فولاد-ساختمانی-چیست؟-2
27
آذر

فولاد ساختمانی چیست؟

فولاد-ساختمانی-چیست؟-2

فولاد در واقع هزاران سال پیش اختراع شده است ، که حتی قبل از تقویم میلادی قبل از هزاره ها پیش بوده است ، اما فولاد مدرن و کاربرد آن در ساخت در اولین مرحله فقط پس از معرفی فرایند ‘بسمر’ در سال 1865 اجرا شد.

این فناوری از آن زمان تاکنون با جهش و تکامل روبرو شده است و از فرآیندهای تولید تا اختراع انواع فولاد کربن و فولاد آلیاژی کروم ، پالایش می کند.

اگر تولید فولاد به هر طریقی آسیب ببیند ، امروزه ساخت و ساز و سایر صنایع بی شمار مانند خودروسازی ، بسته بندی و تجارت گسترده کالاهای الکترونیکی به بن بست می خورند. وفادار به این عنوان ، ما فقط می خواهیم نقش فولاد را در ساخت و ساز مدرن و اینکه چرا بدون آلیاژ ساخته شده توسط انسان متوقف خواهد شد ، بررسی کنیم.

مقاله پیشنهادی : بزرگترین تولیدکنندگان فولاد ایران

فولاد ، مهمترین فلزی که در ساخت و ساز مدرن است

تا زمانی که مهندسان عمران قادر به درک نحوه ساخت سازه های فلزی و استفاده از آنها به روش های مختلف در انواع مختلف سازه های پیچیده نباشند ، در عمل قادر به انجام کار خود نیستند. بنابراین ، خواه یک برنامه آنلاین کارشناسی ارشد مهندسی عمران باشد یا یک دوره تمام وقت سنتی ، در هر دوره از مهندسی عمران دانشجویان را با اهمیت و کاربردهای فولاد در ساخت و ساز آشنا می کند ، زیرا این بسیار مهم است.

تجارت ساختمانی همچنان بازار اصلی تولیدکنندگان فولاد است و فقط به دلیل تیرهای ساختمانی ، میله ها ، زیرسازی ها و زیرساخت ها نیست. بیشتر تجهیزات ساختمانی نیز عمدتا از آلیاژهای فولاد ساخته می شوند ، بدون آنها ، ساخت و ساز مدرن نمی تواند ادامه یابد.

آینده در فلز است ، زیرا فولاد اکنون بخشی از جنبش سبز است

فولاد یکی از قابل بازیافت ترین مواد در ساخت و ساز است که به طور خودکار آن را بخشی از جنبش ساخت و ساز سبز می کند ، اما در واقع موارد بیشتری نیز وجود دارد.

در یک زمان ، فرایندهای تولیدی موجود در فولاد علاوه بر آزاد سازی آب و دود آلوده در محیط ، انرژی زیادی را نیز مصرف می کردند. امروزه ، تولید فولاد بسیار کم مصرف است و جریان آب و انتشار آن تصفیه می شود تا سموم موجود در آنها از بین برود.

متأسفانه ، هر تجارت فولادی به دلیل اولویت کوته بینانه خود برای کسب سود فوری ، به جای ایجاد یک صنعت پایدار و طولانی مدت ، مایل به پذیرفتن هزینه های اضافی مربوط به پیگیری فرآیندهای تولید سبز در ابتدا نبود.

تلاش های سیستم رتبه بندی ساختمان سبز LEED نتیجه خوبی داده است ، زیرا ساخت سبز ، ساخته شده از فولاد از کارخانه هایی که ساخت پایدار را انجام می دهند ، بسیار سودآورتر است و به طور کلی امروزه توسط مصرف کنندگان انتظار می رود.

با وابستگی بیشتر و بیشتر ساخت و ساز به فولاد ، به جای چوب ، در آینده می توان انتظار حداقل اعتماد به چوب را داشت. این باعث کاهش بیشتر نیاز به قطع تعداد زیادی درخت برای الوار خواهد شد و بنابراین نقش مهمی در کاهش سرعت جنگل زدایی خواهد داشت.

چگونگی استفاده از فولاد در ساخت و ساز

ما قبلاً در مورد اهمیت فولاد و چرایی اهمیت آن در ساخت و ساز بحث کردیم و اکنون وقت آن است که بفهمیم آلیاژ دقیقاً در صنعت چگونه استفاده می شود.

