بنزن چیست؟

بنزن---کیان-پترولیوم
بنزن—کیان-پترولیوم

بنزن چیست؟

بنزن یک هیدروکربن معطر مایع شفاف ، بی رنگ ، بسیار قابل اشتعال و فرار ، با بوی بنزین است. بنزن؛ در روغن های خام و به عنوان محصول جانبی فرایندهای پالایش روغن یافت می شود. در صنعت بنزن،به عنوان یک حلال ، به عنوان یک واسطه شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد و در سنتز مواد شیمیایی بی شماری مورد استفاده قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض این ماده باعث علائم عصبی و مغز استخوان می شود و باعث کم خونی آپلاستیک ، خونریزی بیش از حد و آسیب به سیستم ایمنی بدن می شود. بنزن،یک سرطان زا شناخته شده انسانی است و با افزایش خطر ابتلا به سرطانهای لنفاوی و خونریزی ، لوسمی میلوژن حاد و همچنین لوسمی لنفوسیتی مزمن مرتبط است.

بنزن یک آنولن آروماتیک شش کربنی است که در آن هر اتم کربن یکی از دو الکترون خود را به یک سیستم پیوسته تفریق می کند. یک محصول جانبی مایع سمی و قابل اشتعال از تقطیر زغال سنگ ، آن را به عنوان یک حلال صنعتی استفاده می شود. بنزن یک سرطان زا است که به مغز استخوان و سیستم عصبی مرکزی نیز آسیب می رساند.

خواص بنزن

این ماده به عنوان یک حلال غیر قطبی ، یک عامل سرطان زا و یک آلاینده محیط زیست نقش دارد. این آنولول معطر ، یک ترکیب آلی فرار و یک عضو بنزن است. بنزن به عنوان مایع بی رنگ و بوی نفتی شبیه ظاهر می شود. نقطه فلش کمتر از ۰ درجه فارنهایت. متراکم تر از آب و کمی محلول در آب است. از این رو روی آب شناور می شود.

مهمترین خاصیت بنزین عدد اکتان آن است که نشان دهنده میزان مقاومت بنزن در برابر انفجار زودهنگام در سیلندر موتور است که باعث ضربه زدن به موتور و آسیب‌های جدی به موتور می‌شود.

این عدد نسبت به مخلوط ۲ و ۲ و ۴- تری متیل پنتان ایزومر اکتان و n – هپتان اندازه‌گیری می‌شود. معیارهای قراردادی مختلفی برای بیان عدد اکتان وجود دارد

بنابراین بسته به سیستم مورد استفاده سوخت‌های مشابه ممکن است اعداد اکتان متفاوت داشته باشند.

مقالات مرتبط