• 98-33522+
 • info@kianpetroleum.com
 • 8:30 - 15:30

انواع میلگرد

میلگرد بدون شک یکی از مهمترین مصالح در زندگی بشری به حساب می‌آید. این محصول فولادی پر ارزش، شالوده اصلی سازه‌های امروزی را تشکیل می‌دهد و بدون این مقطع فلزی، پیشرف ساختمان‌سازی به شکل آنچه امروز شاهد هستیم غیر ممکن بود. استاندارد میلگرد بدون شک یکی از فاکتورهای مهمی است که طراحان سازه‌های بزرگ و کوچک در نظر می‌گیرند. خواص مکانیکی این محصول با توجه به استاندار ساخت آن تغییر می‌کند و همین موضوع کاربرد آن را در بخش‌های مختلف متفاوت می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع متلف استاندارد میلگرد در جهان و ایران پرداخته‌ایم و مشخصات هر کدام را توضیح خواهیم داد.

هر کارخانه‌ای در هنگام تولید یک محصول ، تلاش می‌کند با توجه به بازار و حضور رقبا بهترین محصول را تولید نماید و برای این منظور دو عامل را درنظر می‌گیرد:

 • کیفیت بالای محصول
 • قیمت تمام شده پایین

هر کالایی برای داشتن این دو شرط نیازمند یک فرآیند تولید با آخرین تکنولوژی و رعایت اصول استاندارد خواهد بود. تکنولوژی در جهان امروز به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است؛ اما استانداردها به این صورت نیست و معمولا هر یک یا دو سال تغییرمی‌کنند. اما گاه این امکان هست که استانداردی سال‌های سال هیچ تغییری نکند.

استاندارد های بین المللی میلگرد

برای تولید میلگرد با چند استاندارد متفاوت مواجه هستیم. این استانداردها توسط سازمان‌های بین‌المللی تهیه شده‌اند که می‌توان به معتبرترین آن‌ها اشاره کرد :

 • ATSM انجمن مواد و آزمون آمریکا که آیین‌نامه ACI (318-14) مربوط به این شرکت است.
 • JIS ژاپن که استاندارد (JIS G3112) را برای میلگردهای مورد استفاده در بتن اعلام نموده است.
 • DIN آلمان ، استاندارد (DIN 488) که مربوط به فولاد به کار رفته در بتن مسلح می‌باشد.
 • ISO ، سازمان بین‌المللی استاندارد که (ISO 6935) برای فولاد را تحریر نموده است.

استانداردهای بریتانیا ،کانادا ، آمریکا و استرالیا هم رفرنس شرکت‌های تولید میلگرد می‌باشند.

استاندارد میلگرد در ایران

در کشور ایران ، شرکت ذوب آهن ، به عنوان پیشگام در صنعت فولاد از استاندارد روسی برای تولید میلگرد استفاده کرده است. اما استانداردهای دیگری نیزدر کشور در مراحل تولید از آن‌ها استفاده می‌شود:

 • استاندارد روسیه
 • استاندارد ISIRI 3132
 • استاندارد DIN

حال باید این سوال را جواب داد که چه معیارهایی در تعیین استاندار میلگرد مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

در تعیین استاندارد میلگرد چه معیارهایی بررسی می‌شود ؟

اولین بررسی استاندارد میلگرد به مشخصات ظاهری آن می‌پردازد. کارخانه‌های تولیدکننده، هرکدام میلگرد تولیدی خود را با یک قطر اسمی و طول متفاوت تولید می‌نمایند که بر حسب طول میلگرد و قطر آن جدول وزنی میلگرد به دست می‌آید. این جدول برمبنای استانداردهای مختلف در شرکت‌ها متفاوت خواهد بود. در استانداردها جداول وزنی میلگرد بر پایه تعاریفی خواهد بود که بر اساس آن تعاریف استاندارد شکل می‌گیرد. یکی از کاربردهای این جداول برای داشتن وزن بسته بندی میلگردها بعد‌از تولید است که به بندیل میلگرد سایز معروف است.

 • استاندارد ASTM

در استاندارد ASTM در دو ستون اول، میلگرد سایز  یا (bar size) را داریم که این bar size در ستون‌های بعد بر اساس قطر اسمی و واحد وزنی نوشته شده است.

