نبشی-چیست؟
11
دی

نبشی چیست؟

نبشی-چیست؟

پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام دارد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. این مقطع یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. علاوه بر این می توان از به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود.

پروفیل نبشی فولادی را می توان مهمترین مقطع در سازه های فولادی به شمار آورد. از لحاظ ظاهری سطح مقطع این محصول دارای دو ضلع عمود بر یکدیگر بوده و به دو صورت مرکب و منفرد در پروژهای مختلف عمرانی ؛ صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از لحاظ تولید به دو صورت پرسی و فابریک تولید شده و از لحاظ شکل ظاهری نیز دارای انواع بال مساوی و بال نامساوی می باشد.

انواع نبشی

نبشی ها از لحاظ نوع تولید به دو نوع تقسیم می شوند:

 • نبشی پرسی
 • نبشی فابریک

نبشی ها از لحاظ نوع ظاهری به دونوع تقسیم می شوند:

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی

نبشی فابریک: این دو محصول از لحاظ فرآیند تولید دارای تفاوت هایی می باشند از جمله اینکه محصول فابریک از ابتدای فرآیند تولید به صورت نبشی از خط تولید خارج می گردد. به طور کلی ابتدا شمش ها داخل کوره های حرارتی قرار گرفته و حرارت داده می شوند، سپس از قفسه های نورد عبور کرده و مقطع آن ها کاهش و طول آن ها افزایش می یابد. پس از عبور از قفسه های نوردی میانی و پایانی به نبشی تبدیل می شوند. پس از تولید این محصولات به قسمت برش فرستاده شده و در سایزهای 6 تا 12 متری تولید می گردند.

نبشی پرسی: نوع پرسی از یک ورق با طول 6 متر تولید می گردد که به آن شکل داده و به صورت نبشی در می آورند. به طور کلی در این روش ورق رول شده برش خورده، پرس شده و با استفاده از دستگاه رول فورمینگ به محصول نهایی تبدیل می گردد.

بال مساوی: این محصول از لحاظ شکل ظاهری در دو دسته بال مساوی و بال نامساوی قرار می گیرد. هر دو بال نبشی در این نوع محصول دارای طول یکسانی بوده و به طور مثال در نقشه های ساختمانی به صورت L400 نشان داده می شود.

بال نامساوی: نبشی های بال مساوی رایج تر بوده ولی نوع بال نامساوی آن ها در صنایع خاص و ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایعی که امکان استفاده از نوع بال مساوی وجود ندارد از این محصولات استفاده می شود. در نقشه های ساختمانی به طور مثال این محصول را به صورت L200*400 نشان می دهند که اعداد پس از L نشان دهنده طول بال ها می باشند. این محصول با استفاده از فولادهای مختلف اعم از ST37، ST52 و ST44 و در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید و روانه بازار مصرف می گردد.

کاربرد انواع نبشی

نبشی، یکی از مهمترین مقاطعی است که درساختمان سازی و صنعت نبشی استفاده می شود نبشی کاربردهای متنوعی دارد که از جمله این کاربردها می توان به کاربرد در عضو بادبندی , ساخت خرپا , سازه های LSF دکل های انتقال نیرو وانواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اشاره نمود. در این مقاله به بررسی نحوه اتصال نبشی به عضو اتصال پرداخته شده است با توجه به طرح ارایه شده توسط مهندسین نبشی ها را بصورت شاخه و خرد شده ( نبشی لقمه) بکار می برند.
به طور معمول از نبشی های با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها , تیر آهن ها به بیم های باربر, ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همینطور خرپا استفاده می شود. در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.

در سقف های کرمیت برای بال بالایی تیرچه نبشی, تسمه یا ناودانی بکاربرده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد. گر چه استفاده از نبشی رایج تر است.

برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند انواع اتصال ساده عبارتند از : اتصال نبشی جان , اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) , اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) و غیره …. .

