ورق-فولادی-چیست؟
04
دی

ورق فولادی چیست؟

ورق-فولادی-چیست؟

فولاد کربن (یا فولاد صنعتی) یک آلیاژ فولادی است که ترکیبی از کربن و آهن با درصد نیکل و کم است . محصولاتی همچون ورق فولادی ، تسمه ها و … زیر مجموعه محصولات آن هستند . یکی از تعاریف متداول فلز کربن این است که ضد زنگ نیست ، بنابراین مستعد حفره های زنگ آهن می باشد . 

فولاد هنگامی که حداقل مقدار لازم برای به دست آوردن یک اثر آلیاژی مورد نظر مشخص نشده باشد، فولاد کربن محسوب می شود.

 • بعضی اوقات ، فولاد کربن یا ورق فولادی به سادگی به فولادی که ضد زنگ نیست اشاره دارد.
 • بنابراین ممکن است شامل فولادهای آلیاژی باشد.
 • فولاد کم کربن رایج ترین شکل است و بسیار نرم و قابل انعطاف است
 • فولاد کربن متوسط ​​قابلیت انعطاف پذیری و همچنین مقاومت در برابر مقاومت عالی در برابر سایش را دارد.
 •  فولاد کربن فوق العاده بالا می تواند سخت تر و حتی بیشتر از چسبندگی را تحریک کند.

ویژگی های ورق فولادی

هنگامی که ورق فولادی با پوششی گالوانیزه می شود ویژگی های زیر را پیدا میکند :

 • دارای یک پوشش روی محافظ است که به محافظت در برابر خوردگی کمک می کند.
 • درکار با گالوانیزه مخوصا در عملیاتهای حرارتی مانند حفاری ، برش ، جوشکاری یا برنج باید کنترل شوند تا خطر انتشار گازهای مضر به حداقل برسد.
 • تهویه مناسب باید در دسترس باشد و از استنشاق با استفاده از محافظت مناسب تنفسی جلوگیری شود.
 • لبه های برش باید با رنگ تعمیر گالوانیزه محافظت شوند.
 • ورق فولادی دیگر در این صورت به گالوانیزه تبدیل می شود و کل ساختار ورق تغییر می کند .
 • در تمام مناطق به ویژه مناطق پر بارش استفاده از گالوانیزه بهترین گزینه است .

امروزه ورق گالوانیزه کاربرد بسیار زیادی دارد. در مناطق پر بارش کلیه پشت بام ها را با ورقهای گالوانیزه ای می پوشانند. البته جدا از مصارف ساختمانی کاربردهای زیادی دارند.

ورق فولادی ، فلزی است که سطح آن مسطح تر از آهن، فولاد و هر فلز دیگری می باشد و از نورد گرم شمش فولادی و یا بیلت تولید می شوند. ورق فولادی به صورت رول و کلاف در کارخانه ها تولید و عرضه می شوند که یکی از مزیت های آن نسبت به ورق های شیت و برشی است.

استاندارد های ورق فولادی

 • استاندارد DIN آلمان که رایج ترین استاندارد موجود در بازار ایران است.
 • استاندارد ASTM آمریکا
 • استاندارد گوس روسیه که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق های فولادی با توجه به درصد کربن موجود در آلیاژ آنها (حدود 0.025 تا 0.03 درصد کربن) ، فرآیند تولید و آلیاژ های فلز، خواص مختلفی به خود گرفته و در نهایت کاربرد و نامگذاری آنها نیز تحت تاثیر عوامل مذکور، متغیر خواهد بود.

انواع ورق فولادی

 • ورق های گرم (سیاه)
 • ورق های سرد (روغنی)
 • اسید شوئی
 • سفید (گالوانیزه)
 • رنگی
 • تین پلیت

ورق سیاه (ورق گرم)

ورق سیاه که به آنها ورق گرم نیز می گویند در ۲ نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود.
برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه از شاخصی به نام ST استفاده می شود که این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St 52 می باشد. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق است، به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری خیلی کمی است.

ورق روغنی یا ورق سرد

ورق سرد که به آن ورق روغنی نیز می گویند نوعی دیگر از ورق فولادی است که با استفاده از تکنولوژی نورد سرد تولید می شود. علت نامگذاری ورق های سرد به اسم ورق روغنی، اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق می باشد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه از ورق سرد (ورق روغنی) تولید می شود نیز نوعی دیگر از ورق فولادی می باشد که برای تولید ورق گالوانیزه طی یک پروسه طولانی در تمام سطح ورق روغنی مقدار چندین میکرون فلز روی را می نشانند تا ورق فولادی در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود به عبارت دیگر در ورق گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار می‌رود. در ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، زنگ نخواهد زد.