یکی دیگر از عواملی که در هر استاندارد بررسی می‌شود، الزامات مکانیکی در تولید یک میلگرد است. در نظر داشته باشید این استانداردها به دلیل تفاوت در خواص مکانیکی در تعیین قیمت روز میلگرد تاثیر بسیار زیادی دارند. در استاندارد ATSM برای هر نوع فولادی یک استاندارد شامل محدوده قابل قبول خواص مکانیکی تعریف شده که به صورت یک جدول ارائه می‌شود. برای درک بهتر این جدول عوامل موثر بر مکانیک میلگرد را توضیح می‌دهیم:

 • Grade یا نمره : بر اساس مواد اولیه و عملیات حرارتی صورت گرفته، خواص مختلفی می‌توان از میلگردها بدست آورد که در نهایت آن‌ها را مطابق با استاندارد روسی به چهار گرید A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌کنیم.
 • YIELD POINT : نقطه تسلیم به میزان فشاری که روی فولاد وارد و باعث تغییر شکل همیشگی نمی‌شود، می‌گویند. این میزان فشار باعث شکستگی نمی‌شود.
 • tensile strength : استحکام کششی نهایی که عبارت است از ماکزیمم تنشی که یک فولاد پیش از کوچک شدن سطح مقطع می‌تواند، تحمل کند.
 • Elongation : درصد افزایش طول تا لحظه شکست یک فولاد می‌باشد.
 • استاندارد اروپا
 • استاندارد 3132 ایران

همان‌طور که مشاهده می‌شود جداول فوق بیانگر قطر میلگرد و مقدار وزن میلگرد است. از این جداول برای بدست آوردن وزن میلگرد استفاده می‌نماییم.

در بسیاری از شرکت‌ها درصد عناصر با موافقت خریدار خواهدبود. برای جوش‌پذیری میلگرد هر استاندارد راهنمایی را ضمیمه می‌نماید. به طور مثال در استاندارد 3132 جوش‌پذیری بستگی به قطر اسمی و کربن داخل فولاد دارد. براساس استاندارد جوش آمریکا هرچه میزان کربن در فولاد کمتر باشد، قابلیت جوشکاری میلگرد بالاتر است.

 • استاندارد روسی

در استاندارد روسی میلگردها به چهار دسته تقسیم می‌شوند: میلگرد  A1,A2,A3,A4

 • میلگرد A1

شکل ظاهری این میلگرد صاف است و هیچ گونه آجی بر بدنه خود ندارد. در صنعت به این نوع، میلگرد نرم گفته می‌شود. از این میلگرد به دلیل این‌که آج ندارد در عملیات حرارتی استفاده می‌شود.در این نوع از آن‌جا که در ترکیب شیمیایی کربن  بسیارکمی به کار رفته است  می‌توان در خم‌کاری و بازخم از آن اسفاده کرد همچنین تا 25% تغییر شکل داریم. در بازار مصرفی می‌توانیم میلگردهای A1  را با طول شش تا 12 متر مشاهده کنیم که این نوع در خانواده میلگرد داکتیل است.

 • میلگرد A2

در این میلگرد روی بدنه آج وجود دارد که این آج‌ها در طول بدنه یکنواخت بوده و همه در یک جهت است.در اصطلاح عنوان این میلگرد نیمه‌ترد گفته می‌شود. موارد استفاده از این میلگرد در امور ساختمانی است که مصرف عمده آن در خاموت‌ کاری می‌باشد. از این نوع میلگرد توصیه می‌شود که در خم‌کاری و جوشکاری استفاده نشود. همچنین تغییر شکل در آن 19% است. به این نوع میلگرد ، میلگرد آجدار مارپیچ گفته می‌شود.

 • میلگرد A3

در رده‌بندی از لحاظ سختی، این میلگرد نیمه سخت در نظر گرفته می‌شود که به هیچ عنوان برای مصارف جوشکاری مناسب نخواهد بود. شکل ظاهری این نوع میلگرد ، آج‌ها در راستای طول به شکل جناق می‌باشد که به میلگرد آجدار جناقی معروف است. تغییر شکل این میلگرد نسبت به دو میلگرد قبلی کمتر و 14% بوده و همچنین نسبت به میلگرد‌های دیگر بیشتر در بازار یافت می‌شود.

 • میلگرد A4

شکل آج این میلگرد شبیه آج میلگرد A3 است ؛ با این تفاوت که در این میلگرد آج‌ها خلاف جهت یکدیگر در طول میلگرد قرار گرفته‌اند. این نوع در دسته بسیار سخت طبقه بندی و در کارهای سازه‌ای استفاده می‌شود. به این نوع میلگرد، میلگرد آجدار مرگب گفته می‌شود. قیمت آن نسبت به میلگردهای دیگر گران‌تر است.قیمت میلگرد براساس کیفیت و نوع فولاد مصرفی متفاوت است.

برای داشتن میلگرد استاندارد باید روش‌های تولید برحسب معیار استاندارد انجام شوند. در ادامه چهار روش را که در ایران متداول است بیان می‌شود.