قاب های فولادی و فولاد پیش ساخته

آیا تا به حال به مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک یا برج ویلیس در شیکاگو نگاه کرده اید و از خود پرسیده اید که چگونه این ساختمان های بلند و مرتفع برخاسته اند؟

اسکلت های فلزی و بتن پاسخ این سوال است ، اگرچه تقریباً از نظر منطقی کاملاً ساده است ، با توجه به نوع اعجاب مهندسی و پیاده سازی های پیچیده ، نظریه های فیزیک که در برپایی آسمان خراش ها و جلوگیری از سقوط آنها نقش داشته است!

با این وجود ، قاب های فولادی و بتن دو ماده اساسی هستند که امکان اجرای موفقیت آمیز تئوری های مهندسی عمران و معماری در چنین پروژه هایی را فراهم می کنند.

فراموش نکنیم که پیش ساخته آن قاب های فولادی همان چیزی است که به آنها اجازه می دهد از قبل روی زمین ساخته و سپس در صورت لزوم نصب شوند ، در غیر این صورت انجام کار بسیار دشوارتر است.

اگر واقعاً می خواهید علم واقعی را در پشت شگفتی های مدرن انسان درک کنید ، باید مجبور شوید که معماری یا مهندسی عمران بخوانید ، که هر دو می توانند گزینه های شغلی پردرآمد باشند. حتی اگر در حال حاضر شغلی دارید و زمان کافی برای گذراندن یک دوره تمام وقت را ندارید ، باید مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران را بصورت آنلاین دریافت کنید ، زیرا بسته متوسط ​​درآمد سالانه چیزی برای تمسخر نیست!

ساختمان های فلزی

اخیراً افزایش محبوبیت در ساختمان های فولادی ، به ویژه در بخش صنعتی ، به دلیل توانایی آنها در مقاومت در برابر شرایط سخت آب و هوایی ، عایق بندی فوق العاده ، دوام طولانی مدت و همچنین به دلیل آسان بودن جایگزینی آن پانل های فولادی که ساختمانهای فولادی پیش ساخته از آن ساخته شده اند.

این ساختمانها همچنین می توانند بصورت سفارشی متناسب با نیاز خاصی که برای مصرف کننده ایجاد می کند ساخته شوند. شاید یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت آنها این باشد که می توان چنین ساختاری را فقط در طی چند روز احداث کرد که باعث صرفه جویی در وقت بی نظیری برای مشاغل می شود.

سقف فولادی

سقف فولادی همان مزیتی را دارد که ساختمانهای فولادی دارند ، اما بر خلاف ساختمانهای فلزی که عمدتا (البته نه به طور انحصاری) در بخش تجاری برای انبارداری و غیره استفاده می شود ، اکنون از سقف های فولادی نیز به طور مکرر در ساختمانهای مسکونی استفاده می شود.

ماندگاری آنها بسیار بیشتر است ، عایق بندی ساختمان را بهبود می بخشد و اغلب به عنوان یک انتخاب زیباشناختی در نظر گرفته می شوند. مهمتر از همه برای ما که در کشورهایی مستعد طوفان زندگی می کنیم ، منفجر کردن آنها به آسانی امکان پذیر نیست و حتی در صورت برخورد صاعقه یا آتش سوزی نزدیک آتش نمی گیرند. همانطور که صنعت تولید فولاد همچنان به تولید محصولات قوی تر ، با دوام تر و سازگار با محیط زیست ادامه می دهد ، استفاده از فولاد با گذشت زمان افزایش می یابد ، در نهایت جایگزین بسیاری از مواد دیگری که در حال حاضر در ساخت و ساز استفاده می شود تا فردایی بهتر برای نسل های آینده ما ساخته شود.

از قرار معلوم ، فولاد قابل اطمینان ترین ماده ای است که می تواند برای تشکیل اسکلت هر ساختمان یا سازه مورد استفاده قرار گیرد و همچنین پایه آن را محکم نگه دارد. این آلیاژ همچنین به دلیل خواص مکانیکی و حرارتی همه کاره ، مورد توجه ترین آلیاژ در مهندسی عمران است.

علی رغم ظهور کامپوزیت های مقاوم ، هیچ ماده واحدی وجود ندارد که به عنوان جایگزینی برای فولاد در ساخت با موفقیت بالا تجربه شود چرا که به دلیل خرابی پس از مدت زمان طولانی یا به دلیل هزینه های تولید که صرفه اقتصادی ندارند کنار گذاشته میشوند.

همچنین از فولاد به عنوان ستون فقرات اقتصاد جهان یاد می شود. اگر فولاد سقوط کند ، اقتصاد با آن سقوط می کند.

این مقاله به بررسی خواص فولاد می پردازیم چرا که این ماده علی رغم اینکه نوآوری جدیدی ندارد ولی باعث می شود مقاوم و قابل اعتماد باشد.

