سهم نفت خاورمیانه در واردات کره جنوبی کاهش یافت

سهم-نفت-خاورمیانه-kianpetroleum
سهم-نفت-خاورمیانه-kianpetroleum

به گزارش میز نفت

سهم نفت خاورمیانه در واردات کره جنوبی برای ۶ ماه اول سال جاری میلادی به پایین‌ترین حد طی بیش از سه دهه گذشته رسیده است که نشان دهنده کاهش تولید شدید تولیدکنندگان نفت خاورمیانه در بحبوحه همه‌گیری ویروس کروناست. طبق اطلاعات شرکت ملی نفت کره جنوبی و اطلاعات مربوط به ردیابی نفتکش ها از شرکت رفینیتیو آیکن، از کل واردات نفت خام کره جنوبی طی ماه های ژانویه تا ژوئن، ۶۷درصد معادل ۱.۹۱ میلیون بشکه در روز متعلق به خاورمیانه است. این مقدار ۷۲.۸ درصد کمتر از همین دوره در سال گذشته میلادی است و کمترین سهم واردات از خاورمیانه در ۶ ماه اول سال از ۱۹۸۸ تا حالاست. تولیدکنندگان نفت خاورمیانه ۶۲.۱ درصد نفت خام مورد نیاز کره جنوبی را در ۱۹۸۸ تامین می کردند.

لی دال سئوک، محقق ارشد موسسه انرژی ایکانامیکس کره جنوبی می گوید:

سهم نفت خاورمیانه

« سهم نفت خام خاورمیانه به این دلیل کاهش یافته که تولیدکنندگان نفت این منطقه تولید نفت خود را بسیار پایین آورده‌اند و تقاضای داخلی نفت خام در کره جنوبی هم ضعیف شده است. این در حالی است که واردات نفت خام از آمریکا کاهش چشمگیری نداشته است».

کره جنوبی پنجمین وارد کننده بزرگ نفت دنیا است که معمولاً بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل نیاز نفت خود را از سهم نفت خاورمیانه وارد می‌کند. اصلی ترین عرضه کنندگان نفت به کره جنوبی در این منطقه عربستان، کویت و عراق هستند.

کاهش واردات نفت خاورمیانه از آنجا ناشی می شود که سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش از جمله روسیه توافق کردند ۹.۷ میلیون بشکه در روز از تولید خود را در ماه‌های مه و ژوئن پایین بیاورند و این کاهش تولید را تا پایان جولای تمدید کردند.

در این بین، سهم واردات نفت خام کره‌جنوبی از قاره آمریکا که شامل نفت خام آمریکا و مکزیک می شود در نیمه اول سال جاری میلادی به بالاترین حد ۱۹.۶ درصد رسیده است. پیش بینی می شود سهم واردات نفت خام خاورمیانه در نیمه دوم سال جاری تا ۷۰ درصد افزایش یابد که دلیل آن کاهش تولید نفت خام آمریکا و بهبود تقاضا برای سوخت است.

مقالات مرتبط