اما قبل از روش‌های تولید میلگرد باید عنوان کرد که مواد استفاده شده در تولید میلگرد معمولا شمش‌های فولادی  3SP و 5SP استفاده می‌کنند. تفاوت این شمش‌ها در انعطاف‌پذیری آن‌هاست که شمش 3SP انعطاف بیشتری دارد. از این‌رو برای محصولات منعطف‌تر از این نوع شمش استفاده می‌شود. البته برای تولید میلگرد از شمش‌های آهن و ضایعات فولادی استفاده می‌شود که قیمت آهن تاثیر به‌سزایی در استفاده از این مواد در تولید میلگرد خواهد داشت.

روش‌های تولید میلگرد

 • نورد گرم : روش تولید محصول بوسیله نورد، از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین نوع تولید است که از شیوه تغییر شکل دادن استفاده می‌شود. در نوردگرم ابتدا حرارت کوره را به 1100 درجه می‌رسانیم؛ این دما، دمای ذوب شمش‌ها جهت تولید میلگرد است. شمش‌ها در دمای مطلوب به صورت مذاب درآمده و به مرحله رافینگ فرستاده می‌شود. در رافینگ توسط سه غلتک فشاری و کششی در سه مرحله از قطر نورد کاسته و پس از رسیدن به قطر مطلوب به محل قرارگیری نوارها فرستاده می‌‌شود تا آج‌زنی برای میلگردهای A2 و A3 استفاده شود.میلگرد A2 روی خط فرآیند آج‌‌زنی انجام می‌شود، اما در میلگرد A3 این فرآیند بعد از پروسه خنک کردن با آب انجام می‌شود. در نورد گرم باید به این نکته توجه داشت که دمای قطعه یکنواخت و با هم بالا برود. در صورتی که دمای قطعه یکنواخت بالا نرود، باعث می‌شود قسمت بیرونی زودتر گرم شده و قسمت درونی در برابر تغییر شکل مقاومت کند.
 • نورد سرد : فرآیند نورد سرد همانند نورد گرم می‌باشد با این تفاوت که دمای محصول در دمای اتاق سرد خواهد شد. در نورد سرد ما شاهد کاهش قطر و ضخامت میلگرد خواهیم بود.
 • میکروآلیاژی : میزان میلگردی که در حال حاضر در سطح جهان تولید می‌شود، بالغ بر 400 میلیون تن در سال تخمین زده می‌شود. افزایش تقاضای جهانی به دلیل افزایش تولید زیرساخت‌ها ، این سطح تولیدبه صورت همیشگی پیش‌بینی می‌شود.در حال حاضربرای میلگرد قیمت، تنها واقعیتی است که هنگام خرید برای پروژه‌های بزرگ در نظر گرفته می‌شود.این ذهنیتِ «فقط قیمت‌گذاری» نباید به کالایی تبدیل شود که کیفیت لازم را ندارد. البته این نکته مهم یعنی فقط «قیمت گذاری» نباید تنها در میلگرد دیده شود، بلکه باید در همه پروژه‌های فلزی این قیمت‌گذاری لحاظ شود. رصد نمودار قیمت آهن آلات می‌تواند به شما در این باره کمک کند.

در روش میکروآلیاژی برای افزایش مقاومت میلگرد، در پروسه تولید آلیاژهای تیتانیوم، وانادیوم و روبیدیوم به میلگرد اضافه می‌شود. این نوع اضافه کردن آلیاژها باعث افزایش سطح یکنواختی میلگرد و درنتیجه افزایش مقاومت کششی میلگرد می‌شود. برای همین بهتر است که این نوع میلگرد درمناطق زلزله خیز استفاده شود.

 • تکنولوژی ترمکس : در این روش ابتدا در نورد گرم دما به 950 تا 1000 درجه می‌رسد. در مرحله بعد نورد گرم سیستم خاص توسط آب سطح بیرونی سرد می‌شود. چرا که شمش مورد استفاده در این روش از کیفیت پایینتری برخوردار است، این سرد شدن باعث تغییر شکنندگی سطح بیرونی خواهد شد. در مرحله بعد میلگرد از قسمت سردکننده بیرون می‌آید و در دمای اتاق سرد می‌شود. این سرد شدن باعث انتقال دمایی معکوس از بخش گرم داخلی به بخش سرد خارجی شده که در این موقعیت شکنندگی سطح بیرونی جای خود را به چقرمگی می‌دهد.

روش‌های گفته شده استانداردهای مکانیکی متفاوتی خواهند داشت. برای پیدا کردن استاندارد این مقاومت‌ها باید آزمایش‌های مختلفی انجام شود. هر استاندارد یک شرایط آزمایشی خاص خود را دارد .به دلیل این که در حال حاضر در ایران استاندارد 3132 پذیرفته شده‌است و در مورد نورد نور دیده است آن را بازگو می‌نماییم.

