باریت-kianpetroleum
25
مرداد

باریت چیست ؟

باریت-kianpetroleum

باریت

سنگ معدنی شناخته شده ای است که در بسیاری از نقاط دنیا یافت می شود ، اما مشخصات درجه ی خلوص و رنگ آن بسته به نوع معدن تغییر می کند. بعضی از خالص ترین انواع آن در آلمان یافت شده است و ذخایر و ذخایر وسیعی نیز با درجه ی خلوص بالا ، در ایالات متحده امریکا وجود دارد. معادن دیگر آن در الجزایر و یونان    می باشد.

دسته بندی باریت ها

از نقطه نظر اختلاف در رنگ ، باریت ها به دو دسته سفید و بدرنگ دسته بندی می شوند ، که اصطلاح دوم طیف بسیار وسیعی از این گونه مواد را شامل می گردد.

باریت ترکیب طبیعی سولفات باریم به فرمول BaSO۴ می باشد که به نام Heavy Spar نیزشناخته می‌شود که جزو گروه سولفاتها می‌باشد.

نام باریت از واژه یونانی barys به معنای سنگین و به دلیل سنگینی ویژه و بالای آن گرفته شده است. سیستم تبلور آن ارتورومیک می‌باشد. مهمترین کانیهای باریم‌دار عبارتند از : (BaSO۴) و ویتریت (BaCO۳). میزان فراوانی باریت بیشتر از ویتریت است. باریت در طبیعت به صورت رگه ‌ای ، لایه ‌ای و بر جای مانده یافت می‌شود.

اين كاني در صنايع گوناگوني مورد مصرف قرار مي گيرد. به دليل فراوان بودن ذخاير باريت در بيشتر نقاط دنيا و همچنين ويژگيهاي خاص آن ، اين كانه ، كاربرد زيادي در صنايع مختلف پيدا كرده است.

کاربرد های باریت

باريت عمدتاً به عنوان پرکننده در تهيه گل حفاري ، لاستيک ، کاغذهاي مرغوب ، کابل سازي ، پلاستيک سازي ، ساخت و پردازش كائوچو ، رنگ سازي ، سراميک سازي، ساخت شيشه هاي شفاف، صنايع چيني سازي، لوازم آرايشي، جوهرسفيد و لاک غلط گير، ساخت لباس هاي عايق، لنت ترمز، شمع اتومبيل، لوله هاي خلاء، وسايل آتش بازي، مواد منفجره، آلياژ، حفاظت اشعه، در لامپ هاي فلوئورسنت، در رآکتوهاي هسته اي، داروسازي و پزشکي يافت مي شود.

گل حفاري

باريت كاني تميز، نسبتاً نرم ، بي‌اثر و كاملاً ارزان با وزن مخصوص بيش از ۴ گرم بر سانتي متر مکعب است كه در گل حفاري مورد استفاده در چاههاي عميق به روش چرخشي مي‌تواند ۴۰% از مواد تشكيل دهنده را شامل شود. اين كاربري ۹۵% مصرف باريت را در بر مي‌گيرد.

باريت يک كاني حياتي در صنعت حفاري نفت و گاز محسوب مي گردد. طبق آمار سال ۱۹۸۰، حدود ۹۰ درصد از باريت توليدي دنيا در گل حفاري به مصرف مي رسد زيرا باريت به دليل وزن مخصوص بالا، سادگي مصرف در حين كار، خنثي بودن از نظر شيميايي، نرمي و مناسب بودن از نظر قيمت، در گل حفاري مورد استفاده قرار مي گيرد. ميزان باريت مصرفي در هر كيلومتر حفاري حدود ۴۲۹ تن گزارش شده است. اين کاني براي خنک کردن و روان نمودن مته هاي حفاري، پوشش دروني چاه، انتقال مواد ناشي از حفاري به داخل زمين و کنترل فشارهاي غيرعادي درون چاه هاي نفت و گاز استفاده مي شود. به طور محسوسي وزن مخصوص گل را بالا برده و سبب شناور شدن سنگريزه ها مي شود.