ورق کرکره

ورق کرکره به شکل طرح دار شده ی ورق گالوانیزه و یا ورق رنگی گفته می شود. از نظر طول و عرض، ضخامت و وزن ورق گالوانیزه و ورق رنگی هیچ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و تنها در قیمت با یکدیگر متفاوت اند که به شکل واضح ورق رنگی از ورق گالوانیزه گران تر است.

ورق رنگی

پایه ورق های رنگی، ورق های گالوانیزه می باشد که در کوره های خاص رنگ پاشی می شود. با رنگ آمیزی، مقاومت ورق های گالوانیزه شده چندین برابر شده و از نظر ظاهری نیز کیفیت بالاتری به دست می آورند. مراحل پوشش دهی به این صورت است که قسمت روی ورق گالوانیزه در دو فرآیند به ضخامت 25-20 میکرون و قسمت پشت آن در فرآیند تک مرحله ای به ضخامت 15-7 میکرون در معرض پوشش رنگ به صورت کوره ای قرار می گیرند. ورق رنگی نسبت به سایر ورق ها مقاوم بالاتری در برابر خوردگی داشته و از لحاظ زیبایی و قابلیت شکل پذیری مناسب تر می باشد

ورق ، آجدار

نوعی ورق گرم است که در سطح آن برآمده گیهایی به شکلهای مختلف ( بادامی, الماسی, شطرنجی و ..) که به گل ورق معروف است، ایجاد شده تا لغزندگی سطح آن از بین برود بنابراین کاربرد این ورق در جاهایی است که بخواهند مانع سرخوردن افراد و اشیا شوند مانند پله ها, کف خودروها و کشتی ها و یا دستگاههای صنعتی و به دو شکل کلاف و شیت عرضه میشود.

ورق آلیاژی


ورق سیاه تحت عملیات حرارتی با عناصری مانند کربن ترکیب میشود تا سختی و چقرمگی آن افزایش یابد و قابلیت استحکام و سختی در برابر زنگ زده گی, سایش و خورده گی پیدا کند. کاربرد ورق آلیاژی بیشتر در صنعت قطعه سازی، پل سازی، سکوهای نفتی، بدنه کشتی ها و کلا محیطهای در معرض رطوبت مستقیم و خوردگی است و به دو صورت رول و شیت عرضه میشود. 

ورق قلع اندود


ورق سیاه پس از نورد سرد به ضخامت مورد نظر رسیده و سپس توسط قلع یا کروم با فرآیند الکترولیت پوشانده میشود. گاهی اوقات نیز از روکشهای پلیمری برای پوشش استفاده میکنند تا ورق را از زنگ زده گی حفظ کنند. کاربرد آن در صنعت غذا برای ساخت قوطی کنسرو و بطری ها و در صنعت خودروسازی در واشرسرسیلندر و… در ساختمان سازی هم در نرده ها, سقفها و … است. 

شکل مسطح از هر فلزی از جمله آهن، فولاد و غیره را، ورق فلزی (Steel sheet) یا ورق فولادی می نامند. با توجه به خاصیت شکل پذیری فلزات و شمش های فلزی، ورق فلزی تحت عملیاتی بر روی شمش فولادی تولید می شود. معیار های مختلفی برای دسته بندی ورق های فلزی وجود دارد. برای مثال در یک دسته بندی کلی، ورق فلزی را می توان طبق روش تولید آن در دو دسته و طبق مواد استفاده شده در تولید و یا شکل ظاهری ورق، آن را در دسته های گوناگون طبقه بندی کرد. از مزایای ورق فولادی می توان به بسته بندی آنها به صورت کلاف (کویل) اشاره کرد که حمل و نقل و استفاده از آن را سهولت می بخشد.