 • آزمون کشش : برای تعیین میزان کشش باید پنج یا 10 برابر قطر اسمی میلگرد را مورد کشش دهیم. نمونه‌های ترمکس بدون هیچ تراشکاری باید مورد آزمایش قرار گیرند.
 • آزمون خمش : مورد آزمودنی باید حول محور خم خود از 160 تا 180 درجه متناسب قطر خود مورد آزمون واقع شود.
 • آزمون خستگی:مطابق استاندارد 8103- 1 باید انجام شود.

آزمون وزنی میلگرد:برای انجام این آزمون نمونه مورد نظر ابتدا از نظر ابعاد توسط وسایل آزمایشگاهی دقیق اندازه‌گیری می‌شود و بعد این مقدار با جدول وزن آهن آلات مطابقت داده شده و انحراف وزن را بدست می‌آوریم.

نشانه‌ها و علائم اختصاری روی میلگرد

برای شناسایی میلگردهایی که در پروسه استاندارد  ASTM ساخته شده‌اند ، روی بدنه میلگرد کدهایی نصب شده است که برای خواندن باید به شرح زیر عمل کرد:

 • اولین خط که روی بدنه میلگرد نوشته می‌شود ، حروفی است که به معنای نوع تولید کارخانه خواهدبود که قراردادی می‌باشد.
 • دومین خط بیانگر عددی است که قطر اسمی میلگرد را نشان می‌دهد.
 • خط سوم نوع فولاد به کار رفته را نشان می‌دهد.

S: Carbon-steel (A615)       

W: Low-alloy steel (A706)       

R: Rail-steel (A996).        

I: Axle-steel (A995)                      

 • خط چهارم عدد گرید را نشان می‌دهد. عدد 40 گرید 40

عدد 60 گرید 60

عدد 75 گرید 75

عدد 4 گرید  420 و همچنین گرید 60

عدد 5 گرید  گرید 520  همچینین گرید  75

شرایط بسته بندی و ارسال میلگرد تولیدی به مشتری ، طبق ضوابط و قوانین خاصی است. این قوانین در استاندارد 3132 به صورت زیر می‌باشد:

بسته‌بندی

به غیر از میلگرد آج 500 و یا 520 تا قطر اسمی 14 به دسته‌هایی با طول مساوی یا کلاف به صورت شاخه‌ای با طول مساوی و بالاتر از قطر 14 به صورت شاخه‌ای بسته‌بندی می‌شوند. اما در آج 500 و یا 520 با هر قطری فقط شاخه‌ای با طول مساوی بسته بندی می‌شوند که حالت کلاف نخواهند داشت.

شناسه

شناسه میلگرد آجدار وساده به صورت زیر خواهد بود:

 • عبارت «میلگرد برای بتن مسلح»
 • شماره استاندارد ملی بعد از گرفتن پروانه تولید کالا
 • قطر اسمی
 • علامت مشخصه میلگرد طیق استاندارد
 • کد فرآیند تولید

نشانه‌گذاری روی بسته

هر بسته میلگرد باید دارای یک کارت مخصوص یا پلاک باشد که مشخصات تولید روی آن نوشته و در معرض دید خریدار گذاشته شود که عبارتند از:

 • علامت تجاری شرکت تولیدکننده میلگرد
 • شماره استاندارد ملی
 • علامت مشخصه میلگرد
 • قطر اسمی
 • کد ذوب
 • طول میلگرد
 • نام کشور تولید کننده
 • وزن بر حسب کیلوگرم

میلگرد آجدار

میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای متفاوتی ساخته می ‌شود و برای بتن‌ ریزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در اکثر سازه ­های دست بشر از بتن به منظور استحکام استفاده بنا می­ شود. اگرچه بتن  مقاومت بالایی در برابر نیرو های فشاری دارد و برای خرد کردن این ماده به نیروی فشاری فوق العاده ­ای احتیاج است، اما یک نقطه ضعف نیز دارد. بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد، همین جا است که میلگرد پا به میدان میگذارد و از سازه ­ها در مقابل نیروهای کششی محافظت می­ کند. در واقع از این محصول فولادی برای تقویت بتن استفاده می ­شود.

میلگرد آجدار، آرماتور یا آهن فولادی می باشد که در سازه های بتنی به منظور فراهم نمودن مقاومت کششی مطلوب در سازه و جبران مقاومت کششی کم بتن مورد استفاده قرار می گیرد. به این نوع فولاد که در سازه های بتن آرمه به منظور فراهم نمودن شرایط فوق الذکر مورد استفاده قرار می گیرد میلگرد گویند.

