اطلاعات کامل در مورد حلال وایت اسپریت

Kian-Petroleum-scaled1
Kian-Petroleum-scaled1

بررسی اجمالی

حلال وایت اسپریت مایعی قابل اشتعال ، شفاف و بی رنگ است. این مخلوطی از مواد شیمیایی است که به عنوان هیدروکربن های نفتی شناخته می شود. نام های رایج دیگر برای وایت اسپریت ، حلال Stoddard ، مواد معدنی و رقیق کننده رنگ است.

وایت اسپریت یا اسپریت معدنی مانند حلال ۴۰۲ و ۴۰۳ مایعی شفاف هستند که به عنوان یک حلال ارگانیک رایج در نقاشی و تزئینات استفاده می شود. وایت اسپریت پرمصرف ترین حلال در صنعت رنگ است و عموما برای تمیز کردن قلم موهای رنگ پس از اتمام کار رنگ آمیزی استفاده می شود.

نقطه ذوب وایت اسپریت به عنوان یک حلال آلی منفی ۴۰ درجه سانتی گراد و نقطه  جوش آن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد می باشد.

استفاده عمده از وایت اسپریت

این ماده ترکیبی از هیدروکربن های آلیفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 است که به عنوان حلال استخراج کننده ، حلال تمیز کننده ، به عنوان حلال در آئروسل ها ، رنگ ها ، مواد نگهدارنده چوب ، لاک ها ، پولیش ها و محصولات آسفالت استفاده می شود. در اروپای غربی حدود ۶۰٪ از کل وایت اسپریت تولیدی در رنگ ها ، لاک ها و پولیش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بو و ظرفیت عملکردی آن به عنوان یک حلال بستگی به میزان محتوای هیدروکربن های موجود در آن دارد. هیدروکربن‌های آروماتیک معروف شامل زایلین و تولوئن هستند که اتفاقاً فقط در مقادیر کم در وایت اسپریت وجود دارند.

انواع مختلفی از وایت اسپریت همچون حلال ۴۰۲ و ۴۰۳ در دسترس است که انواع بی بوی آن در نتیجه عدم وجود هیدروکربن های آروماتیک، تقریباً بطور کامل تولید می شوند که این امر باعث افزایش ظرفیت حلال نیز خواهد شد.

یک ماده پاک کننده بسیار مؤثر و یک حلال قدرتمند همه کاره است. با افزایش فعالیت های صنعتی و افزایش نیازهای بهداشتی ، پیش بینی می شود که استفاده از این ماده و تقاضای بازار برای آن در آینده افزایش یابد.

کاربرد های وایت اسپریت

White Spirit یک ماده معطر نفتی است که به عنوان یک حلال ملایم و رقیق کننده رنگ استفاده می شود. در صنعت ، از وایت اسپریت معدنی برای تمیز کردن و چربی زدایی ماشین آلات و قطعات و همراه با روغن برش به عنوان یک ماده روان کننده و برش نخ استفاده می شود.

وایت اسپریت استفاده می شود در انواع رنگ ها ، رنگ ، پوشش ، واکس ، لاک الکل ، چسب ، جوهر چاپ و تونر دستگاه فتوکپی استفاده می شود. در صنعت همچنین از آن به عنوان حلال برای تمیز کردن ، چربی زدایی و استخراج مواد استفاده می شود. در خانه ها معمولاً از رنگ سفید برای تمیز کردن برس های رنگی یا رنگ نازک استفاده می شود.

وایت اسپریت نوعی تقطیر نفتی است که به عنوان تینر و یک حلال ملایم استفاده می شود. در صنعت ، از این ماده برای تمیز کردن و از بین بردن گریس قطعات و ماشین آلات و رفع روغن های اضافی استفاده می شود.

جایگزینی ارزان قیمت بر پایه روغن برای ترپتین های گیاهی است. هنرمندان از این ماده به عنوان جایگزینی برای ترپنتین استفاده می کنند زیرا اشتعال پذیری و سمیت کمتری دارد. هرچند به دلیل تداخل با رنگدانه ها هنرمندان نیازمند گریدهای بالاتری از وایت اسپریت نسبت به صنایع هستند.

