوطه ور می شوند. LPG نقش مهمی در این بخش ایفا می کند زیرا زمان پیش گرمایش مورد نیاز برای فرآیند حداقل است و زمان گالوانیزه شدن را کاهش می دهد.

.

2) ذوب فلزات

برای ذوب یک فلز مانند آلومینیوم، به یک سوخت نیاز دارید که دمای بالاتری تولید کند، مانند LPG. این گاز به کاهش مصرف برق بین 10 تا 25 درصد کمک می کند. علاوه بر این، به دلیل سوختن تمیز، آلودگی کمتری ایجاد می کند. همچنین LPG برای ذوب فلزات مناسب است زیرا حرارت یکنواختی تولید می کند و عمر فلز را افزایش می دهد.

.

3) فرایند حرارتی

عملیات حرارتی فرآیند گرم کردن و خنک کردن یک ماده خاص برای به دست آوردن ویژگی مورد نظر است. خوشبختانه، LPG یکی از بهترین سوخت ها برای عملیات حرارتی به دلیل ارزش حرارتی بالا و کنترل دمای معین است. به همین دلیل، پردازش بیشتری را در مدت زمان کوتاه تر و با کیفیت خروجی بهتریانجام داده است.

.

4) تولید بخار

تولید بخار برای کاربردهایی مانند خشک کردن بذرها و مواد، باید با استفاده از دیگ های بخار آب را گرم کنید. با وجود اینکه بیشتر مردم اغلب از چوب استفاده می کنند، سوخت بسیار ناموثر است و می تواند آلودگی زیادی ایجاد کند. از سوی دیگر، LPG به عملکرد بهتر و بهره وری بالاتر کمک می کند زیرا حرارت را به خوبی انتقال می دهد و آلودگی کمتری ایجاد می کند.