به طور کلی میلگرد در انواع گوناگون تولید می‌شود. این محصولات در چهار گروه A1 تا A4 شناخته می شوند. میلگردهای گروه A1 آجدار نیست و از آن‌ها با عنوان میلگرد ساده یاد می‌کنند که معمولا برای جوشکاری و خمکاری مناسب می‌باشد. میلگرد آجدار یکی از مهم‌ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان سازی است. تصویر شماره 1 به صورت گرافیکی استفاده از میلگرد آجدار در تقویت بتن را نشان می دهد.  قیمت میلگرد آجدار نقش به سزائی در هزینه های تمام شده ی پروژه های ساختمانی دارد. تفاوت هر یک از انواع میلگرد آجدار به میزان آج‌ها و شکل ظاهری آن‌ها برمی‌گردد.  میلگرد آجدار براساس شکل ظاهری به 3 دسته مرکب، دوکی و یکنواخت تقسیم می‌شود.

انواع میلگرد آجدار

 • میلگرد آجدار با آج مارپیچ یا یکنواخت
 • میلگرد آجدار با آج دوکی شکل
 • میلگرد آجدار با آج مرکب

1.میلگرد آجدار با آج مارپیچ یا یکنواخت

 • از نوع میلگرد A2 بوده که به دلیل کمتر بودن درصد کربن در ساختار آن از قابلیت خم پذیری بهتری برخوردار است.
 • در ساخت خاموت از آن استفاده می شود.

2.میلگرد آجدار با آج دوکی شکل

 • از نوع میلگرد A3 بوده که دارای درصد کربن بیشتری نسبت به نوع قبل می باشد.
 • بیشتر نقش سازه ای را در طراحی ها بر عهده دارد.

3.میلگرد آجدار با آج مرکب

 • از نوع میلگرد A4 بوده که به دلیل سختی بالای آن بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌ های مکانیکی انواع میلگردها

– میلگرد نوع A۱ صاف است، مقاومت تسلیم این نوع میلگرد، ۲۳۰۰ و مقاومت کششی آن ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی مربع است.
– نوع A۲ میلگردهای آجدار است مقاومت تسلیم آن‌ها ۳۰۰ و مقاومت کششی آن‌ها ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع است.
– نوع A۳ نیز آجدار است و مقاومت تسلیم و کششی آن به ترتیب ۴۰۰۰ و ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

مزایای استفاده از میلگرد آجدار

– قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه بدون ایجاد ترک یا شکست
– استحکام بالا و ساختار محکم
– ضد خوردگی و زنگ زدگی
– ضد حریق
– موجود در انواع و اندازه‌های مختلف
– عمر طولانی و با دوام

موارد مصرف میلگرد آجدار

– سازه‌های تجاری
– سازه‌های مسکونی
– سازه‌های نظامی

میلگرد ساده

میلگرد یکی از مقاطع توپر فولادی با سطح مقطع دایره ای شکل می باشد که استفاده های فراوانی در صنعت و خصوصا ساختمان سازی دارد.

به طور کلی میلگردها به دو دسته شاخه ای و کلاف تقسیم شده اند و به طور عامیانه میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده می نامند.میلگردهای فولادی مقاطعی هستند که یا برای تقویت بتن در مقابل نیروها و تنشهای کششی استفاده می شوند و یا در سنگ بنا (نما سازی ساختمان) کاربرد دارند. کلمه ی Rebar که نشان دهنده ی انواع میلگرد می باشد در واقع از ترکیب کلمات Reinforcement به معنی تقویت و Bar به معنی میله، ساخته شده است.

میلگرد به سه گروه تقسیم می‌شود : فولاد نوع A-1 فولاد نوع A-2 فولاد نوع A-3

فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی (تنش گسیختگی) آن به ترتیب 24۰۰ و 36۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.

فولاد A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است .

فولاد A-3 نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

میلگردهای موجود در بازار در دو دسته آجدار (rebar) و ساده (plain bar) قرار می گیرند که از لحاظ خصوصیات با یکدیگر متفاوت می باشند. میلگردهای آجدار به سه صورت آج مارپیچی، جناغی و مرکب در بازار موجود می باشند.به طور کلی میلگردها به دو دسته شاخه ای و کلاف تقسیم شده اند و به طور عامیانه میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده می نامند.

میلگرد ساده آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین بتن استفاده می گردد. قطری که در برگ شناسایی این محصول آورده شده قطر اسمی آن است. اکثر میلگردهای ساده دارای برگ شناسنامه بوده که در آن آنالیز محصول آورده شده است. از موارد مصرف این نوع محصول نیز می توان در صنعت و ساختمان سازی نام برد. لازم به ذکر است جهت جوشکاری میلگرد ساده بایستی شرایط پیش گرم طبق استاندارد ملی ایران ISIRI ۳۱۳۱ رعایت شود.

برای تولید میلگرد ساده ابتدا شمش ها را با استفاده از جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص وارد کوره هایی با دمای 1100 درجه سانتی گراد میکنند و وقتي شمش ها در داخل كوره قرار گرفتند به وسيله ي جريانات گردآبی در دمای بالا جهت نورد آماده می شوند.