عضو اتصال در این مقاله سپری در نظر گرفته شده است . این مدل سازی با استفاده از نرم افزار اجزای محدودی ABAQUS انجام گرفته است و در آن ظرفیت باربری نبشی در حالت های مختلف اتصال بررسی شده و نتایج به دست آمده, با نتایج محاسبات آیین نامه ای ظرفیت باربری تک نبشی به روش های LRFD و ASD مقایسه گشته است.یافتن بهینه ترین حالت اتصال و استفاده از آن باعث افزایش ضریب اطمینان میگردد و به این ترتیب ایمنی سازه ها بدون افزایش اندازه مقاطع وتنها با استفاده از فرم بهینه اتصال افزایش خواهد یافت . از سوی دیگر دراین مقاله,نقاط تمرکز تنش نیز برای هر حالت اتصال معرفی شده اند .

با شناسایی نواحی این نقاط پر تنش و تقویت این محل ها, میتوان بدون افزایش اندازه مقاطع, ایمنی سازه را با هزینه ای بسیار ناچیز افزایش داد . بهینه ترین حالت اتصال , حالتی است که در آن ورق اتصال با هر یک از بال های نبشی , یک زاویه 54 درجه بسازد و ورق ها به گونه ای قرار گیرند که مراکز ثقل نبشی و ورق های اتصال همراستا با یکدیگر و بر روی یک خط فرضی استقرار یابند.

در سازه های متعارف فولادی, اتصالات تیر به ستون معمولا با فرض صلب کامل یا مفصل ایده آل طراحی می شوند, اما بیشتر اتصالات واقعی تیر به ستون , رفتاری مشابه اتصالات نیمه صلب دارند. یکی از انواع اتصالات متداول در سازه های فولادی, اتصال یا نبشی جان و ورق جان می باشد که در صورت تقویت نبشی یا ورق اتصال, اتصال از نوع ساده به سمت اتصال نیمه صلب سوق پیدا می کند. در این تحقیق به منظور بررسی و مقایسه رفتار غیر خطی اتصال با نبشی جان و ورق جان 8 نوع مختلف از این دو نوع اتصال, به روش اجزا محدود با استفاده از نرم افزار ANSYS , آنالیز شده اند. تغییر شکل اجزای اتصال و توزیع تنش ها و همچنین تاثیر پارامترهای همچون ضخامت ورق و ابعاد عضو اتصال در درجه گیرداری اتصال مورد بررسی قرار گرفته است.

این محصولات به دو صورت شاخه ای و لقمه (خرد) در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • از محصولات با سایز 50 تا 150 میلی متر برای اتصال پل ها به ستون ها، تیرآهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات در فونداسیون استفاده می گردد.
 • ساخت ستون و خرپا
 • استفاده از نبشی لقمه در سازه های مرتبط با آسانسورها
 • استفاده از تیرچه نبشی در سقف های کرمیت
 • استفاده برای اتصالات ساده در سازه
 • استفاده در بادبند و سازه های LSF
 • دکل انتقال نیرو
 • ماشین آلات صنعتی
 • مهار دیوارهای سفالی

معرفی انواع نبشی

نبشی اسپیرال

نوع اسپیرال در دسته محصولات بال مساوی سبک قرار گرفته و در سایزهای مختلف 20*20*2 تا 50*50*5 تولید می گردد. این محصول با نام گرم نوردیده بال مساوی شناخته می شود.

نبشی لقمه

در صنعت به نبشی های خرد شده لقمه گفته می شود و بیشتر برای سازه های مربوط به آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی پلاستیکی

نوع پلاستیکی پلی اتیلنی در سایزها و ابعاد مختلف برای مصارفی اعم از بسته بندی میوه؛ صنایع سنگ؛ کاشی و سرامیک و ورق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول یکی از مناسب ترین تولیدات برای محافظت از لبه های تیز گوشه کالاها در بسته بندی و حمل و نقل آن ها می باشد.

