پارافین

پارافین-kianpetroleum
پارافین-kianpetroleum

اولین نوع عمده نفت خام، پارافین ها هستند که آلکانیها(alkanes) نیز نامیده می شوند که فرمول کلی پارافین ها ۲+CnH2n می باشد.ساده ترین و سبک ترین مولکول سری پارافین ها، متان با فرمول عمومی وCH است.

پارافین های با کمتر از پنج اتم کربن، در فشار و حرارت معادی به شکل گازی هستند.علاوه بر متان، دیگر پارافین های گازی عبارتند از أتان، پروپان و بوتان که برای سادگی گاهی اوقات C تا C نیز نامیده می شوند، از C تا C5 پارافین ها در حرارت و فشار عادی مایع هستند.هیدروکربن های . با بیشتر از ۱۵ اتم کربن (۳(C)، به شدت گرانرو یا ویسکوز هستند و حالت واکس های جامد را به خود می گیرند. انواع پارافینها تا وC و بالاتر از آن مشاهده شده اند.

دو نوع اساسی از مولکول های پارافینی وجود دارد که هر دوی آنها دارای ترکیب یکسانی هستند و در طول یک سری با افزایش یک اتم کربن و دو اتم هیدروژن پدید می آیند.یک سری از آنها شامل مولکول با زنجیره مستقیم یا عادی بوده ( n- paraffin) و دیگری مولکول های با زنجیره شاخه دار است که ایزوپارافین ( iso- paraffin ) نامیده می شوند. نوع نرمال یا ان پنتان و نوع شاخه ای آن یا ایزو پنتان را می توان دید. در نفت های خام، انواع نرمال پارافین ها از نوع شاخه دار معمول تر می باشند.

اگرچه از نظر شیمیایی این دو کاملا یکسان اند، ولی شکل ساختمانی آنها بر روی ویژگیهایدارد،برای مثال، پارافین های نرمال با زنجیره مستقیم. نقطه جوشاپ فیزیکی تاثیر می گذارد.برای مثال، پارافینی که نسبت به ایزوپارافین های شاخه دار معادل خود دارند.

پارافین ها

تشکیل دهنده اصلی هیدروکربن های گازی هستند.آنها همچنین در نفت سفید (kerosine oils) و بنزین (gasoline) که بیش از ۴۰ نفت خام را تشکیل می دهند، فراوانند

نفتنها (Naphthenes)

دومین هیدروکربن عمده در نفت خام، نفتن ها هستند که گاهی اوقات سیکلوآلکائی ها (cycloalkanes) نیز نامیده می شوند.

فرمول عمومی تفتن ها وCnH2 است. مانند پارافین ها، نفتن ها نیز هیدروکربن های اشباع شده هستند، ولی نفتنها دارای ساختمان مولکولی حلقوی بسته می باشند.نفتن ها از حداقل ۳ تا بیش از ۳۰ اتم کربن را در حلقه هایشان قرار داده اند.سیکلوپنتان ( CsHto) با یک حلقه پنج اتم کربنی و سیکلوهگزان ( CH2) با یک حلقه شش اتم کربنی، نفتن های متداول در نفت های خام هستند و بیشتر نفت های خام، مقادیر مشابهی از نفتن ها و پارافین ها را دارا هستند.مجموعه هیدروکربن های اشباع شده ۶۰٪ اغلب نفت های خام را تشکیل میدهند.

آروماتیک ها (Aromatics)

سومین گروه اصلی ترکیبات هیدروکربنی موجود در نفت های خام، آروماتیک ها هستند.بر خلاف نفتن ها و پارافین ها، آروماتیکها نسبت به هیدروژن غیر اشباع هستند ساختمان آنها بر پایه یک حلقه شش اتم کربنی است که با توجه به ساده ترین عضو این خانواده یعنی بنزن (CH)  حلقه بنزنی نامیده می شود.

در بنزن، تنها اتم اتصال یافته به حلقه کربن، هیدروژن است.گروه عمده آروماتیکها از جانشین شدن مولکول های پارافینی به جای اتم هیدروژن در حلقه بنزنی بدست می آیند.این سری ها شامل تولوئن , C6Hs – CH و اتیل بنزن ,C6H5C2H، نافالن CoHs و آنتراسن C4H10 میباشند

هیدروکربن های آروماتیک در فشار و حرارت عادی مایع هستند.آنها در نفت سبک نسبتأ به مقدار کمتری وجود دارند،ولی در نفت های سنگین فراوانندتولوئن معمولی ترین آروماتیک ها در نفت های خام می باشد. دیگر آروماتیکهای مهم گزیلن و بنزن می باشند.

رزین ها – آسفالتیندا (Resins & Asphaltines )

چهارمین گروه مم ترکیبات ننت های خام رزین ها و آسفالتین ها می باشند.رزین های اسفالتین ها ترکیبات پیچیده ای هستند.این هیدروکربن های ناخالص، اغلب به ترکیبات NSO معروفند زیرا حاوی اتم های ۰، S و N می باشند که بعضی از آنها جانشین کردن حلقه آروماتیک ها می شوند ترکیبات NSO بالاترین وزن مولکولی را دارند و سنگین ترین اجزای تشکیل دهنده نشت های خام می باشند.

عموما رزین و آسفالتین همراه با نفت خام های آروماتیک سنگین یافت می شوند. برای تشخیص ترکیب نفت می توان از کروماتوگراف گاز (gas chromatograph) استفاده کرد.

شرکت کیان پترولیوم به تهیه و تولید پارافین مایع را برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش پارافین مایع صنعتی ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی ، به اخذ نماینده در کشور های پاکستان، افغانستان و مبادرت نموده است. 

شما نیز می توانید جهت خرید پارافین مایع صنعتی با بالاترین کیفیت و رقابتی ترین قیمت با کارشناسان کیان پترولیوم در ارتباط باشید و یا درخواست خود را بصورت آنلاین در وبسایت کیان پترولیوم ثبت نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

مقالات مرتبط