بعد از رسيدن شمش ها به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال میشود.

سپس شمش های پخته شده روي رول ها قرار می گیرد و به طرف مرحله رافينگ هدايت می شوند.

مرحله رافينگ در سه مرحله از قطر شمش ها كاسته و به طول آن می افزاید.

بعد از مرحله ی رافينگ بدون گذراندن مراحل استندها ( مرحله استند برای آجدار کردن میلگرد استفاده میشود و در میلگرد ساده کارایی ندارد ) به مرحله قیچی متراژ میروند که جهت برش میلگردهای تولید شده در طول های مشخص بکار برده می شود.

سپس میلگردهای تولیدی در زیرگیوتین های بسته بندی طبق استاندارد ایزیری ایران ( ISIRI ) برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل بسته بندی می شوند.

میلگرد حرارتی

 میلگردها هم انواع مختلفی دارند که بسته به استفاده مورد نظر، انتخاب می‌شوند. یکی از انواع میلگردها میلگرد حرارتی است که نسبت به میلگرد معمولی کاربرد بیشتری دارد. استفاده از میلگرد حرارتی موجب می‌شود تا استحکام بتن بیشتر تضمین شود و از وقوع پیامدهای احتمالی و بروز خطرات جلوگیری به عمل می‌آورد.

پس از بتن ریزی سقف جهت جلوگیری از ترک خوردن بتن، از میلگردهای افت و حرارت استفاده می گردد. در واقع وظیفه عمده این میلگردها جلوگیری از تنش های ناشی از جمع شدگی و حرارت بتن است و به همین دلیل نیز آرماتور حرارتی نامیده می شوند. آرماتور حرارتی از انبساط و انقباض بتن و ایجاد ترک جلوگیری کرده و در نتیجه سبب کاهش عرض ترک ها می گردد. 

میلگرد حرارتی نوعی از میلگرد است که به منظور مقابله با اثرات تغییر دمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از میلگردها در حالت عمود نسبت به هم و به شکل T قرار می‌گیرند و بدین ترتیب اجازه نمی‌دهند که تغییرات حرارتی مقاومت بتن را تهدید کند. این در حالی است که میلگردهای معمولی، با تغییر حرارت دچار انقباض و انبساط می‌شوند و در نتیجه به بتن فشارهایی را وارد کرده و منجر به تضعیف و از بین رفتن استحکام آن می‌شوند.

قطر میلگردهای حرارتی نسبت به کاربردهای مختلف آن‌ها متفاوت است؛ اما انواع رایج آن عبارتند از میلگردهایی با قطر ۴ و ۵ میلی متر ؛ میلگردهای حرارتی قطری به اندازه ۵ میلی متر دارند و میلگردهای با مقاومت بالا نیز دارای قطر ۴ میلی متر هستند. میلگردهای حرارتی در فاصله ۲۵ سانتی متر از یکدیگر قرار می‌گیرند.

در برخی ساختمان‌ها هم از میلگردهای معمولی استفاده می‌شود و هم از میلگردهای حرارتی؛ در این صورت میلگردهای حرارتی به حالت شبکه‌ای تعبیه شده و بر تیرچه‌های به کار رفته در سقف عمود می‌شوند.

 به اعتقاد برخی از مهندسین ، اصولا استفاده از آرماتور حرارتی به این شیوه مرسوم است که نصف آرماتور روی یونولیت ها قرار می گیرد ، کاری بی نتیجه و دور ریختن سرمایه و اسراف است و باعث جلوگیری از ترک خوردن بتن در سقف نخواهد شد و همانطور که هم اکنون شاهد آن هستیم ، بسیاری از سقفهای تیرچه بلوک با وجود استفاده از آرماتور حرارتی باز هم ترک می خورند . این گروه اعتقاد دارند که آیین نامه توصیه به استفاده ازآرماتور حرارتی کرده است نه الزام به استفاده از آن ، و به جای استفاده از آرماتورهای افت و حرارت ، راه های دیگری برای جلوگیری از ترک خوردگی سقف پیشنهاد می دهند .

امروزه با پیشرفت امکانات موجود در بتن ریزی ساختمان ها، پیاده روها، پل ها و … معمولا از مواد دیر گیر، خنک کننده و روان کننده بتن استفاده می کنند. اما در مواردیکه سطح بتن بسیار زیاد بوده ولی ضخامت بتن ریزی در مقابل سطح ناچیز می باشد، امکان اینکه بتن در زمانی که به اصطلاح بتن خودش را میگیرد، دچار ترک خوردگی گردد زیاد است. این ترک ها به علت انبساط و انقباض ناشی از فعل و انفعالات درونی بتن می باشد. قرار گرفتن میلگرد حرارتی در چنین وضعیتی کلیه این تنش ها را خنثی نموده و از ایجاد ترک بر روی بتن جلوگیری می نماید.