ویژگی های مکانیکی فولاد

قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری

با دستکاری درصد کربن موجود در آن ، فولاد را می توان قابل انعطاف و شکل پذیر ساخت. قابلیت انعطاف پذیری زیاد باعث می شود تا فولاد برای استفاده در ساخت زمین های ورزشی ، خانه ها ، آسمان خراش ها و موارد دیگر به ورق ضرب شود.

انعطاف پذیری زیاد باعث می شود که آن را به سیم یا استوانه های نازک بکشید تا از آن به عنوان میلگرد (میله فولادی تقویت شده) در نگه داشتن سازه ها استفاده شود.

استحکام و مقاومت

قدرت عملکرد مهمترین خاصیتی است که مهندس عمران در نظر می گیرد. میلگردهای ساختمانی به گونه ای طراحی شده اند که مقاومت تسلیم بسیار بالایی دارند که به مقاومت در برابر بارها و تنش های زیاد بدون انتشار ترک کمک می کند.

فولاد درجه ساختمانی به دلیل مقاومت آن ، توانایی مقاومت در برابر شکستگی شکننده شناخته شده است. فولاد با مقاومت بالا می تواند انرژی ضربه بسیار بالا را قبل از شکستن تحمل کند.

خواص حرارتی

فولاد در درجه ساخت و ساز به دلیل نمودارهای گرمایی بخصوص معروف است. به دلیل تراکم جرم زیاد و ظرفیت حرارتی خاص ، بارهای حرارتی زیادی را قبل از نرم شدن و در نهایت ذوب شدن ، می گیرد.

مقرون به صرفه

در مقایسه با بسیاری از مواد مدرن که سعی در جایگزینی آن دارند ، فولاد به مقدار عمده ارزان تر است. قیمت پایین هر واحد فولاد به دلیل سهولت تولید آن است. همچنین قیمت پایین در هر واحد منجر به افت قیمت کلی سازه ساخته می شود.

نگهداری

از فولاد نه تنها در ساخت میلگرد بلکه از سقف و دیوار نیز استفاده می شود. به دلیل مقاومت در برابر خوردگی بالا ، هزینه نگهداری آن بسیار کم است. میلگردها به جز در هنگام اتفاقات نادر نمی شکنند ، بنابراین بر خلاف چوب مهندسی که در چند کشور به عنوان جایگزینی برای فولاد استفاده می شود ، به تعمیر و نگهداری یا تعویض نیاز ندارد.

تقاضا برای استفاده از فولاد به عنوان ماده ای برای ساختمان در صنعت ساخت و ساز در حال رشد است. استحکام بالا ، سازگاری با پیش ساخته ، شکل پذیری ، سرعت نعوظ و موارد دیگر همیشه از ویژگی هایی بوده که برای توسعه دهندگان و مشاوران جذاب است. امروزه ، پروژه های ساختمانی به سرعت مورد پیگیری قرار می گیرند ، که این امر زمانبندی و زمان را بالاتر از هر چیز دیگری قرار می دهد ، و به همین دلیل ، در هنگام انتخاب نوع سازه ، این کیفیت ها به عوامل تعیین کننده ای تبدیل می شوند.

وقتی صحبت از کنترل هزینه و موفقیت کلی یک پروژه می شود ، شما به یک شرکت مهندسی عمران نیاز خواهید داشت که هم دقیق و هم خلاق باشد. بهتر است با شخصی بروید که در کارنامه خود مشتریانی از بخش حرفه ای و همچنین مشتریان خصوصی داشته باشند. تجربه در زمینه های تجاری و مسکونی نیز بهترین خواهد بود.

همچنین بهترین کار این است که با تیم طراحی خود به گفتگو بنشینید و در مورد انواع مختلف فولاد که در ساختمان ها استفاده می شود بحث کنید تا تشخیص دهید کدام نوع برای ساختمان شما بهترین گزینه است. شما می توانید از بین موارد زیر انتخاب کنید:

  • آلومینیوم
  • فولادهای ضد زنگ
  • فولادهای گالوانیزه
  • فولادهای کربنی

یک تیم طراحی خوب قادر خواهد بود به شما اطلاع دهد که کدام فولادها برای چه چیزی استفاده می شوند و مزایا و معایب هر یک از آنها است تا بتوانید تصمیم آگاهانه بگیرید.