این ترکیب دارای بوی نامطبوعی شبیه به نفت سفید است و تولید کنندگان مواد شیمیایی اقدام به تولید نوعی از این ماده با بوی نامطبوع کمتر کرده اند که حاوی هیدروکربن هایی با زنجیره کوتاهتر  و فراریت کمتر است.

وایت اسپریت بدون بو

نوع فاقد بوی وایت اسپریت که برای حذف ترکیبات آروماتیک سمی تر تصفیه شده است برای کاربرد در نقاشی روغنی توصیه می شود ، جایی که انسان ارتباط نزدیکی با حلال دارد.

این ماده اغلب برای تمیز کردن و باز کردن قفل صفحه ها پس از چاپ با جوهرهای روغنی و پلاستیزول استفاده می شود.

اگرچه وایت اسپریت به طور معمول به عنوان سوخت به بازار عرضه نمی شود اما می توان به عنوان جایگزین نفت سفید در اجاق های دستی از آن استفاده کرد ، زیرا این ماده سبک تر از نفت سفید است.

وایت اسپریت یکی از عناصر اصلی برخی از افزودنی های سوخت / روغن خودرو است زیرا قادر به حل کردن روغن ها و گریس هاست.

موارد احتیاط و ایمنی استفاده

وایت اسپریت قدرت اشتعال بالایی دارد بنابراین باید از انتشار آن در محیط جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که هرگز نباید در نزدیکی لوازم برقی ، منابع حرارتی و محیط بسته از این ماده استفاده کنید.

این ماده شیمیایی را باید درون ظرفی درب بسته در محیطی خنک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید و اگر در حین کار با پوست شما تماس پیدا کرد به سرعت محل را با آب فراوان شستشو دهید.

وایت اسپریت و یا همان تینر روغنی به صورت مایع و بخار می باشد. قدرت اشتعال این ماده شیمیایی بسیار زیاد می باشد. در نتیجه به شدت باید از انتشار این ماده در محیط زیست جلوگیری نمود.

در صورت استفاده از این نوع تینر در نزدیکی تجهیزات الکتریکی احتمال آتش سوزی وجود خواهد داشت. پس دقت نمایید که به هیچ عنوان در کنار لوازم برقی ، حرارت بالا و یا محیط های سربسته از این حلال استفاده ننمایید.

برای نگهداری وایت اسپریت بهتر است تا آن را در درون ظرفی درب بسته در محیطی خنک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

در صورتی که در زمان استفاده از آن،با پوست دست شما برخورد داشت حتما دست و یا لباس آلوده خود را پاک نمایید و با آب آن را شستشو دهید.

چرا از تینر روغنی و یا وایت اسپریت استفاده نماییم ؟

برای بالاتر بردن کیفیت رنگ ها باید بتوانید از بهترین و مناسب ترین حلال برای آن ها استفاده نمایید. تینر روغنی نیز از بهترین انتخاب ها برای استفاده از رنگ روغنی است. این تینر می تواند کیفیت رنگ را به میزان بسیار چشمگیری ارتقاع دهد. از طرفی بهترین حلال برای شستشوی ابزارهای رنگ می باشد.

چگونه وایت اسپریت وارد محیط می شود ؟

وایت اسپریت ممکن است در طول تولید ، حمل و نقل و استفاده از آن در محیط آزاد شود.

رابطه وایت اسپریت با سرطان

به دلیل کمبود داده های انسانی و اطلاعات محدود در حیوانات ، مشخص نیست که آیا وایت اسپریت باعث ایجاد سرطان می شود ، بنابراین ، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) آن را غیر قابل طبقه بندی دانست.

انواع وایت اسپریت

از انواع وایت اسپریت می توان به حلال Stoddard مخلوط خاصی از هیدروکربن ها است اشاره کرد که به طور معمول بیش از ۶۵٪ هیدروکربن C10 یا بالاتر است

در استرالیا ، وایت اسپریت به طور معمول با نام عمومی Shellite (علامت تجاری Shell Australia) به فروش می رسد و از آلکان های مستقیم C6 تا C10 تشکیل شده و آن را به عنوان نفتای خالص سبک طبقه بندی می کند. این برای سوخت و تمیز کردن استفاده می شود.

مقالات مرتبط