مش میلگرد

توری مش ساده و آجدار از انواع توری مش هستند که در حالت رول یا برگ تولید و به فروش می رسد. توری جوشی کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد و قیمت خرید توری جوشی بنابر سایز میلگرد و چشمه تغییر می کند. توری مش یا توری جوشی نوعی توری مشبک فلزی است که با میلگرد ساده یا آجدار ساخته می شود. این نوع توری که با نام مش جوشی نیز شناخته می شود در صنعت ساختمان سازی و به ویژه برای مسلح کردن بتن فونداسیون به عنوان شبکه میلگردی کاربرد فراوان دارد.

برای تولید توری مش جوشی بر خلاف توری حصاری ، توری مرغی و توری گابیون که مفتول ها به هم تابیده و بافته می شوند، میلگردها را به صورت طولی و عرضی به هم جوش می دهند. دلیل نامگذاری این محصول به نام توری جوشی ، نحوه اتصال میلگردها به یکدیگر است. مش جوشی بنا بر سایز و نوع میلگرد ، سایز چشمه ها و رولی و برگی بودن آن در انواع مختلفی تولید و در بازار به فروش می رسد که بسته به نوع کاربرد و نیاز مشتریان خرید داری می گردد. 

توری مش به علت شکل هندسی و مقاومت شبکه ای بالایی که دارد می تواند باعث سرعت بخشیدن به  عملیات ساخت و ساز شده و بنابراین در مصرف هزینه ، زمان و میلگرد صرفه جویی شود. به این محصول معروف و پرطرفدار در جهان ” مش مهندسی” هم گفته می شود علت اصلی استقبال مهندسان از این محصول، استحکام و تنوع آن است. بطور کلی متریال مهندسی کمی وجود دارد که بتواند با مش رقابت کند. توری مش یک محصول ویژه بوده که به صورت گسترده و مشخص در زمینه های مختلف صنعتی ، ساختمان سازی و کشاورزی استفاده می شود. قیمت مش جوشی با توجه مشخصات فنی آن تغییر می کند و قبل از خرید توری مش جوشی باید به این نکته توجه داشت. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص مشخصات و ویژگی های فنی ، انواع آن و همچنین قیمت این محصول می پردازیم.

موارد کاربرد شبکه های ميلگردی مش : 
– سقف های کامپوزیت
– سازه های پیش ساخته بتنی
– پی و دیوار و سقف و …
– پروژه های سد و کانال سازی و مترو و …
– نرده کشی و ایجاد موانع جهت انبارها و کارخانجات
– دیوار و قطعات پیش ساخته کامپوزیت
– کف سالن ها ، انبار ها ، اتوبان ها و فرودگاه ها
– ساخت پی ها و فونداسیون های بتونی
– ساخت تونل ها، صنعت مترو و پل ها
– ساخت سد های بتونی ، کانال های آبرسانی
– حصارکشی اطراف انبارها، فرودگاه ها، پارکینگ ها و غیره …
– در ساخت سیلو های بتونی ؛ مخازن بتونی و …

مزیت های استفاده از شبکه های ميلگردی مش :
– صرفه  اقتصادی نسبت به دیگر روش ها به لحاظ صرفه جویی در مصالح و وزن و زمان
– مقاوت بالای شبکه ها به دلیل جوش نقطه ای و منظم بودن گره ها
– تسریع عملیات جاگذاری مفتول نسبت به سایر روش ها
– تسهیل حمل و کاهش هزینه های نصب
– رعایت صحیح مبحث نهم مقررات ملی ساختمان
– صرفه جویی بهینه در مصرف میلگرد

وزن میلگرد از ملاک های مهم در شناسایی و تضمین کیفیت میلگرد است. در ایران کارخانه های مختلفی میلگرد را در قطرهای مختلف  با گرید های مشخص تولید می کنند. شرکت پایافولاد به عنوان یک سایت اطلاع رسانی و فروش آهن و محصولات فلزی، در این مطلب ضمن معرفی میلگرد و انواع،  اهمیت و نحوه محاسبه وزن میلگرد، وزن میلگردهای مختلف در کارخانه های مطرح این حوزه و وزن مخصوص میلگرد را شرح خواهد داد. کافی است این مطلب تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

محاسبه وزن میلگرد

چنانچه علاقه مند به محاسبه وزن میلگرد هستید با استفاده از فرمول زیر می توانید وزن میلگرد در طول و قطرهای متفاوت را محاسبه کنید. توجه داشته باشید که تمامی ابعاد استفاده شده در فرمول محاسبه وزن میلگرد بر حسب میلیمتر بوده و وزن میلگرد به دست آمده از این فرمول بر حسب کیلوگرم می باشد.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

وزن میلگردهای تولیدی 22 کارخانه ایران با توجه به طول و قطر های متفاوت ، متغیر می باشد. اما تمام میلگردهای ساخت ایران بر اساس استاندارد دین DIN می باشد. بنابراین وزنمیلگرد اصفهان , وزن میلگرد شاهین بناب, وزن میلگرد نیشابور و  دیگر میلگرد ها را می توانید از فرمول بالا محاسبه نمایید. این فرمول محاسبه برای محاسبه وزن میلگرد آجدار ، ساده و کلاف ساده و آجدار کاربرد دارد.