انواع ورق های فلزی

 • ورق استیل : این نوع به ورق هایی گفته میشود که با ترکیب فلز و سایر عناصر ساخته میشود و دو نوع استیل بگیر و استیل نگیر یافت میشوند و فرایند تولید آن شامل: کارگاه ذوب، نورد گرم، آنیل اولیه و شستشوی شیمیایی، نورد سرد و آنیل نهایی و سپس ساخت محصول نهایی است.
 • ورق های سیاه : به ورق فولادی که برای کاربردهای ساختمانی تولید میشود، ورق سیاه گفته می شود ، به این ورق ها ورق گرم هم گفته میشود و در دو نوع معمولی و صنعتی در بازار یافت می شود.
 • ورق های گالوانیزه : این نوع ورق از ورق روغنی تولید میشود و برای تولید آن طی فرایندی روی آن با استفاده از فلز میپوشانند تا آن را در برابر زنگ زدگی مقاوم کنند، این ورق بسیار پر کاربرد است و به هیچ وجه دچار زنگ زدگی نخواهد شد.
 • ورق روغنی : ورق سرد که اصطلاحا به آن ورق روغنی هم گفته میشود، نوع خاصی از ورقهای فولادی است که با استفاده از تکنولوژی نورد سرد ساخته میشود. به دلیل شکل ظاهری آن به آن ورق روغنی گفته می شود.
 • ورق آلیاژی : این محصول به نوعی خاص از ورق گفته میشود که از عناصری مانند منگنز، نیکل، کربن، کروم و مولیبدن ساخته میشود و آن را در برابر سایش و دمای بالا مقاوم می نماید. این محصول کاربرد بسیار زیادی دارد که برخی از آنها شامل: صنایع هواپیمایی، راه سازی،  ساخت و پل و ساخت ابزار ها استفاده می شود.

خطوط نورد گرم امروزی معمولا شامل چند فرآیند به شرح زیر می باشند :

 • کوره های پیش گرم
 • پوسته شکن
 • نورد خشن کار
 • میز انتقال تختال
 • دستگاه برش و پوسته شکن ثانویه
 • نورد پایانی
 • خنک کن های آبی
 • دستگاه های بسته بندی

امروزه تولید ورق های فولادی در سه مرحله انجام می گیرد. تولید تختال اولیه در واحد ریخته گری مداوم، کاهش ضخامت و عرض تختال به میزان زیاد در واحد نورد گرم و تبدیل تختال به ورق با ضخامت ۱ تا ۷ میلی متر و در صورت لزوم در مرحله سوم نورد سرد ورق های تولید شده در نورد گرم به منظور رسیدن به ورق های با ضخامت بسیار کم تر و با کیفیت سطحی بالاتر.

فراهم کردن تختال های اولیه، نخستین گام از تولیدات نورد می باشد. استفاده از روش ریخته گری مداوم یک پدیده بسیار مهم و پیشرفته متالوژیکی است که در آن سرعت تولید تختال بسیار افزایش می یابد و کیفیت متالوژیکی آن نیز به دلیل یکنواختی و همگونی تولید بهبود می یابد. یکنواختی و بی عیب بودن تختال ها سبب می شود که ضایعات تولید در هنگام نورد کمتر و تولید اقتصادی تر شود.

عملیات نورد سرد

یکی از مهم ترین عملیاتی که برای منعطف شدن ورقه های آهنی باید انجام شود، عملیات نورد سرد است. از آنجا که زبری سطح آهن روی کیفیت و تولید ورق فولادی تاثیر زیادی می گذارد، بایستی عملیات نورد سرد به درستی انجام شود. یکی از مراحل نبرد سرد اسید شویی است که  ناهمواری های سطح آهن را افزایش می دهد، سپس در مرحله تاندوم، این ناهمواری ها کاهش می یابند. جهت رسیدن به مقدار زبری مطلوب در ورقه های آهنی و تولید ورق های آهنی با کیفیت، باید مراحل اسکین-پس و تمپر نیز انجام شوند.

عملیات حرارتی

عملیات حرارتی که در تولید ورق فولادی جهت دستیابی به محصولی یکنواخت و بهبود خواص مکانیکی پس از عملیات نورد سرد انجام می شود. یکی از بارزترین عملیات حرارتی عملیات “باکس آنیلینگ” نام دارد که آهن ها در دسته های دو یا سه تایی داخل محفظه های استوانه ای شکل قرار داده می شوند، سپس حرارت بسیار زیادی به این مجموعه وارد شده  و در ادامه آهن ها را سرد می کنند.