نبشی پی وی سی

این محصول در ضخامت های 7 و 10 سانتی متری برای مصارفی اعم از سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای نبشی فولادی

استانداردهای این محصول در کشورهای مختلف به شرح زیر می باشد :

 • GOST 8510
 • GOST 8240
 • DIN EN 10056-1
 • ASME S1-36
 • ASTM A36

تولید نبشی و ناودانی

فرایند تولید نبشی فابریک  با حرارت دادن شمش فلز مورد نظر در کوره شروع می‌شود. بعد از رسیدن به درجه حرارت مناسب، شمش از چندین مرحله نورد عبور خواهد کرد تا به تدریج از ضخامت آن کاسته و به طول آن اضافه شود. در مرحله آخر نورد نیز قطعه به طور کامل به شکل نبشی در خواهد آمد. محصول خارج شده از این مراحل بعد از برش توسط دستگاه، آماده ارائه به بازار هستند. در این فرایند، عواملی از جمله قدرت و سرعت موتور‌ها و همچنین تعداد مراحل تولید در کیفیت نبشی خروجی تاثیر گذار است.

نبشی و ناودانی از مهم ترین پروفیل هایی هستند که در گروه مصالح های ساختمانی قرار دارند و به صورت مرکب و منفرد در پروژه های ساختمانی، صنعتی، کارگاهی و… استفاده می شوند. این مقاطع علاوه بر صنعت و پروژه های عمرانی در ساخت وسایل روزمره زندگی نیز به کار گرفته می شوند.

ناودانی یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی در ساخت پروژه‌های ساختمانی و صنعتی است و به جهت کاربرد آن در استحکام قسمت‌های حساسی چون تیرها, ستون‌ها, خرپاها, بادبندها, اسکلت یا قاب‌های اصلی سازه‌های فولادی صنعتی و ساختمانی باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد لذا لازم است که در کلیه مراحل تولید آن, دقت و نظارت کافی به عمل آید.

بزرگ ترین تولیدکنندگان نبشی و ناودانی در ایران

 • فولاد ناب تبریز
 • ذوب آهن اصفهان 
 • صنایع فولاد کوهپایه
 • مجتمع فولادی توس حجت 
 • صبا فولاد منظومه
 • گروه صنعتی شکفته
 • نورد فولاد تهران
 • نورد آریان فولاد

فرایند تولید نبشی و ناودانی گوشه و ناودان مهمترین پروفیل هایی هستند که در گروه مصالح ساختمانی قرار دارند و به صورت ترکیبی و در ساخت و سازهای انفرادی ، صنعتی ، کارگاهی و پروژه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر پروژه های صنعتی و ساختمانی ، از این بخش ها در ساخت تجهیزات برای زندگی روزمره نیز استفاده می شود. هر یک از این محصولات کاربردها و کارکردهای خاص خود را دارند که برای استفاده بهینه از این محصولات ، شما باید با مشخصات هر یک از آنها آشنا شوید تا از هر کدام از آنها بهترین استفاده را داشته باشید.

نورد گرم یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات بوده و به نبشی تولید شده با این روش، نبشی فابریک گفته می شود. در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولادي از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره هاي حرارتي نورد ریخته شده و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی (مجموعه غلتک ها) مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می یابد و نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل نبشی تبدیل و سپس توسط دستگاه های برشی خطی مانند قیچی واره به طول مورد نظر برش داده می شود.

کاربرد نبشی در صنایع مختلف


نبشی ها کاربردهای گسترده ای در سازه های فلزی دارند که با توجه به طرح ارائه شده توسط مهندسین، بصورت شاخه و یا خرد شده که به اصطلاح به آن لقمه می گویند، مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور معمول از نبشی ها با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن پل ها به ستون ها، ستون ها به صفحات فوندانسیون و تیر آهن ها به بیم های باربر در ساختمان سازی و صنعت استفاده می گردد که علاوه بر آن در ساخت ستون و خرپاها نیز کاربرد دارد.

شرکت بین المللی کیان پترولیوم ، نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، به تهیه و تامین تمام محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران در رینگ بین الملل ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای برون مرزی ، امکان ارائه انواع محصولات فولادی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل بالای این شرکت در حوزه مقاطع فولادی از جمله میلگرد ، تیرآهن و ورق می‌باشد.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین و جدیدترین اطلاعیه عرضه ها با کارشناسان فروش ما در داخل ایران و خارج از ایران در ارتباط باشید.

دفتر ایران : 00983535227500 – 00989120525658

دفتر ترکیه : 00905387445869

ایمیل : export@kianpetroleum.com