فولاد ضد زنگ

هنگامی که تیمی را برای کار انتخاب کردید ، باید در مورد نوع فولادی که در ساختمان خود استفاده می کنید تصمیم بگیرید. از فولاد ضد زنگ در واقع در انواع ساخت و سازها ، ساختمان ها و معماری استفاده می شود. نزدیک به یک قرن است که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و دامنه کاربرد آن هنوز در حال رشد است. برخی از این کاربردها مواردی هستند که بسیار قابل مشاهده هستند زیرا جدا از کاربردی بودن ، استیل ضد زنگ از لحاظ زیبایی نیز خشنود است. سایر برنامه ها مواردی هستند که پنهان هستند ، در حالی که سایر موارد مربوط به ایمنی و کاربردی هستند. از فولاد ضد زنگ می توان در مواردی مانند نرده های ایمنی ، بولارد ، لنگر سنگ و حتی در سنگ تراشی استفاده کرد.

فولاد کربن

این آلیاژ فلزی است که به دلیل استحکام و سختی ، صنعت ساخت و ساز بسیار با ارزش است. از فولاد کربن به طور کلی برای ساخت تیرهایی استفاده می شود که برای اهداف ساختاری استفاده می شوند ، همچنین در صفحاتی که برای ساخت در بزرگراه ها استفاده می شوند ، و لوله های مستطیلی که ممکن است برای پل ها و تخت های تریلر استفاده شود. این همچنین یک ماده بهینه برای مقاطع ساختاری توخالی و همچنین میلگرد است. فولاد کربن با مخلوط کردن آهن و کربن با هم ساخته می شود و در مقیاسی از ملایم تا خیلی زیاد طبقه بندی می شود و این به مقدار کربن موجود در فلز بستگی خواهد داشت.

فولاد آلومینیوم

این نوع فلز کاملاً محبوب است. به دلیل قدرت و انعطاف پذیری ، هنگام ساخت ساختمانهای تجاری و منازل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از اوقات ، از آلومینیوم در برنامه های بام استفاده می شود. زیرا می توان آن را رنگ آمیزی یا به عنوان پایه ای برای هر نوع پوششی که ممکن است به منظور ایجاد نفوذ ناپذیری سقف در هنگام آب استفاده شود ، استفاده کرد. آلومینیوم نیز یکی از انواع فلزاتی است که در نصب آن مورد استفاده قرار می گیرد و سپس کاربردهای آن را فراموش می کند زیرا ماده نگهدارنده بسیار کمی است.

فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه به رنگ مایل به خاکستری است و دارای مقاومت کششی 50،000 psi است. این نوع فولاد با روی پوشش داده می شود. آنها این کار را با استفاده از یک روش غوطه وری گرم انجام می دهند که در آن فولاد در روی مذاب غوطه ور می شود. این فولاد را با لایه هایی از آلیاژ آهن دلتا ، زتا و گاما روی که ضد نفوذ ، یکنواخت و سخت هستند می پوشاند. همچنین یک لایه روی خالص وجود دارد که باعث مقاومت فولاد در برابر خوردگی می شود.

فولاد گالوانیزه سازگار و جوشکاری شده و رنگ پذیری آن آسان است. همچنین در برابر لکه ها و ضد آب مقاوم است ، تقریباً بدون نگهداری ، مقرون به صرفه و ماندگار است. به دلیل این خواص ، این یک گزینه عالی برای فرودگاه ها ، پل ها ، ساختمان های تجاری و خانه ها است.

نکته ای که بدون توجه به نوع فولادی که انتخاب می کنید باید به خاطر بسپارید این است که فولاد در آتش می تواند قدرت خود را از دست بدهد. به همین دلیل ، بهتر است آن را با اسپری روی ماده ای که به آن محافظت در برابر آتش گفته می شود ، بپیچید یا در تخته بپوشانید.

طبق نظر متخصصان ، فولاد در صنعت ساخت و ساز و تقریباً در سایر صنایع سلطنت خواهد کرد و ممکن است هرگز جایگزین نشود ، مگر اینکه ماده ساخته شده توسط انسان با دوام تر و ارزان تر از آن باشد.

شرکت بین المللی کیان پترولیوم ، نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، به تهیه و تامین تمام محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران برای مصارف مختلف صنایع مبادرت نموده و با فروش محصولات بورس انرژی و بورس کالای ایران در رینگ بین الملل ضمن پاسخگویی به نیازهای مشتریان در بازارهای برون مرزی ، امکان ارائه انواع محصولات فولادی را به بازارهای داخلی و خارجی را با قیمت های رقابتی ایجاد کرده است که این نشانه پتانسیل بالای این شرکت در حوزه مقاطع فولادی از جمله میلگرد ، تیرآهن و ورق می‌باشد.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین و جدیدترین اطلاعیه عرضه ها با کارشناسان فروش ما در داخل ایران و خارج از ایران در ارتباط باشید.

دفتر ایران : 00983535227500 – 00989120525658

دفتر ترکیه : 00905387445869

ایمیل : export@kianpetroleum.com