جدول وزن مخصوص میلگرد

در جدول وزنی میلگرد ، وزن هر شاخه میلگرد 12 متری به تفصیل بیان شده است. در جدول وزنی میلگرد به تفصیل هر آنچه در مورد وزن میلگرد ساده ، آجدار و وزن کلاف آجدار باید بدانید شرح داده شده است.

ردیف سایز میلگرد (mm)وزن میلگرد (kg)
1میلگرد 85
2میلگرد 108
3میلگرد 1211
4میلگرد 1415
5میلگرد 1619
6میلگرد 1824
7میلگرد 2030
8میلگرد 2236
9میلگرد 2547
10میلگرد 2858
11میلگرد 3676
12میلگرد 3696

وزن میلگرد

وزن میلگرد به عواملی مانند سایز میلگرد و طول آن بستگی دارد . وزن این فلز بر طبق فرمول بالا محاسبه می گردد. معمولا اندازه و قطر این میلگرده ها بر اساس استانداردی که در ایران استفاده می گردد با نام دین، تولید و عرضه می شود. میلگرد نوعی محصول فولادی است که نسبت قطر به طول آن بسیار کم بوده و به دو نوع آجدار و ساده تقسیم بندی می گردد. قطر رایج  ومعمول میلگرد 6 تا 32 میلی متر است و طول رایج این میلگردها حدود 12 متر خواهد بود که برای قطرهای کوچک تر مثلا کمتر از 10 میلی متر، کلاف تولید می شود. از جمله استاندارد های موجود در ایران می توان به استاندارده یا گریدهای AII و AIII ورا نام برد. انواع میلگرد در شرکت پایافولاد به صورت اینترنتی به فروش میرسد.

جدول وزنی میلگرد

جدول وزنی میلگرد بسیار با اهمیت است. از نکات مورد توجه در خرید میلگرد توجه به وزن آن است زیرا یکی ازراه های تشخیص میلگرد اصل ، وزن میلگرد است. اگر یک طول مشخص از میلگرد داشته باشم، با استفاده از جدول بالا، وزن مورد انتظار از این نوع میلگرد  را پیدا می کنیم . در صورت تفاوت وزن این میلگرد با اعداد جدول باید در انتخاب میلگرد دقت نمود. در مواردی برای اضافه نمودن ویژگی ضدسایش، از ضد زنگ یا روکش استفاده می شود که باعث افزایش عمر سازه خواهد شد. مواردی که معمولا بر بسته بندی محصول درج می شود  و باید به آن دقت کرد شامل نوع و نمره میلگرد، دارا بودن علامت استاندارد، وزن بندیل، شماره ذوب، مهر کنترل کیفیت کارخانه سازنده میلگرد است. برای کسب اطلاعات تخصصی تر با دپارتمان فولاد شرکت کیان پترولیوم 03535227500 حاصل فرمایید.

شما عزیزان جهت دریافت مشاوره در خرید انواع میلگرد می توانید با شماره 03535227500 تماس حاصل نموده و از اطلاعات بیشتری بهره مند گردید ؛ پس از استعلام قیمت محصول توسط شما، کارشناسان فروش دپارتمان فولاد شرکت بین المللی کیان پترولیوم ، نماینده شرکت Kian Group در ترکیه ، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش را در قالب پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رسانند. پس از تایید پرداخت، واحد حمل و نقل دپارتمان فولاد دستور بارگیری و ارسال بار را دریافت می‌کند ؛ و بعد از تاييد قيمت كرايه از سوي مشتري، طبق زمان‌بندی اعلام شده، نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری ، اقدام می‌نماید.

از آنجایی که یکپارچگی و هماهنگی در پاسخ به نیازهای متقاضیان داخلی و بین المللی از اصول مهم شرکت کیان پترولیوم در راستای حصول به رضایتمندی متقاضیان می باشد ؛ میتوانید درخواست خرید محصولات مورد نظر خود را از طریق لینک ذیل برای ما ارسال نمایید:

فرم درخواست خرید محصول

دفتر ایران : 00983535227500 – 00989120525658

دفتر ترکیه : 00905387445869

ایمیل : export@kianpetroleum.com

Translate »