هلیوم چیست؟

هلیوم-کیان-پترولیوم
هلیوم-کیان-پترولیوم

هلیوم

عناصر را می توان با توجه به حالات بدنی آنها طبقه بندی کرد. گاز ، جامد یا مایع. این عنصر یک گاز است. هلیوم به عنوان عنصری در بخش “گازهای شریف” طبقه بندی می شود که می تواند در گروه ۱۸ جدول تناوبی قرار داشته باشد. اصطلاح “گاز شریف” از واژه آلمانی آلمانی قدیم Edelgas از “edili” به معنی “نجیب” گرفته شده است. نام “گازهای نجیب” الهامی است به قدیمی ، به همین ترتیب “فلزات نجیب”.

فلزات نوبل شامل طلا ، نقره و پلاتین بودند که به دلیل ارتباط طولانی با اشرافیت به اصطلاح خوانده می شدند . برای اطلاعات بیشتر و اطلاعات بیشتر در مورد این عنصر به ویژگی های هلیوم مراجعه کنید. یک عنصر بی اثر بی بو ، که در گاز طبیعی و با سنگ معدن رادیواکتیو رخ می دهد . نسبت به گازهای دیگر محلول در آب کمتر است.

این ماده به عنوان مؤلفه ای از اتمسفرهای مصنوعی و رسانه های لیزر ، ببه کار میرود ، به عنوان گاز بالابر برای بالن ها و به عنوان یک مایع فوق العاده در تحقیقات کرایوژنیک مورد استفاده قرار می گیرد . هلیوم اولین گازی بود که برای پر کردن بادکنک ها و شیشه ها استفاده می شد. عدد اتمی این عنصر ۲ و Element Symbol He است.

تاریخچه اکتشاف

این نام از واژه یونانی “helios” به معنای خورشید سرچشمه گرفته است زیرا این عنصر توسط طیف سنجی در حین گرفتگی خورشید در کروموسفر خورشید توسط ستاره شناس فرانسوی پیر-ژول-سزار جانسن کشف شد. نخستین بار هلیوم در هنگام گرفتگی خورشید در سال ۱۸۶۸ به عنوان یک خط زرد روشن در طیف کروموسفر خورشید ، توسط پیر جانسن ، اخترشناس فرانسوی کشف شد . این توسط سر ویلیام رمزی در سال ۱۸۹۵ کشف شد. ستاره شناس انگلیسی نورمن لاکایر و شیمیدان انگلیسی ادوارد فرانکلند این عنصر را نام بردند.

مقالات مرتبط