ورق فولادی نورد سرد ورق روغنی نیز نامیده می‌شود زیرا به دلیل حفاظت و جلوگیری از زنگ زدگی روی آن روغن محافظ زده می‌شود تا زمانیکه به‌دست مشتری می‌رسد از زنگ زدگی محافظت شود و به این دلیل به آن ورق روغنی نیز گفته می‌شود.ویژگی مکانیکی یعنی استحکام ورق تولیدی.  مشتریانی که مصرف ورق گرم دارند کیفیت ظاهری برای آنها اهمیت ندارد و بیشتر بحث استحکام و ویژگی‌های مکانیکی برای آنها مهم است.

کاربرد های انواع ورق های فولادی

ورق های فولادی بر اساس روش تولید ، به دو دسته ورق نورد سرد و ورق نورد گرم دسته بندی می شوند. ورق های نورد گرم خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. 

ورق فولادی نورد سرد ، به طور کلی نسبت به ورق های نورد گرم، کیفیت بهتری داشته و سطح آنها نیز قابل قبول تر است. در واقع استحکام ورق های نورد سرد، بسیار بالا و قابل قبول است. لذا استحکام یکی از ویژگی هایی است که خریداران بویژه در صنعت خودرو و لوازم خانگی به آن توجه زیادی می نمایند.

ورق سیاه بیشترین کاربرد را در میان ورق‌های فولادی دارا می‌باشد. در میان تمامی انواع ورق های سیاه نوع ST37 به دلیل انعطاف‌پذیری بیشترین کاربرد را داشته و در اسکلت سازی و سوله سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از عمده کاربردهای این محصول می توان به سدسازی؛ مخزن سازی و پتروشیمی اشاره کرد.

ورق های گالوانیزه به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و خوردگی در مکان هایی با رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. از عمده کاربردهای این محصول می توان به استفاده در صنعت کشاورزی، ساخت ورق های کرکره ای و شیروانی؛ بیلبوردهای تبلیغاتی، کابینت آشپزخانه و … اشاره نمود.

کاربرد ورق رنگی

 • صنايع ساختماني : سقف و بدنه انبارها و كارگاهها ، سقف كاذب ، نماي داخلي و خارجي ساختمانها .
 • لوازم خانگي : بدنة خارجي يخچال ، آبگرمكن ، اجاق گاز ، ماشين لباس شويي و …
 • صنايع فلزي : كابينت، تجهيزات اداري، پارتيشن، بدنه کامپيوتر و …
 • صنعت حمل و نقل : ساخت كانتينر ، سردخانه ها و كاروانهاي ثابت و متحرك و ….

از ورق اسیدشویی کیفیت GRB و X۴۲وx۴۶و x۵۲ psl ۲ برای لوله های نفت و گاز استفاده می شوند.

همچنین برای کشتی سازی ورق‌های با کیفیت GR.A و NVA استفاده می کنند. برخی از این ورق ها برای ساخت رینگ و شاسی اتومبیل بکار می‌رود که دارای خاصیت ضد سایش و سخت هستند که از کیفیت SAPH ۳۷۰-SAPH ۳۱۰ تاSAPH۴۴۰ را شامل می شوند همچنین کیفیت QSTE۳۸۰نیز ضد سایش و سخت می‌باشد.

از ورق قلع اندود بیشتر برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می کنند. بیشترین استفاده از ورق‌های قلع‌اندود تولید قوطی‌های کنسرو می‌باشد. در گذشته این ورق‌ها برای گلدان، سینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ورق های تین پلیت ضخامتی در حدود 0.16 تا 0.45 میلی متر دارند. و نسبت به انواع قبلی ظریف تر هستند. از این دسته از ورق های فولادی جهت بسته بندی مواد غذایی تاریخ مصرف دار، مانند انواع کنسروها، چای، مواد غذایی و روغن های نباتی استفاده می شود. به جهت محافظت از مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق های سرد کشیده شده است.

شرکت بین المللی کیان پترولیوم ، نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، به تهیه و تامین تمام محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران در رینگ بین الملل ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای برون مرزی ، امکان ارائه انواع محصولات فولادی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل بالای این شرکت در حوزه مقاطع فولادی از جمله میلگرد ، تیرآهن و ورق می‌باشد.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین و جدیدترین اطلاعیه عرضه ها با کارشناسان فروش ما در داخل ایران و خارج از ایران در ارتباط باشید.

دفتر ایران : 00983535227500 – 00989120525658

دفتر ترکیه : 00905387445869

ایمیل : export@kianpetroleum.com